Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Naukowców z Tufts University w Medford w USA przeanalizowali badania przeprowadzonymi w 184 państwach świata, dotyczące napojów słodzonych oraz występowania cukrzycy i chorób serca.
Napoje słodzone. Jakie choroby mogą powodować?
Eksperci wykazali, że spożywanie słodkich napoju - każdego roku - przyczynia się do rozwoju ponad 2,2 mln nowych przypadków cukrzycy i 1,1 mln nowych przypadków chorób serca na świecie. W 2020 roku stanowiły one odpowiednio 9,8 proc. i 3,1 proc. wszystkich wykrytych wtedy nowych przypadków tych chorób.
Badacze są zdania, że napoje słodzone doprowadziły do ponad 330 tys. zgonów z powodu tych dwóch schorzeń. - Jest to kryzys zdrowia publicznego, który wymaga pilnych działań - tłumaczył główny autor badania, kardiolog dr Dariush Mozaffarian.
Słodkie napoje. Dla kogo są szczególnie groźne?
Analiza przeprowadzona przez naukowców z Tufts University pokazuje również, że słodkie napoje nie na wszystkich działają tak samo. Okazuje się, że są one najbardziej niebezpieczne dla młodych, wykształconych mężczyzn, którzy mieszkają w miastach. Szczególnie wyraźnie widać to w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Tam napoje słodzone wiązały się z rozwojem 24 proc. wszystkich przypadków cukrzycy i 11 proc. wszystkich przypadków chorób serca, z kolei w krajach Afryki Subsaharyjskiej było to odpowiednio 22 proc. i 11 proc.
Według naukowców od 1990 roku to właśnie w Afryce Subsaharyjskiej nastąpił największy wzrost rozwoju chorób związanych z konsumpcją napojów słodzonych - o niemal 9 proc. w przypadku cukrzycy i 4 proc. w przypadku chorób serca.
Jak napój jest najzdrowszy?
Autorzy analizy przypominają, że słodkie napoje nie mają praktycznie żadnych wartości odżywczych. Są źródłem węglowodanów, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Ich regularne spożywanie z czasem prowadzi do wzrostu masy ciała, insulinooporności i wielu problemów metabolicznych związanych z rozwojem cukrzycy i chorób serca. Aby uniknąć problemów powinniśmy sięgać po najlepszym i najzdrowszym napój, czyli wodę. Osoby, którym nie odpowiada jej smak mogą ją wzbogacić o sok z cytryny, limonki lub świeże zioła. Można również sięgnąć po wodę gazowaną.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie stać cię na leczenie zębów? Od 3 stycznia można liczyć na "600 plus na dentystę"
- Kolejny wirus opanuje cały świat? Lekarze alarmują: "Sceny przypominające początek pandemii COVID-19"
- Nowatorska metoda leczenia nadciśnienia. Czym jest stymulator zatoki tętnicy szyjnej?
Autor: pb//az/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: MarianVejcik/Getty Images