Zdrowie

Psychoterapia – na czym polega? Poznaj metody leczenia

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Psychoterapia – na czym polega?

Psychoterapia jest metodą leczenia wspierającą psychiatrię. Skutecznie pomaga wszystkim posiadającym problemy ze swoją psychiką i jest przeznaczona dla każdego, bez względu na wiek.

W psychoterapii wyróżnia się wiele metod leczenia. Najogólniejszy podział psychoterapii to: psychoterapia ogólna i psychoterapia indywidualna. Na czym polega psychoterapia? Ile trwa psychoterapia? Jakie są poszczególne metody leczenia?

Co to jest psychoterapia?

Odpowiedź na pytanie, jak działa psychoterapia może być bardzo prosta: to leczenie za pomocą rozmowy. Niestety, w praktyce jest to znacznie bardziej skomplikowane. Psychoterapia nie jest, jak sądzą niektórzy, pocieszaniem pacjenta czy udzielaniem mu porad. Psychoterapia to rozmowa, której celem jest poznanie przyczyn problemu – niekiedy bardzo głęboko ukrytych. Poprzez rozmowę pacjent sam uświadamia sobie, co jest przyczyną jego kłopotów i gdzie może szukać sposobów ich rozwiązania. Powtarzające się schematy i błędne przekonania często powodują, że ludzie miewają ciągłe problemy, które mocno odbijają się na ich psychice. Zadaniem psychoterapii jest zrozumienie powodów tych problemów i próba ich rozwiązania. To z kolei prowadzi do poprawy zdrowia psychicznego.

Aby terapia była skuteczna, psychoterapeuta musi zastosować najlepszą dla pacjenta metodę. Wyróżnia się psychoterapię grupową oraz indywidualną. Psychoterapia grupowa, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w grupach ludzi, których łączą podobne problemy. Często ten sposób psychoterapii stosuje się u pacjentów z trudnościami społecznymi. Psychoterapia indywidualna polega na spotkaniach wyłącznie z terapeutą.

Psychoterapeuta może stosować różne rodzaje psychoterapii i metod. Do najpopularniejszych należą: 

  • psychoterapia psychodynamiczna – pozwala ona uwolnić się od tłumionych uczuć i zobaczyć swoje rzeczywiste potrzeby. Ponadto, umożliwia odróżnienia fantazji od rzeczywistości;
  • psychoterapia poznawczo-behawioralna – prowadzi do zmiany wyuczonych zachowań, które mogły być przyczyną wielu problemów;
  • psychoterapia Gestalt – polega na uwolnieniu pacjenta ze wszystkich złych emocji, np. leku, czy gniewu. Pacjent uczy się racjonalnie planować przyszłość;
  • psychoterapia systemowa – wykorzystywana szczególnie u pacjentów z zaburzeniami psychologicznymi. Próbuje dociec, jak duże znaczenie ma środowisko, w którym żyjemy i w którym się wychowujemy;
  • psychoterapia egzystencjalna – jej celem jest odrzucenie mechanizmu zaprzeczeń, które tworzymy sami w celu ochrony przed otoczeniem.

Można wyróżnić również wiele innych metod psychoterapii: humanistyczną, ericksonowską, psychoanalityczną, a także psychoterapię uzależnień, małżeńską, psychoterapię dla dzieci i młodzieży, czy też dla dorosłych dzieci alkoholików. Metody dobierane są indywidualnie do potrzeb i problemów osoby borykającej się z kłopotami i trudnościami.

Czym jest psychoterapia?

Czym jest psychoterapia? Jest procesem, w którym wykorzystuje się środki psychologiczne, w celu uzyskania pożądanego celu. Celem może być zarówno leczenie zaburzeń psychicznych, jak i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. Psychoterapia sprawdza się również przy rozwiązywaniu problemów emocjonalnych i psychologicznych. Niektórzy decydują się na psychoterapię, aby lepiej poznać siebie. Kto powinien zgłosić się do psychoterapeuty? Z całą pewnością na sesje terapeutyczne powinny zapisać się osoby z zaburzeniami psychicznymi, a także z osobami posiadającymi trudności psychologiczne. Niestabilność emocjonalna, chroniczne zmęczenie, problemy osobiste – są powodami, dla których warto podjąć psychoterapię. Jest ona pomocna również dla tych osób, które w danej chwili przeżywają trudne sytuacje życiowe, np. śmierć bliskiej osoby, trudności związane z choroba etc. Z psychoterapii skorzystać mogą również te osoby, które są zainteresowane własnym rozwojem wewnętrznym.

Jak wygląda psychoterapia?

Przebieg psychoterapii może różnić ze względu na jej rodzaj. Inaczej wyglądają spotkania grupowe, a inaczej spotkania indywidualne. Poniżej przedstawiamy w kilku krokach, jak wygląda psychoterapia:

  • Pierwszy kontakt. Do psychoterapeuty można udać się osobiście, zadzwonić lub napisać e-maila. Taki kontakt do niczego nie zobowiązuje. Podczas rozmowy można umówić się na konsultację.
  • Konsultacja. Na konsultacji terapeuta ma za zadanie sprawdzić, z jakimi problemami się borykasz i czy psychoterapia będzie skuteczna. Konsultacja może skończyć się na jednym spotkaniu, ale może ich być więcej.
  • Sesje terapeutyczne. Ich ilość uzależniona jest od rodzaju omawianych problemów. Ta część terapii jest najtrudniejsza – zarówno dla psychoterapeuty, jak i dla pacjenta, który musi współpracować i otworzyć się na nowe doświadczenia.
  • Zakończenie psychoterapii.

Zobacz wideo:

Ciekawski przedszkolak i trudne pytania
Ciekawski przedszkolak i trudne pytania Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ClarkandCompany/Getty Images

Pozostałe wiadomości