Profilaktyka zdrowia

Ile kosztuje aparat ortodontyczny? "Inaczej będzie u dorosłych, inaczej u dzieci, czy nastolatków"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Aparat ortodontyczny - rodzaje, ceny i efekty
Aparat ortodontyczny - rodzaje, ceny i efektyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Coraz więcej osób decyduje się na leczenie ortodontyczne i założenie aparatu na zęby. Jakie są rodzaje aparatów? Które stosuje się u dzieci, a które u dorosłych? Ile może kosztować leczenie? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Wasiluk, lekarzem stomatologiem, ortodontą i autorką bloga "Mama ortodonta".

Aparat ortodontyczny. Co warto wiedzieć przed założeniem?

Na założenie aparatu ortodontycznego decyduje się coraz więcej osób. Niemal każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto go nosił lub właśnie nosi. - Większość z nas nosiła aparat ortodontyczny albo potrzebuje leczenia ortodontycznego. I to szczególnie widać u dzieci, nastolatków. Tak jak obserwujemy, to prawie każde dziecko naszych znajomych nosi lub nosiło aparat - mówiła Kamila Wasiluk, lekarz stomatolog, ortodonta, autorka bloga "Mama ortodonta".

Dlaczego warto go założyć? - Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to jeżeli chcemy mieć piękny uśmiech, proste, zdrowe zęby to warto. Jeżeli mamy zęby stłoczone to wzrasta nam ryzyko próchnicy, więc tutaj fajnie, jeśli zęby mamy wyprostowane. Już możemy łatwiej zęby doczyszczać i ryzyko próchnicy maleje - mówiła specjalistka.

W przypadku dzieci istnieje cała gama wskazań do założenia aparatu. - Jeżeli widzimy, że zęby się nie mieszczą, jak się wyżynają, [...] albo nie mieszczą się w łuku, rosną krzywo. To wtedy jak najbardziej i jak najszybciej trzeba się udać do ortodonty i zapytać o takie leczenie - dodała specjalistka.

Praca w blogosferze

Ile zarabiają influencerzy?
Ile zarabiają influencerzy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Cena aparatu będzie zależała nie tylko od jego rodzaju, ale także od tego u kogo będzie zakładany. - Inaczej będzie u dorosłych, inaczej u dzieci, czy nastolatków. U dzieci najczęściej stosujemy aparaty wyjmowane. Zakres cenowy tj. od 600 do 1300 złotych za aparat ortodontyczny na jeden łuk, np. na szczękę. Jeśli dziecko potrzebuje aparatu na szczękę i na dolny łuk zębowy, na żuchwę, to mamy koszt razy dwa - mówiła Kamila Wasiluk.

W przypadku nastolatków i osób dorosłych stosuje się aparaty stałe. - Tutaj mamy bardzo szeroką gamę wyboru aparatów stałych, w zależności od tego, jak ten aparat jest zbudowany. [...] Jeżeli mamy do czynienia z aparatem stałym metalowym [...] to jest to koszt ok. 1700-2200 złotych za jeden łuk - mówiła specjalistka.

Jakie są jeszcze rodzaje aparatów i ile kosztują? Jak często po założeniu aparatu trzeba odwiedzać ortodontę? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości