Trenerka fitness, która choruje na otyłość
Agnieszka Liszkowska-Hała to ambasadorka kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości". Historia gościni Dzień Dobry TVN jest dowodem na to, że choroba otyłościowa może dotknąć również osoby, które nie stronią od aktywności fizycznej i prowadzą zdrowy tryb życia. Pani Agnieszka jest bowiem cierpiącą na tę przewlekłą dolegliwość trenerką fitness.
- Szukanie diagnozy to było kilkanaście lat. Jestem trenerem personalnym, (...) prowadzę grupy kobiet i zarażam tą chęcią, żeby zadbać o siebie, i również znalazłam się w grupie osób chorujących na otyłość. (...) Zaburzenie u mnie nastąpiło na skutek powikłań hormonalnych, dlatego że otyłość tak naprawdę ma wiele czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na tę chorobę i u każdego jest to sprawa indywidualna - tłumaczy ambasadorka wspomnianej akcji edukacyjnej.
Nasza gościni zaznacza, że postawiona diagnoza była dla niej dużym zaskoczeniem. Jak dodaje, otyłość jest chorobą o złożonej etiologii i bez tendencji do samoustępowania. - Na początku uległam stereotypowi, że jeżeli się ruszam, to jestem pod tzw. ochroną. Natomiast organizm zaczął, mówiąc potocznie, robić w pewnym momencie swoje - wyjaśnia trenerka.
Mowa nienawiści pod adresem osób chorujących na otyłość
"Mówią na mnie, że jestem grubasem, że mam jeść mniej pączków, że jestem świnką" - to wyrywki wyznań, które psycholog Adrianna Sobol słyszy od swoich pacjentów podczas prowadzonych terapii. Ekspertka zwraca uwagę, że osoby chore na otyłość zmagają się na co dzień z przemocą słowną.
- W nasz potoczny język wdarło się bardzo dużo nieprzyjemnych określeń. (...) Ludzie to zauważają, ale nie reagują, bo kompletnie nie wiedzą, co zrobić. (...) Z chorobą otyłościową jest ten problem, że ona jest bardzo szybko zauważalna i bardzo łatwo kogoś skrzywdzić - twierdzi goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN specjalistka.
Jak powinniśmy więc zwracać się do osób cierpiących na otyłość, by zminimalizować ryzyko ich zranienia? - Brakuje nam wiedzy, edukacji. (...) Zamiast mówić: "Ty grubasie", powiedzieć: "Chyba zmagasz się z chorobą otyłościową. Czy potrzebujesz mojego wsparcia? Jak mogę Ci pomóc?". To kompletnie zmienia optykę tej sytuacji. (...) To choroba, a nie defekt estetyczny - podkreśla Adrianna Sobol.
Ofiarą wspomnianej przemocy słownej była m.in. Julia Cymerman - uczestniczka cyklu Dzień Dobry TVN "(Od)wagi dzieciaki". - U mnie problemy z otyłością zaczęły się w wieku około 10 lat, kiedy zaczęłam dojrzewać. Wzrosła mi masa ciała, miałam duży biust, a dziewczynki w moim wieku były o wiele szczuplejsze. Byłam wyśmiewana wtedy. Nie mogłam znaleźć swojej wartości, pewności siebie. Przez to mama zapisała mnie do psychologa, żebym poczuła się lepiej - opowiada 19-latka.
Jak na mowę nienawiści reagują małe dzieci? Co niektóre z nich usłyszały od swoich rówieśników? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy w "pierwszej piątce" rankingu dotyczącego otyłości
- "Schudłam i ludzie nagle zaczęli być dla mnie milsi". Jak otoczenie reaguje na naszą utratę wagi?
- Miał trzy latka i ważył 50 kg. Jak wygląda jako dorosły mężczyzna?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN