W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Karolinę i Macieja Szaciłło, którzy podzielili się z nami swoimi przepisami na domowe syropy na przeziębienie. Oprócz syropu z cebuli, Karolina i Maciej proponują też syrop z chrzanu, czosnku czy czarnuszki. Sprawdź, jak je przygotować i cieszyć się zdrowiem!
Atmosferę świąt Bożego Narodzenia można wprowadzić przy pomocy samodzielnie wykonanych świec zapachowych. Jak je wykonać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Kałuża.
Domowe sposoby na ubrania z wełny.
Pieprz wykorzystywany jest przede wszystkim w kuchni. Okazuje się, że jego liczne właściwości mogą zostać użyte również w inny, korzystny sposób. Sprawdź, jak wpłynie na pranie, gdy niewielką jego ilość wsypiesz do pralki.
Zapachy wpływają na nasz nastrój, dlatego dobrze jest w domu otaczać się ulubionymi aromatami. Jak wykonać domowy dyfuzor samodzielnie? O tym w kolejnym materiale z cyklu "Sama to ogarniesz" opowiedziała Magda Borowiak-Wróblewska.
Wałeczki na plecach absolutnie nie są czymś, czego należy się wstydzić. Jeżeli jednak chciałabyś nieco je wygładzić, pewien sprytny trik przychodzi ci z pomocą. Jak ekspresowo pozbyć się wałeczków na plecach?
Twoje ręczniki śmierdzą, nawet chwilę po praniu? Jak wyprać ręczniki, by ładnie pachniały, nie zniszczyły się i były bezpieczne dla skóry? Przestrzegaj tych kilku zasad, a zobaczysz dużą różnicę.
Jesienna aura sprzyja wszelkiego rodzaju rozgrzewającym napojom. Herbaty z cytryną, miodem, imbirem czy goździkami przez najbliższe miesiące będą gościły w każdej kawiarni i restauracji. Wiele osób decyduje się na robienie podobnych naparów w domowym zaciszu, jednak nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie składników.
Jak odetkać zlew skutecznie i bez obaw o swoje bezpieczeństwo? To pytanie zadaje sobie wiele osób, przyzwyczajonych do stosowania chemicznych, często żrących środków, udrażniających rury. Przedstawiamy o wiele bezpieczniejsze metody, z których skorzystać możecie nie wychodząc z domu.
Wykorzystanie skórek od banana jest ekologiczne i bardzo w duchu idei zero waste. Zachęcamy, aby ich nie wyrzucać i potraktować nimi zrogowaciałą skórę lub w połączeniu z wodą przekształcić w coś, co bardzo docenią rośliny w domu i ogrodzie.
Olejek goździkowy na ból zęba to najpopularniejsze zastosowanie substancji, którą tak naprawdę można wykorzystać w leczeniu wielu dolegliwości. Większość osób kojarzy goździkowiec wyłącznie z działaniami okołostomatologicznymi i tym, że stosuje się go doustnie, natomiast kwiat ten wykazuje szerokie właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antyseptyczne. To sprawia, że możemy wykorzystywać go również np. na włosy lub na pasożyty.
Późne lato i wczesna jesień to dobry moment na rozpoczęcie przygotowań domowych przetworów. Suszone pomidory to idealny sposób na zachowanie ostatnich promieni lata. Można je przygotowywać na wiele sposobów - poznaj nasze ulubione.
Majonez jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych sosów. Używa się go do sałatek, kanapek i wielu innych potraw. Podstawowe składniki majonezu to żółtka oraz olej, ale także musztarda, ocet i cukier. Dobry majonez powinien mieć krótki skład, czyli zawierać jedynie podstawowe składniki. Niestety, wiele dostępnych rodzajów majonezu nie spełnia tych norm. W składzie majonezów stojących na sklepowych półkach znajdziemy: sól, skrobię modyfikowaną, gumę guar, konserwanty i wiele innych.
Jesień zbliża się wielkimi krokami, a pogoda za oknem już teraz nie rozpieszcza. Dlatego to ostatni dzwonek, by zadbać o swoją odporność i nie dać się przeziębieniom. O to, jak zrobić to w odpowiedni sposób porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską, propagatorką naturalnego, zdrowego stylu życia.
Łojotokowe zapalenie może dotyczyć skóry głowy, twarzy, a nawet okolic kręgosłupa. W przebiegu choroby dochodzi do nadmiernego złuszczania naskórka, któremu często towarzyszy rumień, a w zaawansowanej postaci, także uporczywy świąd. Na ŁZS chorują dorośli i niemowlęta.
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Kurki, borowiki i podgrzybki kuszą swoim aromatem. Jak prawidłowo je ususzyć, żeby zachowały swój smak co najmniej do Wigilii? Sylwia Majcher, dziennikarka i propagatorka zero waste przedstawia swoje sposoby.
Domowe maseczki na trądzik przynajmniej z kilku powodów są dobrym rozwiązaniem dla kobiet z cerą stwarzającą problemy. Przede wszystkim pozwalają skutecznie oczyścić skórę twarzy, odblokować pory i usunąć nagromadzone zaskórniki. Poza tym łagodzą stany zapalne, a także są cennym uzupełnieniem kuracji antytrądzikowej.
Zaskórniki są zmorą posiadaczy cery tłustej i trądzikowej. Nieestetyczne ciemne kropki to zanieczyszczenia nagromadzone w porach skóry – na szczęście da się ich pozbyć. Domowa maseczka na wągry pomoże w walce z tym problemem. Będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wyciskanie zaskórników w domu, które może skończyć się źle.
Jeśli stosowane przez Ciebie kremy na trądzik są nieskuteczne, warto sięgnąć po naturalne sposoby, np. maseczkę z płatków owsianych. Ma ona właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dzięki zawartości wielu witamin doskonale odżywia cerę, a także może być stosowana na włosy w celu poprawy ich kondycji. Ponadto do jej wykonania większość składników jest już w naszych domach, a ich przygotowanie jest szybkie i proste.
Każdy, kto chciałby skutecznie zwalczyć mole, powinien zacząć od dokładnego oczyszczenia mebli, w których stwierdzono obecność owadów. Użyć do tego można mydła lawendowego i roztworu wody z octem. Aby uporać się z inwazją insektów, warto zastosować też woreczki wypełnione ziołami.
Woda spełnia ważną rolę w organizmie człowieka. Nie bez powodu każdemu, bez względu na wiek czy płeć, zaleca się regularne jej picie w dużych ilościach. Okazuje się, że można samodzielnie przygotować magiczną wersję napoju. Wiele osób uważa, że woda księżycowa skutecznie oczyszcza ciało i duszę, a przy okazji korzystnie wpływa na zdrowie oraz urodę.
Mrówki to wszędobylskie stworzenia, które latem w poszukiwaniu pokarmu wędrują do domów. Chętnie też zamieszkują ogrody, gdzie sprzyjają rozwojowi mszyc. Obecność człowieka niespecjalnie im przeszkadza, ale ponieważ potrafią narobić szkód, warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby na mrówki. Okazuje się, że wcale nie trzeba ich zabijać.
Tak przed, jak i po każdym dłuższym wystawieniu skóry na słońce należy odpowiednio o nią zadbać. W tym celu warto stosować dobrej jakości kremy i balsamy kojące po opalaniu. Alternatywą dla gotowych kosmetyków jest ten wykonany samodzielnie. Poniżej przepis na szybki i łatwy w wykonaniu balsam do skóry po opalaniu.
Pieczywo należy do czołówki marnowanych produktów spożywczych - alarmuje prezes Federacji Polskich Banków Żywności. Dlaczego tak się dzieje? Podstawą jest złe przechowywanie. Powszechnie stosowana folia przyśpiesza bowiem rozwój pleśni. Dowiedz się, jak przedłużyć świeżość chleba.
Brudny piekarnik to zmora każdego, kto kocha gotować. Czarne plamy na szkle i zalegające resztki pokarmu, które trudno usunąć, skutecznie odbierają chęci do kucharzenia. Zamiast jednak biec do sklepu, żeby kupić środki chemiczne (często o przykrym zapachu), warto wiedzieć, czym i jak skutecznie wyczyścić piekarnik przy użyciu naturalnych substancji, zaoszczędzając przy tym kilka złotych.
Swędzące bąble czy schodząca płatami skóra mogą na dobre popsuć wakacyjny wypoczynek. Co zrobić, gdy w pobliżu nie ma apteki, a w kosmetyczce brakuje odpowiednich specyfików? Wystarczy rozejrzeć się w ogrodzie bądź kuchni, gdzie leki na popularne dolegliwości są na wyciągniecie ręki.
Alkohol jest najczęściej wybieraną używką w naszej kulturze i nie tylko. W wakacje jest znacznie więcej okazji do jego spożywania. Wielu osobom zdarza się go nadużyć, a następnie borykać z konsekwencjami zatrucia alkoholowego. Jak oczyścić organizm? Sprawdź domowe i inne sposoby.
Ukąszenia komarów są bezbolesne, dopiero pojawiający się po 20 minutach rumień i pęcherzyk wywołuje świąd. Te nieprzyjemne objawy przechodzą po około tygodniu. Nie należy drapać miejsc po ugryzieniach, aby nie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Co stosować na ukąszenia komarów?