Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Specjaliści wnioski ze swoich badań opublikowali w magazynie "European Heart Journal".
Czy poranna kawa jest zdrowsza?
Badań poświęconych kawie i jej korzystnemu wpływowi na organizm jest wiele. Naukowcy wielokrotnie dowodzili, że "mała czarna" wspomaga układ krążenia oraz może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Specjaliści z Tulane University w Nowym Orleanie postanowili pójść o krok dalej i sprawdzić, czy pora dnia o której sięgamy po kawy ma znaczenie.
Aby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy zaprosili do - trwającego blisko 20 lat - badania 40 725 dorosłych Amerykanów. Uczestnicy zostali poproszeni o wymienienie wszystkich spożywanych przez siebie artykułów spożywczych oraz wypijanych napojów przez co najmniej jeden dzień. Szczególnie ważne było to, czy pili kawę, w jakich porach dniach oraz ile. W badaniu wzięła udział również grupa licząca 1463 osoby, które poproszono o szczegółowe notowanie tego, co jedzą i piją przez cały tydzień.
Zebrany materiał badacze zestawili z danymi zgonów i przyczyn śmierci na przestrzeni dziewięciu do dziesięciu lat. Co się okazało? Otóż osoby, które piły kawę rano (taki nawyk miało 36 proc. badanych) w porównaniu z osobami, które w ogóle nie sięgały po "małą czarną", były o 16 proc. mniej zagrożone przedwczesną śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny i miały o 31 proc. mniejsze prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Takiej zależności nie zaobserwowano u osób, które piły kawę przez cały dzień. Co ciekawe, największą korzyść odnosiły te osoby, który wypijały 2-3 lub więcej filiżanek kawy.
Dlaczego picie kawy o poranku jest zdrowsze?
Na to pytanie autorzy badania nie potrafią jeszcze udzielić odpowiedzi. - To badanie nie mówi nam, dlaczego picie kawy właśnie rano zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Być może spożywanie kawy po południu lub wieczorem zakłóca nam rytm dobowy i poziomy hormonów, takich jak melatonina. To z kolei może nasilić czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takie jak stany zapalne czy nadciśnienie. Potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić nasze wyniki w innych grupach, by przetestować też potencjalny wpływ pory dnia, w której ludzie piją kawę - tłumaczył główny autor badań, prof. Lu Qi z Tulane University.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Popularny błąd podczas picia porannej kawy. "Tak utrudniamy sobie wchłanianie żelaza"
- Komu słodkie napoje szkodzą najbardziej? Badacze wskazali konkretną grupę
- Pijesz ją codziennie, a wraz z nią plastik - nawet 1,2 miliarda cząstek na mililitr
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images