Depresja w związku. Jak wspierać partnera podczas choroby?

Smuta kobieta opierająca twarz na dłoniach
Justin Case
Depresja to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej osób w naszym kraju. Często nie mamy pojęcia o tym, że osoba w najbliższym otoczeniu choruje. Zdarza się także, że mamy świadomość istnienia problemu, jednak nie potrafimy pomóc bliskim w tym trudnym momencie życia. Jak poradzić sobie z depresją partnera i wspierać go podczas choroby? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.

Pojawienie się depresji u jednego z partnerów może odcisnąć swoje piętno na relacji. Choroba ta posiada różne oblicza, jednak bez wątpienia dotkliwie odczuwamy jej skutki, gdy przyglądamy się jej rozwojowi u naszej drugiej połowy. Zdarza się, że osoba z depresją ukrywa swój stan, za wszelką cenę stara się zataić cierpienie, z którym się boryka. W takich sytuacjach jeszcze trudniej jest wyciągnąć w jej kierunku pomocną dłoń. Jak zatem rozpoznać depresję u ukochanej osoby i pomóc jej przejść przez te trudne chwile?

Depresja w związku

Związek dwojga ludzi powinien opierać się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i wsparciu. W tak skonstruowanej relacji mamy pewność, że możemy liczyć na drugą osobę. Troska o partnera nie wydaje się jednak trudna, gdy wszystko dobrze się układa. Dopiero, gdy pojawia się choroba codzienna rzeczywistość nabiera zupełnie innego kształtu.

Choroba w rodzinie, w tym wypadku depresja, zawsze wywiera piętno na życiu domowników, staje się swoistym punktem odniesienia. Błędem byłoby zakładać, że związek może być wolny od takich punktów odniesienia

- tłumaczy psycholog Ewelina Bazyluk. Zwraca tym samym uwagę na to, że relacja dwojga ludzi rzadko kiedy opiera się wyłącznie na dobrych doświadczeniach. Jeżeli decydujemy się budować związek z wybranym partnerem, powinniśmy być gotowi na różne scenariusze, które może napisać i przynieść nam życie. Pojawienie się choroby może przeorganizować cały nasz świat, jednak odpowiednia postawa i chęć niesienia pomocy drugiej osobie to dobry początek na drodze do tego, by wszystko wróciło do normy.

Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Partner cierpiący na depresję potrzebuje pomocy, jednak rzadko o nią prosi. Osoby zmagające się z tą chorobą przeważnie zamykają się w sobie, nie chcą dzielić się swoimi przeżyciami i uciekają od poważnych rozmów. Potrafią także perfekcyjnie stwarzać pozory, zachowywać się tak, jakby nic złego się nie działo. Wspierając ukochaną osobę, powinniśmy wykazać się cierpliwością i bacznie ją obserwować. Naszym podstawowym zadaniem jest podjęcie próby nawiązania porozumienia, nie tyle werbalnego, co emocjonalnego.

Osoba chorująca na depresję jest stale "za szybą". Nawiązanie z nią głębokiego kontaktu emocjonalnego jest niemal niemożliwe. Z zewnątrz wszystko wygląda normalnie, osoba ta rozmawia, odpowiada na pytania, śmieje się. Jednak, gdy przyjrzymy się jej uważnie, zauważamy pustkę, swoistą barierę, granicę. Dzieje się tak, dlatego że osoba z depresją oddziela się od wszelkich bodźców. Nie jest w stanie ich "pomieścić" ze względu na chorobę. Osoba w depresji czuje się samotna, mimo iż jest otoczona innymi ludźmi. Właśnie te próby nawiązania głębokiego emocjonalnego kontaktu i wymiany emocjonalnej będą stanowiły podstawę do jej zdrowienia

- mówi psycholog. Dodaje też, że w zmaganiach z chorobą partnera równie istotna jest troska o samego siebie. Kontakt z osobą w depresji wymaga szczególnej czułości, którą będziemy w stanie zapewnić drugiej osobie tylko wtedy, gdy będziemy potrafili zaopiekować się sami sobą.

Terapeutka zapewnia, że jeśli odnajdziemy w sobie spokój i siłę, będziemy w stanie okazać ukochanej osobie troskę, jakiej tak bardzo potrzebuje w trudnym momencie. Gdy będziemy na to gotowi, warto zacząć przekazywać partnerowi komunikaty, które mogą okazać się pomocne w wyleczeniu choroby. Powinniśmy skupić się na prostych, a jednocześnie niezwykle ważnych informacjach. "To samo nie przejdzie, nie zwlekaj z sięganiem po pomoc", "Nie musi tak być, nie musisz się tak czuć", "Leki i psychoterapia są skuteczne i bezpieczne, nie zmienią twojej osobowości" - to tylko niektóre przykłady wskazówek, które zdaniem terapeutki mogą przynieść oczekiwane rezultaty i wesprzeć partnera w codziennych zmaganiach z chorobą.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nieregularny sen może zwiększać ryzyko depresji i pogorszenie samopoczucia

x-news

Autor: Magdalena Brzezińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości