Domowe sposoby na gorączkę. Jak zbić gorączkę bez leków?

Chora kobieta z kompresem na głowie.
Fot. JackF / Getty Images
Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, jest sygnałem ostrzegawczym i odpowiedzią organizmu na toczącą się w nim infekcję. Wiele osób zastanawia się, jak zbić gorączkę bez sięgania po środki farmakologiczne. Dużą skuteczność wykazują sprawdzone domowe sposoby na gorączkę.

Gorączka to stan podwyższonej temperatury, który jest jednym z objawów chorób infekcyjnych. Podwyższona temperatura ciała jest mechanizmem obronnym organizmu na działanie wirusów, bakterii i grzybów. Nie zaleca się natychmiastowego zbijania za pomocą leków przeciwgorączkowych temperatury nie przekraczającej 38,5 stopnia Celsjusza. Jednak można zastosować domowe sposoby na gorączkę u dzieci i dorosłych, które skutecznie złagodzą nieprzyjemne dolegliwości.

Kiedy można stosować domowe sposoby na gorączkę?

Domowe sposoby na gorączkę są dobre w przypadku gorączki niskiej, kiedy nie jest jeszcze wskazane stosowanie leków przeciwgorączkowych. Skutecznie wspomagają także działanie środków farmakologicznych w szybkim zbijaniu gorączki wysokiej. Samo zbijanie gorączki domowymi sposobami jest często skuteczne w gorączce umiarkowanej, dlatego warto je zastosować przed podaniem leków.

Umownie prawidłowa temperatura ciała człowieka, mierzona tradycyjnie pod pachą, wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Jest to tak zwany stan homeostazy, gdzie nie występuje żadna infekcja i wszystkie procesy w organizmie zachodzą prawidłowo. Wzrost temperatury powinien być sygnałem ostrzegawczym. Temperatura ciała nie jest stała w ciągu doby i ulega wahaniom także w zależności temperatury otoczenia, stanu emocjonalnego, zmęczenia i dnia cyklu menstruacyjnego u kobiet. Nieco podwyższona temperatura jest stanem fizjologicznym w ciąży. Dlatego ustalono podział gorączki w zależności od temperatury:

· 36 - 37 °C- prawidłowa temperatura ciała

· 37 - 38 °C - stan podgorączkowy

· 38 - 38,5 °C - gorączka niska (nieznaczna)

· 38,5 - 39,5 °C - gorączka umiarkowana

· 39-40,5 °C - gorączka znaczna

· 40,5 - 41 °C - gorączka wysoka

· powyżej 41 °C - dochodzi do uszkodzenia tkanki mózgowej.

Jeżeli w wywiadzie nie stwierdzono wystąpienia drgawek gorączkowych w przeszłości, stosowanie leków farmakologicznych jest zalecane dopiero podczas temperatury ciała przekraczającej 38,5 °C, ponieważ gorączka niska jest idealnym stanem do zwalczania przez organizm infekcji. Podwyższona temperatura hamuje namnażanie się drobnoustrojów i wzmaga ukrwienie w tkankach, co ułatwia przedostanie się komórek układu odpornościowego do miejsca zakażenia. Można wtedy skorzystać z jednego z domowych sposobów na gorączkę, aby ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące podwyższonej temperaturze ciała.

Zobacz film: Jak pokonać gorączkę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Początkowo dziecko, które ma gorączkę, powinno zostać ubrane w lekką piżamkę i położone do łóżka w pomieszczeniu, które ma niższą temperaturę niż temperatura ciała dziecka. Jednym ze skutecznych domowych sposobów na gorączkę jest zawieszenie w pomieszczeniu mokrego prześcieradła, który dodatkowo obniży ciepło w pokoju. Pościel i bieliznę osobistą dziecka należy zmieniać w razie potrzeby na świeżą. Zwiększa to komfort i zapobiega niepotrzebnemu przegrzewaniu osoby chorej. Ogromne znaczenie ma doustne nawadnianie dziecka niegazowaną i niesłodzoną wodą, ponieważ podczas gorączki organizm więcej się poci, co grozi szybkim odwodnieniem się.

Do domowych sposobów na gorączkę u dziecka należy picie ziół i naturalnych syropów. Najskuteczniejsze działanie przeciwgorączkowe wykazuje domowy syrop z czarnego bzu, malin, lipy lub herbatka lipowa. Ich zaletą jest dobry smak, który przypodoba się dzieciom.

Zbicie gorączki u dzieci bez środków farmakologicznych wspomoże kąpiel w letniej wodzie lub zimne okłady, które powinno przyłożyć się na skronie, pachwiny, kark. Domowym sposobem na zbicie gorączki u niemowlaka jest przykrycie go chłodną, wilgotną pieluszką lub zanurzenie go w wanience z wodą o dwa stopnie niższą niż temperatura jego ciała.

Domowe sposoby na gorączkę u dorosłych

W leczeniu gorączki domowymi sposobami u dorosłych można z powodzeniem zastosować te same metody, które są skuteczne w przypadku dzieci. Oprócz syropu z lipy dobre działanie wykazuje wypicie gorącego mleka z miodem i czosnkiem. Oba te naturalne składniki wykazują wysokie działanie bakteriobójcze. Ulgę w gorączce przyniesie także dorosłym kąpiel o dwa stopnie niższa niż temperatura ciała oraz zimne okłady, które umieszcza się na ciele w miejscach przebiegu dużych naczyń krwionośnych - na skroniach, na szyi, karku i w pachwinach. Domowe sposoby na gorączkę mogą być stosowane w ciąży, jednak każda gorączka w ciąży wymaga także konsultacji lekarskiej.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!