Do czego służy olejek kamforowy? Wykorzystujemy go, podobnie jak inne olejki, zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W lecznictwie kluczowe są właściwości rozgrzewające, znieczulające i rozkurczowe olejku kamforowego. W kosmetyce wykorzystuje się go przede wszystkim w produktach do stóp, pomadkach dla kobiet, a także kosmetykach na trądzik. Najbardziej znany jest jednak olejek kamforowy na ból ucha.
Olejek rozmarynowy jest bardzo popularną przyprawą w polskiej kuchni. Używa się go przede wszystkim jako aromatu do mięsa. Rozmaryn ma jednak dużo więcej, także leczniczych, właściwości. To one sprawiły, że olejek rozmarynowym stał się ulubionym ziołowym lekiem Paracelsusa. To właśnie temu niemiecko-szwajcarskiemu lekarzowi i botanikowi zawdzięczamy sporą dawkę wiedzy o leczeniu ziołami.
Olejek pichtowy i formuła jego pozyskiwania nie zmieniła się od kilkuset lat. Nadal jest to jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych olejków eterycznych. Stanowi poważną konkurencję – lub też uzupełnienie – dla terapii olejkiem rozmarynowym, geraniowym czy sosnowym.
Płukanie gardła solą sprawdza się w niejednej sytuacji. Może nam ulżyć w bólu zanim dotrzemy do lekarza, może zastopować rozwijającą się w gardle infekcję, w końcu może uratować nas przed chorobą, kiedy wzięcie innych leków jest niewskazane (np. ciąża). Warto więc wiedzieć, jak przyrządzić taką mieszankę i jak ją stosować.
Okłady z kapusty to naturalny lek, który nasze babcie stosowały regularnie. Polska medycyna naturalna, jak i tradycyjna kuchnia, wierzyły bowiem, że w kapuście kryje się cała moc witamin, składników odżywczych i przeciwzapalnych.
Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego z herbatą, ale jest od niej o wiele zdrowszy. Pomaga na grzybicę, pleśń, zakażenia jamy ustnej i trądzik, a do tego pięknie pachnie, więc chętnie jest wykorzystywany także przez aromaterapię.
Bańki lecznicze są stosowane od wielu lat. Większość z nas kojarzy je z dzieciństwa i zazwyczaj jest to niezbyt przyjemne wspomnienie. Jednak obecnie stawianie baniek jest zdecydowanie prostsze i bardziej komfortowe.
Chyba każdy chciałby mieć ładny uśmiech, którego ozdobą będą piękne, białe zęby. W końcu są one naszą wizytówką. Jednak nie zawsze wyglądają na tyle dobrze, by odsłaniać je w pełnym uśmiechu. Podpowiadamy, jak wybielić zęby w domu.
Mydło marsylskie to twarde, szare mydło naturalne. Jaki jest jego skład? Do czego można je wykorzystywać? Czy nadaje się do mycia włosów oraz kąpieli niemowląt i dzieci? Czy to prawda, że ma właściwości odplamiające?
W Dzień Dobry Wakacje Sebastian Kulis, autor internetowego zielnika zabierał nas w świat roślin mających cudowną moc, które możemy zerwać nawet w mieście.
Wszystkie sprzęty AGD należy właściwie konserwować i dbać o ich wygląd, dzięki czemu długo będą nam służyły. Do ich czyszczenia możemy wykorzystywać gotowe chemiczne środki czyszczące, albo preparaty przygotowane przez nas w domu. Przepisy na środki do czyszczenia sprzętów AGD podała w Dzień Dobry TVN blogerka Małgorzata Kowalewska-Kawuza. Nasz gość powiedział także, w jaki sposób czyścić lodówkę, pralkę i mikrofalówkę.
Woda stanowi 60-70% masy dorosłego człowieka. Jest niezbędna do życia. Dawid Kozioł, ekspert od ekologicznych gadżetów, zaproponował dziś kilka rozwiązań, które ułatwią nam nawadnianie naszego organizmu. Jak skutecznie oczyszczać wodę, jak zrobić wodę gazowaną i jakie gadżety ułatwią nam zabranie wody w podróż?
Nowe buty sportowe cieszą każdego, niezależnie od wieku czy płci. Niekiedy jednak radość ta znika, gdy zaczynają obcierać, co jest spowodowane np. źle dobranym rozmiarem lub nieodpowiednią szerokością butów. Dowiedz się, jak rozciąga się buty sportowe różnymi domowymi sposobami – a jest ich co najmniej kilka.
Kiedy mierzymy buty w sklepie, niemal zawsze wydają się wygodne. W domu jednak sytuacja może ulec zmianie i obuwie zacznie obcierać. Poznaj sprawdzone sposoby na rozciągnięcie butów z tworzywa sztucznego.
Plastikowe butelki została wprowadzone do użytku spożywczego w latach 70. XX wieku. Pierwsze z nich ulegną rozłożeniu dopiero za 450 lat! Dlatego tak ważne jest, byśmy recyklingowi plastikowe opakowania. O tym, jak to zrobić w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Dawid Kozioł.
Chrapanie to znacznie poważniejszy problem, niż może się wydawać. Dotyczy sporej grupy społeczeństwa i ludzi w różnym wieku. Zasłyszane sposoby na chrapanie często mogą nie przynosić oczekiwanego efektu, a w rezultacie prowadzić do ciągłego zmęczenia, niewyspania i złego samopoczucia. Poznaj przyczyny chrapania oraz najlepsze domowe sposoby na chrapanie.
Pościel wietrzymy po to, by ją odświeżyć, by ładnie pachniała oraz by pozbyć się żyjących w niej pasożytów i innych drobnoustrojów. Jak często wietrzyć pościel? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Ewą Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW.
Wedle tradycji choinkę trzymamy w domu do 6 stycznia, czyli do święta Trzech Króli. Rozebranie drzewka bywa czasami kłopotliwe. Jak chować ozdoby choinkowe, by bez problemu odnaleźć je za rok? Swoimi sposobami w studiu Dzień Dobry TVN Maria Zduniak.
Małgorzata Świgoń, autorka poradników, w studiu Dzień Dobry TVN podpowiedziała, jak usunąć trudne plamy, takie jak np. gumę do żucia, plamę z czerwonego wina, plamę od herbaty, kawy oraz jak usunąć wosk. Okazuje się, że najlepszym odplamiaczem jest wrzątek. Co jeszcze?
Rodzina Pani Czesławy Samsel od pokoleń wypieka chlebowe figurki. Tradycja pieczenia „byśków” obowiązuje na Kurpiach od wielu, wielu lat. Zobaczcie, jak Pani Czesława razem ze Stefanią Prusaczyk robią tradycyjne „byśki”. Co symbolizują wypieki?
Co zrobić, kiedy zwłaszcza w okresie przedświątecznym brakuje kuchennego sprzętu, a sklepy są już zamknięte? W studiu Dzień Dobry TVN Małgorzata Świgoń pokazała, co zrobić, kiedy nie mamy dziadka do orzechów, wałka do ciasta, i jak zrobić bułkę tartą.
W studiu Dzień Dobry TVN Agnieszka Witkowska opowiedziała o najnowszych trendach dotyczących pakowania prezentów. Okazuje się, że świąteczne papiery są już niemodne. Hitem jest czarny, matowy papier. Co jeszcze?
Jak zrobić Rudolfa w 6 minut? Zobaczcie jak, krok po kroku, ozdobić świąteczne słodkości, by nadać im bożonarodzeniowego klimatu. Gościem Dzień Dobry TVN była dziś Małgorzta Nagat, która jest cukiernikiem i plastykiem. Zobaczcie jak poradzili sobie Marcin Meller i Magda Mołek, przyłączcie się do zabawy i pochwalcie się swoimi osiągnięciami!
Święta coraz bliżej. To najwyższy czas na przygotowanie choinkowych ozdób. W kawiarence Dzień Dobry TVN blogerzy DIY pokazali, jak przy pomocy włóczki i sznurka samodzielnie wydziergać bombki, choinki, aniołki i nie tylko. Zobaczcie to!
Zaparcia są jednym z najczęściej towarzyszących nam problemów w życiu codziennych. Pojawiają się, gdy w naszym organizmie brakuje wystarczającej ilości błonnika oraz płynów. Inną przyczyną może być także odkładanie momentu pójścia do toalety ze względu na brak czasu i inne zajęcia. W efekcie tego, potrzebne będzie nam coś na przeczyszczenie i zniwelowanie wzdętego i bolącego brzucha. Na szczęście istnieją liczne domowe sposoby, które ułatwiają nam walkę z tego typu dolegliwościami.
Każdego dnia nasze stopy narażone są na czynniki, które nie tylko powodują pogorszenie ich wyglądu, ale również kondycji zdrowotnej. Dlatego warto znaleźć chociaż 20 minut na rozgrzewającą i regenerującą kąpiel stóp. Jak ją przygotować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła podolog Natalia Pietrow.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ewę Kozioł, która podpowiedziała nam, jak w naturalny sposób zaimpregnować obuwie. Blogerka zaznaczyła, że zanim zabezpieczymy buty, należy je oczyścić. Najlepszy będzie do tego roztwór wody z octem. Następnie powinno się posmarować buty olejem rycynowym, który odżywi skórę buta. Okazuje się, że buty zaimpregnujemy również skórką od banana oraz surowym ziemniakiem. Jakie mają one właściwości, że zabezpieczoną nasze buty przed jesienną słotą?
Piotr Koluch: "Polski proszek prał lepiej niż niemiecki, za to bardziej niszczył tkaniny i kolory". Jak wygląda sytuacja w przypadku innych produktów? Unijne centrum badawcze pod Brukselą dostało zadanie, by sprawdzić, czy rzeczywiście, te same produkty różnią się od siebie składem w zależności od kraju, do którego są wysyłane. Parlament Europejski uznał, że wszystkie produkty muszą być takie same na terenie całej Unii Europejskiej - producenci tłumaczą się, że różnice związane są z upodobaniami klientów.
Wiele kobiet zmaga się krostkami, które pojawią się na ramionach, dekolcie, czy pośladkach. Skąd się biorą te niedoskonałości skóry? Za pomocą jakich domowych zabiegów można się ich pozbyć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła kosmetyczka Aneta Suchowierska.
Aby leki nam pomagały, a nie szkodziły, musimy je odpowiednio przechowywać. W jakich zatem warunkach przechowywać medykamenty? Czy wszystkie leki można trzymać w tym samym miejscu? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae.