Olejek paczulowy jest pozyskiwany z suszonego ziela paczuli, rośliny pochodzącej z Azji Południowo-Wschodniej. Jest bardzo gęsty, cechuje go także brązowo-zielona barwa oraz charakterystyczny orientalny zapach. Wykorzystywany jest nie tylko jako składnik perfum, ale i w leczeniu.
Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z liści i kory cynamonowca cejlońskiego. Znany był już w starożytnym Egipcie, gdzie wykorzystywano go do balsamowania zwłok. Obecnie stosowany jest między innymi w przypadku problemów skórnych, stanów reumatoidalnych oraz w infekcjach górnych dróg oddechowych.
Olejek cyprysowy jest olejkiem eterycznym pozyskiwanym z rośliny Cupressus sempervirens, czyli iglastego drzewa znanego w Polsce jako cyprys wiecznie zielony lub cyprys śródziemnomorski. Olejek pozyskiwany jest z jego igieł oraz gałęzi.
Olej tsubaki często utożsamiany jest z olejkiem kameliowym, choć są to dwa odrębne produkty. Oba znalazły zastosowanie w kosmetologii i służą od lat do pielęgnacji ciała. Olej tsubaki pozyskiwany jest z nasion japońskiego krzewu ozdobnego i jest trudniej dostępny, olejek kameliowy natomiast wytwarzany jest z nasion odmiany kamelii japońskiej, która wykorzystywana jest do produkcji herbaty. Olejek herbaciany, bo i tak bywa nazywany, jest równie pożądany i stosowany w Azji od lat jako naturalny i cenny kosmetyk.
Wyciąg z czarciego pazura stosowany jest od setek lat w Afryce Południowej, skąd pochodzi roślina. W naszym kraju można znaleźć różne produkty zawierające czarci pazur, np. maść, tabletki lub żel. Warto bliżej przyjrzeć się tej roślinie, gdyż wiele osób, które stosowały produkty zawierające ekstrakt z niej, przyznaje, że ich stan się poprawił. Czym dokładnie jest czarci pazur i czy faktycznie ma lecznicze właściwości, jakie mu się przypisuje?
W Polsce zaczął się już okres prawdziwych upałów. Często nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić z gwałtowanie rosnącą temperaturą. Jak go wspomóc w naturalny sposób? Jak schłodzić się w gorące dni? O tym w Dzień Dobry TVN mówili propagatorzy zdrowego stylu życia: Karolina i Maciej Szaciłłowie.
Czarne jagody (inaczej borówka czernica) są jednym z najstarszych naturalnych leków na biegunkę. Działają ściągająco, przeciwzapalnie, bakteriobójczo. Czarne jagody podawane na biegunkę pozwalają uniknąć odwodnienia.
Osy, pszczoły i szerszenie bardzo chętnie bytują na balkonie, działce, plaży, w domu i ogrodzie. Należy odganiać je w sposób ostrożny, ponieważ sprowokowane owady mogą z łatwością zaatakować. Co skutecznie odstrasza osy?
Dziś bez trudu możemy rozjaśnić zęby w gabinecie stomatologicznym. Wiele osób poszukuje jednak rozwiązań naturalnych, łatwych i skutecznych. Jedną z metod, stosowaną często w domowym zaciszu, jest wybielanie zębów kurkumą. Dentyści ostrzegają jednak przed zbyt częstym jej używaniem.
Zaczęliśmy sezon grillowo-piknikowych imprez na świeżym powietrzu. Warto także i przy tej okazji pamiętać o ekologii i starać się ograniczyć ilość odpadków, które zanieczyszczają środowisko. Z pomocą przyszedł nam Dawid Kozioł, który przyniósł ekologiczne gadżety, które przydadzą się podczas majówki.
Lewatywa często kojarzy się nam z przykrym zabiegiem, dlatego wielu pacjentów woli wykonywać ją w domowym zaciszu. Niestety, nie jest to w stu procentach bezpieczne, dlatego lepiej zdać się na wykwalifikowany personel. Dlaczego?
Koszulki, koszule, żakiety czy spódnice w białym kolorze dodają stylizacji lekkości i klasy. NIe trzeba rezygnować z ich noszenia z obawy przed zabrudzeniami. Wywabianie plam z białych ubrań nie należy do zadań łatwych, jednak jest możliwe.
Bawarka to jeden z napojów przygotowywanych na bazie herbaty. Aby można było mówić o tradycyjnej bawarce, do herbaty dodaje się gorące mleko. Niekiedy jest słodzona cukrem lub miodem. Czasami do bawarki można dodać odrobinę alkoholu, np. rumu lub brandy. Dla podkreślenia smaku używa się także przypraw, np. cynamonu.
Domowa pasta do zębów to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią naturalne kosmetyki. Ręcznie wykonana pasta do zębów nie jest toksyczna, nie zawiera zbędnej chemii, dlatego możesz ją stosować bez obaw. To naturalne rozwiązanie dla całej rodziny.
Rumianek, koper czy mięta na trawienie to szybka pomoc na problemy gastryczne. Niezdrowa, źle zbilansowana lub ciężkostrawna dieta nie pozostaje bez echa dla organizmu. Przemiana materii zwalnia, a do tego zaczynają się problemy z żołądkiem czy jelitami. Ziołowe herbatki w takich sytuacjach szybko wybawiają z opresji.
Picie wody z sokiem z cytryny na czczo wesprze wiele procesów metabolicznych, które zachodzą w twoim ciele. Będzie miało również wpływ na samopoczucie oraz zmniejszy poczucie ociężałości z rana. Czy picie wody z cytryną na czczo szkodzi? Jakie daje efekty woda z cytryną na czczo?
Okazuje się, że szare mydło dobre jest na wszystko. Ma nie tylko kosmetyczne i lecznicze zastosowanie, ale sprawdzi się też, jako środek czyszczący. O tym, jak z mydła zrobić pożytek na wiele sposobów, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała blogerka Ewa Kozioł.
Goździki to przyprawa, z której od lat korzysta się w ziołolecznictwie. Ból zęba, głowy i nieświeży oddech – każdą z tych dolegliwości można wyleczyć, używając goździkowej przyprawy. Dowiedz się, jak ją stosować.
Wino jest niezwykle eleganckim i smacznym alkoholem. Pijemy je do posiłku, podczas spotkania ze znajomymi i w czasie leniwych wieczorów. Warto spróbować zrobić domowe wino, by oprócz smaku napoju móc poczuć dumę, gdy uda nam się wyczarować wspaniałe wino domowej roboty. Przepisy czekają poniżej. Zaskocz siebie i swoich znajomych!
Kurzajka, inaczej brodawka, to zmiana skórna, którą wywołują wirusy. Przydarza się wielu osobom i często wielokrotnie w ciągu życia. Jak usunąć kurzajkę na stopie czy ręce?
Złote łańcuszki i inną złotą biżuterię trzeba raz na pół roku poddać czyszczeniu, nawet jeśli ich nie nosimy. Jak wyczyścić złoty łańcuszek? Co zrobić, jeśli w biżuterii znajdują się kamienie szlachetne? Na co uważać podczas polerowania złota?
Jak zrobić kartki ręcznie robione na Boże Narodzenie, ślub, urodziny, walentynki, chrzest i komunię? Jakie można wykorzystać techniki? Jakie wybrać ozdoby i wzory? Jakie będą potrzebne narzędzia i materiały?
Dzięki regularnemu czyszczeniu pralki możemy sprawić, że będzie ona dłużej sprawnie działać. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną i octem to tani i sprawdzony sposób na to, by utrzymywać urządzenie w dobrej kondycji.
Trwa moda na naturalne środki zastępujące fabryczne detergenty. Soda do prania to jeden z najbardziej popularnych i znanych „zastępców”. Nic dziwnego, gdyż można jej używać do prania białego, odplamiania, prania firanek czy ręczników.
Buty ze skóry licowej wystarczy oczyścić z brudu i kurzu oraz pastować, aby zachowały ładny wygląd. Z innymi materiałami jest trudniej, ale soda oczyszczona pomoże uratować białe trampki, usunie przykre zapachy z butów do biegania i pomoże oczyścić zamszowe pantofle.
Zatykające się rury kanalizacyjne to typowy problem. Zdarza się i w blokach, i w kamienicach, i domach jednorodzinnych. Jak odetkać rury? To zależy od tego, gdzie się zatkały i co spowodowało niedrożność.
Ból głowy czasami dotyka każdemu z nas. W większości przypadków jest to całkowicie niegroźny, lecz bardzo dokuczliwy objaw. Jego przyczyny i charakter mogą być różne - ból migrenowy, napięciowy, od zatok. Najprościej jest sięgnąć po tabletkę, jednak zanim się to zrobi, warto wypróbować domowe sposoby na ból głowy.
Afty w jamie ustnej to częsta i bardzo bolesna dolegliwość. Są to niewielkie owrzodzenia umiejscowione na błonie śluzowej w ustach, na wargach lub na języku. Przyczyn powstawania afty w jamie ustnej jest kilka i od nich zależy powodzenie leczenia. Ważne jest zapobieganie aftom, ponieważ mają skłonność do nawrotów.
Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, jest sygnałem ostrzegawczym i odpowiedzią organizmu na toczącą się w nim infekcję. Wiele osób zastanawia się, jak zbić gorączkę bez sięgania po środki farmakologiczne. Dużą skuteczność wykazują sprawdzone domowe sposoby na gorączkę.
Zioła były wykorzystywane do zwalczania wielu dolegliwości już w czasach starożytnych. Znajomość ich działania okazywała się pomocą w bardzo trudnych przypadkach, pozwalała nawet ratować chorych zagrożonych śmiercią. Obecnie fitoterapia przeżywa swój renesans, a coraz większe rzesze osób przekonują się, że leki roślinne są równie skuteczne, jak te kupowane w aptekach.