Herbata z kopru włoskiego – właściwości i zastosowanie

Napar z kopru włoskiego podany w słoiczku, w tle roślina kopru
Herbata z kopru włoskiego
Źródło: mescioglu/Getty Images
Z kopru włoskiego powstaje herbata, która leczy wzdęcia czy kaszel. Koper włoski ma właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne, lecz trzeba stosować go umiejętnie. Właściwości lecznicze kopru włoskiego są znane od wieków. Napar z rośliny podawały już nasze babcie. Warto kontynuować tę tradycję. Przekonaj się o zaletach naparu z tego warzywa.

Druga nazwa kopru włoskiego to fenkuł. Warzywo pochodzi z Azji Mniejszej i rejonów Morza Śródziemnego. Wlicza się do roślin z rodziny baldaszkowatych i potrafi osiągnąć wysokość około dwóch metrów. Jej pęd oraz łodyga są otoczone liśćmi, lecz tym, co najbardziej interesuje wszystkich zajmujących się ziołolecznictwem jest owoc i zawarty w nim olejek lotny. Ten drugi zawiera limonen, czyli cenny flawonoid. Koper włoski zbiera się pod koniec lata, a jednym z jego najpopularniejszych zastosowań jest produkcja zdrowej herbaty.

Herbata z kopru włoskiego

Koper włoski zawiera wiele cennych antyoksydantów oraz jest źródłem potasu i żelaza. Napar z kopru można pić niemal codziennie, choć ma on specyficzny zapach, który nie każdemu będzie się podobał. Bez względu na to, czy ktoś lubi ten napój, czy też nie, nie można odmówić mu dobroczynnych właściwości, które usprawniają funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Napar jest cennym składnikiem diety. Poprawia metabolizm i posiada właściwości rozkurczowe, dzięki którym jest skutecznym lekarstwem na ból żołądka. Z kopru włoskiego warto skorzystać, gdy zależy nam, aby zmniejszyć apetyt. Ponadto usuwa toksyny oraz zbędną wodę z organizmu, gdyż ma działanie moczopędne.

Napar z kopru włoskiego to sprawdzony środek korzystnie wpływający na stan dróg oddechowych. Potrafi skutecznie złagodzić różne stany zapalne oraz ułatwia wykrztuszanie zbędnej wydzieliny.

Czy wolno podawać koper włoski niemowlętom?

Koper włoski ma właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne. Dzięki nim może być stosowany u niemowląt podczas kolek. Zdaniem niektórych można go podawać już noworodkom. Co więcej, działa również na bezsenność i pomaga usunąć kwaśny zapach z ust. Koper włoski dla noworodka w postaci herbatki sprzedają producenci preparatów ziołowych. Niekiedy dodają do niego inne zioła, np. kminek. Sam proces przygotowania naparu jest bardzo prosty.

Napar z kopru włoskiego dla dzieci - przepis krok po kroku:

  1. Do kubka należy wsypać czubatą łyżkę i następnie wlać ciepłej wody. W przypadku rocznych niemowląt warto dosypać 2 łyżeczki granulatu.
    1. Napar można przygotować również samodzielnie. Koper włoski ma nasiona , które łatwo się rozgniatają. Aby przygotować napój, trzeba wsypać dwie łyżeczki pokruszonych ziaren, a sam proces zaparzania trwa około 15 minut. Ważne jest, aby herbatę podawać dziecku przed posiłkiem.
      1. W przypadku małych dzieci dzienna porcja naparu wynosi pół szklanki, nie więcej niż 3 razy dziennie. Koper włoski do picia najmłodszym należy podawać na łyżeczce.

        Niemniej jednak każdy, kto zdecyduje się napoić dziecko taką herbatą, powinien wcześniej skonsultować tę decyzję ze specjalistą. Istnieją bowiem badania, które dowiodły w warzywie obecność estrogenu - hormon może u niemowląt i małych dziewczynek przyspieszyć dojrzewanie, a u chłopców zaburzyć rozwój hormonalny.

        Koper włoski – uprawa

        Warto rozważyć założenie własnej uprawy kopru włoskiego. Działanie lecznicze rośliny jest na tyle skuteczne, że dobrze mieć stały dostęp do tego warzywa. Koper włoski ma właściwości lecznicze , więc posiadanie np. ekologicznej uprawy jest jednoznaczne z posiadaniem cennego naturalnego lekarstwa.

        W polskich warunkach fenkuł można uprawiać przez cały rok. Jest to roślina, dla której optymalna temperatura wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Aby warzywo rosło, należy zapewnić mu żyzną, próchniczą glebę z dużą ilością wapnia.Ponadto jego stanowisko musi być dobrze nasłonecznione – to podstawowe wymagania kopru włoskiego. Na co dzień należy go również nawadniać oraz co jakiś czas odchwaszczać .

        Jak używać przyprawy z kopru włoskiego?

        Herbata z kopru włoskiego dla dzieci to tylko jeden z wielu sposobów użycia warzywa. Wielu kucharzy dodaje koper do sosów, sałatek oraz ciast. Roślina ma intensywny zapach i idealnie komponuje się z zupami rybnymi, gdyż podkreśla ich smak. Ponadto jego zalety odkryli producenci likierów i nalewek.

        Skuteczność kopru włoskiego na odchudzanie

        Z kopru włoskiego powstaje herbata mająca działanie odchudzające. Fenkuł wspiera pracę układu trawiennego i używany jest do redukcji cellulitu. Wiele kobiet wybiera koper włoski w tabletkach, gdyż jest to jeden z suplementów diety przyspieszający metabolizm.

        Koper włoski bulwa – sposoby jedzenia

        Bulwę kopru włoskiego można dusić, grillować i gotować. Warzywo można również zetrzeć i dodać do surówki. Koper włoski pomaga na wzdęcia , gdyż jest bogatym źródłem witaminy C, potasu i błonnika, więc warto go jeść wraz z różnymi mięsami i innymi ciężkostrawnymi posiłkami.

        To bez wątpienia wyjątkowe warzywo. Koper włoski suszony to smaczny dodatek do potraw, a z jego ziaren można przygotować zdrowy napar.

        Zobacz wideo: Para buch - gotujemy na parze

        Para buch – gotujemy na parze
        Źródło: Dzień Dobry TVN

        Zobacz także:

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: mescioglu/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości