Diety i odchudzanie

Dieta wodna - na czym polega ten japoński rytuał?

Diety i odchudzanie

Autor:
Aleksandra
Fenikowska
Woda wlewana do szklanki

Picie wody jest podstawą utrzymywania dobrego zdrowia i samopoczucia. Jak wiadomo, ciało człowieka składa się z wody aż w 60%. Jakie są plusy dostarczania jej organizmowi? Dlaczego warto zacząć stosować japońską dietę wodną? O tym rozmawialiśmy z dietetyczką Joanną Nowacką.

Dieta japońska

Aleksandra Fenikowska, dziendobry.tvn.pl: Jakie są największe zalety japońskiej diety wodnej?

Joanna Nowacka, dietetyczka: Dostarczanie wody może przebiegać w sposób tradycyjny, bez określonego sposobu. Jednak coraz częściej skupia się uwagę na japońskiej diecie wodnej, ponieważ jest łatwa i skuteczna. Może przynieść nam korzyść w postaci większej kontroli nad ilością spożywanych przez nas płynów. Przynosi też szereg prozdrowotnych właściwości, takich jak zmniejszenie dolegliwości związanych z występowaniem nadciśnienia, cukrzycy typu II, a nawet chorób nowotworowych. Może także uchodzić za dietę dość tanią – woda należy do praktycznie darmowych napojów, do których każdy ma swobodny dostęp.

Japoński rytuał picia wody

Na czym polega japońska dieta wodna?

Jak sama nazwa wskazuje – japońska dieta wodna – wywodzi się z Japonii. Nie jest do końca uznawana za model żywieniowy, ponieważ nie narzuca pacjentom szczególnych restrykcji, jeśli chodzi o spożywanie posiłków. Głównie skupia się na monitorowaniu spożywania wody. Od standardowych sposobów odżywiania różni się właśnie tym, że nie są narzucone konkretne grupy produktów, którymi mamy się odżywiać. Także w innych modnych rodzajach diet nie kładzie się tak dużego nacisku na świadome picie wody, jak w przypadku japońskiej diety wodnej.

Które tłuszcze są najzdrowsze?

Obalamy mity o tłuszczach
Obalamy mity o tłuszczach Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Dieta wodna - zalety

Jakich zasad należy trzymać się podczas stosowania diety wodnej?

Należy rozpocząć dzień od wypicia wody, która powinna być w temperaturze pokojowej. Warto spożyć ją spokojnie i bez pośpiechu. Do porannej porcji wody na czczo dozwolone jest dodanie mięty lub cytryny. Pierwszy posiłek najlepiej zaczynać 45 minut później. Kolejną regułą jest dostarczanie porcji wody w odstępie 1,5 godziny od zjedzenia posiłku. Warto również zakończyć swój dzień szklanką wody, około 30 minut przed położeniem się do łóżka. Oczywiście podczas stosowania japońskiej diety wodnej nie jest wskazane picie słodzonych napojów, a posiłki powinny być świeże, lekkie i zdrowe.

Jakie produkty są wskazane przy diecie wodnej?

Skupianie uwagi na piciu wody stanowi najważniejszą zasadę. Jednak, by w pełni wykorzystać potencjał zdrowotny diety i nie obciążać nadmiernie układu pokarmowego, warto zadbać o dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych, witamin i mikroelementów. Komponując nasze codzienne menu, należy zwrócić uwagę, czy znalazły się w nim źródła pełnowartościowego białka, takie jak nabiał, mięso, ryby i jaja. Podobnie jak źródła dobrej jakości tłuszczy – oleje roślinne (najlepiej spożywane na zimno) czy orzechy oraz witaminy w owocach i warzywach. Picie określonej ilości wody pomaga nam niwelować podjadanie między posiłkami, przez co może być skutecznym narzędziem walki z nadprogramowymi kilogramami. Zwolennicy japońskiej diety wodnej przekonują, że dzięki napełnianiu żołądka wodą porcje spożywanych posiłków są znacznie mniejsze i rzadziej sięgamy po słodycze czy słone przekąski.

Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dzieckaŹródło: Dzień Dobry TVN

Jakie są efekty picia wody?

Jak powszechnie wiadomo bez prawidłowego nawadniania nasze życie nie byłoby możliwe. To właśnie dzięki wodzie w naszym organizmie mają miejsce rozmaite procesy życiowe, takie jak wchłanianie witamin i minerałów. Dodatkowo stanowi ona nieodłączny element dbania o nasze zdrowie i samopoczucie. Osoby zajmujące się japońską dietą wodną uznają jeszcze większą wartość w piciu wody, ponieważ sprzyja odchudzaniu. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu rzadziej będzie nam doskwierał nadmierny apetyt. Co więcej, większe spożycie wody może pomóc w regulacji rytmu wypróżnień i w konsekwencji tempo metabolizmu jest bardziej efektywne.

A czy są jakieś wady diety wodnej?

Moim zdaniem nie ma minusów, które skłaniałyby do tego, że dieta wodna jest restrykcyjna i szkodliwa. Daje nam duże pole manewru, jeśli chodzi o wybór posiłków, które będziemy spożywać i nie powinniśmy szukać w niej magicznych właściwości. Warto ją stosować, jeśli chcemy by nasza dieta była zdrowsza. Nie od dziś wiadomo, że picie wody jest nieodłącznym elementem zdrowego odżywiania i znajduje się ona także w piramidzie zdrowego żywienia. Jednak odpowiednie nawadnianie organizmu może być kłopotliwe, szczególnie w okresie zimowym,  gdy nasze pragnienie jest zdecydowanie mniejsze. Dlatego rytualne picie wody może być świetnym sposobem na większą kontrolę nad prawidłowym nawodnieniem organizmu.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Fenikowska

Źródło zdjęcia głównego: Stefania Pelfini, La Waziya Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości