- Co to jest fitoterapia i na czym polega?
- Fitoterapia i leki roślinne – jak stosować zioła?
Zobacz też: Zioła zamiast chemii
Fitoterapia, czyli inaczej ziołolecznictwo, polega na wykorzystywaniu roślin leczniczych w terapii chorób. Medycyna naturalna nie jest obciążona tak silnymi skutkami ubocznymi, jak konwencjonalna, a dostarcza jednocześnie wartościowych składników i witamin naszemu organizmowi. Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia powinny iść razem w parze. Terapia ziołowa zapobiega bowiem pojawieniu się wielu chorób, wzmacniając ciało i ducha.
Co to jest fitoterapia i na czym polega?
Leczenie ziołami nie jest zarezerwowane jedynie dla zwolenników medycyny alternatywnej. Rośliny wykorzystuje się również w lekarstwach typowych dla medycyny konwencjonalnej. Fitoterapia i leki roślinne są bezpieczne, o ile tylko skonsultujemy ich działanie z naszym lekarzem. Warto upewnić się, czy przyjmowane przez nas lekarstwa nie będą wchodzić w interakcję z ziołami. Ziołolecznictwo jest niezwykle skuteczne, gdyż rośliny posiadają w swym składzie wiele cennych składników, takich jak chociażby garbniki, flawonidy czy olejki eteryczne. Dodatkowo są w nich obecne witaminy A, D, K oraz sole mineralne. Ziołami można leczyć większość znanych nam dolegliwości – choroby skóry, serca, problemy metaboliczne, związane z układem oddechowym, kobiece i wiele innych.
Fitoterapia i leki roślinne są również coraz częściej wykorzystywane w geriatrii . Starsze osoby są poniekąd zmuszane do przyjmowania wielu różnych leków, dlatego zioła mogą stanowić uzupełnienie ich kuracji lub zamiennik niektórych medykamentów. Warto skorzystać z ich dobroczynnego działania już na wczesnym etapie choroby, gdyż wpłyną na jej zahamowanie i zapobiegną dodatkowym dolegliwościom. Profilaktyka zdrowotna odgrywa ogromne znaczenie, przekonuje o tym zarówno medycyna konwencjonalna, jak i fitoterapia .
Fitoterapia i leki roślinne – jak stosować zioła?
Najpopularniejszą formą spożywania ziół są herbatki. W aptekach i sklepach ekologicznych dostępne są gotowe mieszanki, ukierunkowane na konkretne działanie. Fitoterapia przynosi najlepsze efekty, gdy stosuje się ją regularnie, kilka razy dziennie. Napoje warto więc spożywać co najmniej 2 razy w ciągu dnia, pijąc jeszcze ciepły napar. Ziołolecznictwo jest dziedziną, która nie przynosi natychmiastowych efektów. Pozytywne skutki zaczniemy odczuwać dopiero po upływu kilku miesięcy, dlatego tak istotna jest regularność. Kolejną popularną metodą jest robienie naparów. Zioła zalewamy w misce lub dużym garnku z gorącą wodą, następnie wdychamy odżywczą parę. W ten sposób oczyszczamy nasze drogi oddechowe i walczymy z uciążliwym katarem czy kaszlem.
Fitoterapia wykorzystuje różne zioła i leki roślinne , niektóre z nich są jednak szczególnie popularne ze względu na bogactwo składników odżywczych w nich zawartych. Co ciekawe, większość z nich to dobrze znane nam rośliny, które możemy spotkać na własnym podwórku czy pobliskich polach.
1. Mniszek lekarski – znany szerzej jako mlecz. O leczniczych właściwościach tej rośliny wiedziano już w czasach starożytnych. Współczesna fitoterapia wykorzystuje zarówno jej liście, kwiaty, jak i korzenie. W jaki sposób działają? Mniszek lekarski wpływa pozytywnie na pracę wątroby oraz układu moczowego. Posiada działanie oczyszczające, z tego względu wykorzystuje się go do oczyszczania organizmu z toksyn. W swoim składzie zawierają go zarówno gotowe mieszanki ziołowe, jak i leki roślinne . Mlecz wpływa także na kości i stawy, z tego względu poleca się robienie okładów osobom cierpiącym na reumatyzm. W przypadku problemów skórnych, warto stosować naturalne maseczki z mniszka.
2. Pokrzywa – kolejna roślina, z której dobroczynnego wpływu czerpie ziołolecznictwo . Pomimo tego, iż kontakt z jej liśćmi bywa nieprzyjemny, zawarte w niej składniki zrekompensują nam ból i pieczenie. Fitoterapia wykorzystuje pokrzywę do detoksykacji organizmu, przeciwdziałania chorobom i problemom kobiecym oraz wzmacniania odporności. Posiadają ją w swoim składzie leki roślinne wykorzystywane w geriatrii , z uwagi na jej właściwości związane z obniżaniem ciśnienia i poprawą zdrowia kości. Pokrzywa działa pozytywnie na skórę, poprawiając jej stan i wygląd. Z tego względu wykorzystuje się ją w terapiach antytrądzikowych.
3. Ostropest plamisty – stanowi niezwykle skuteczne lekarstwo w walce z oczyszczaniem organizmu i usuwaniem toksyn. Profilaktyka zdrowotna i stosowana przez nas fitoterapia powinny opierać się na regularnym spożywaniu herbatek zawierających ostropest. Można przyjmować również nasiona rośliny, są one jadalne. Inne właściwości ostropestu to ochrona przed stresem oksydacyjnym, kontrola poziomu cukru we krwi oraz obniżanie poziomu cholesterolu.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN