Nowatorska operacja w Lublinie
91-letnia pani Helena z Garwolina od wielu lat zmagała się zaćmą oraz zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD), które powoduje uszkodzenie siatkówki. Oba schorzenia pozostawione bez leczenia prowadzą do całkowitej utraty wzroku. Kiedy pacjentka zgłosiła się do kliniki okulistyki ogólnej w Lublinie, specjaliści zdecydowali się przeprowadzić u kobiety nowatorski zabieg.
Prof. Robert Rejdak, okulista przeprowadził pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej operację wszczepienia soczewki teleskopowej. - Działa jak takie szło powiększające. Dzięki temu pacjent, który ma schorzenia plamki może z bliska odczytywać druk, rozpoznawać rysy twarzy - powiedział w rozmowie z "Wydarzeniami" prof. Rejdak, Kierownik kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Wszczepienie soczewki teleskopowej. Na czym polega operacja?
Tego rodzaju operacje są już wykonywane w Niemczech, we Włoszech oraz Hiszpanii, a jej przeprowadzenie wymaga sporych umiejętności i pewnej ręki. - Ona musi się zmieścić w oku, ona musi być mniejsza rozmiarowo, od własnej soczewki pacjenta, którą usuwamy - wyjaśnił w reportażu "Wydarzeń" dr n.med. Dariusz Haszcz, chirurg z kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Eksperci podkreślają, że pani Helena odzyska wzrok. Potrzebuje jednak czasu i odpowiedniej rehabilitacji. - Pacjentka musi się nauczyć używać oko w nowych warunkach - powiedziała w reportażu dr n.med. Lucyna Baltaziak z lubelskiej kliniki.
Dzięki nowatorskiej operacji pacjenci, którym do tej pory lekarze nie potrafi pomóc, mogą odzyskać wzrok. - Mówiliśmy: "bardzo przepraszamy, nic się nie da zrobić". W tej chwili powoli będziemy tę metodę rozwijać, ale jak to w przypadku nowych rozwiązań, jest pewne "ale" - dodał prof. Rejdak.
Koszt nowoczesnej soczewki to ok. 25 tys. euro (ok. 110 tys. zł) i nie jest refundowana. Lekarze z Lublina otrzymali zaledwie kilka sztuk w ramach programu naukowego. Osoby, którym zostaną wszczepione, wybierane są po długich badaniach i szczegółowej analizie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podróżujesz w ten sposób samochodem? To bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia
- Co zrobić, kiedy zachorujemy na urlopie? Poradnik NFZ
- Profilaktyczne przyjmowanie Aspiryny chroni przed udarem? Nowe ustalenia badaczy
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: polsatnews.pl/Wydarzenia
Źródło zdjęcia głównego: Arturo Peña Romano Medina/Getty Images