Czy można jeść skórkę mandarynki?
Skórka z mandarynki sama w sobie nie jest zbyt smaczna, ale nie jest trująca, zatem może być jadalna. Zanim jednak zdecydujemy się na jej wykorzystanie do przetworów lub wypieków należy ją dokładnie umyć, a najlepiej wyszorować, aby pozbyć się wszelkich konserwantów i zanieczyszczeń.
Zobacz wideo: Cytrynowa woda zdrowia doda
Skórki po mandarynkach warto zachować i przygotować z nich coś w kuchni, ponieważ jest ona bogata w nobiletynę, czyli składnik (flawonoid) stymulujący spalanie tłuszczów. W samych mandarynkach jest jej niewiele, jednak w skórce znajdują się jej duże ilości. Uważa się, że substancja ta pomaga zapobiegać chorobom serca i pozytywnie przyczynia się do zwalczania otyłości.
Zastosowanie skórki mandarynki w kuchni - jako syrop, dodatek do ciast i napar
Ze skórki mandarynki można przygotować pyszny syrop, idealny do herbaty, deserów lub podawany leczniczo - na złagodzenie kaszlu. W tym celu należy zetrzeć skórki na tarce i zasypać dużą ilością cukru. Można do nich dodać plasterki imbiru, goździki i cynamon, aby całość miała pyszny jesienno-zimowy aromat! Mikstura powinna stać około tygodnia, codziennie trzeba ją wstrząsnąć, aż cukier się rozpuści i skórki puszczą sok.
Drugim sposobem na wykorzystanie obierków z cytrusów jest ususzenie ich. Można je pokroić na drobne kawałki lub porwać i zostawić większe części. Drobniejsze idealnie nadają się do ciast i deserów, można je również przygotować jak skórki pomarańczowe. Suszone większe kawałki można przeznaczyć na napar, który ma właściwości usypiające i pomaga w walce z zaburzeniami snu.
Jak walczyć z otyłością?
Zastosowanie skórki mandarynki w domu - jako środek czystości
Skórki z mandarynki mają działanie antybakteryjne, a dodatkowo są bogate w kwas cytrynowy, dzięki czemu nadają się do wykorzystania przy sprzątaniu. Można je zalać octem, zostawić na tydzień i po tym czasie korzystać z mikstury do mycia sprzętów AGD w kuchni, odkamieniania oraz czyszczenia kubków z osadu po kawie i herbacie.
Ponadto intensywny zapach wydzielany przez skórkę może robić za odświeżacz powietrza oraz pochłaniacz brzydkich zapachów. Jeżeli chce się uzyskać aromat, suszone skórki można wrzucić do lnianego lub bawełnianego woreczka i trzymać np. w szafie lub samochodzie. Aby zrobić pochłaniacz zapachów, należy włożyć mandarynki do małej miseczki i zalać wodą. Taką miksturę postawić w lodówce lub na parapecie w pokoju. W temperaturach chłodniczych taki pochłaniacz można wymieniać co około 3 dni, jednak w temperaturze pokojowej należy zmieniać go codziennie.
Zobacz także:
- Jak wybrać idealne cytrusy? Katarzyna Bosacka o najsmaczniejszych odmianach
- Dżem i konfitura z mandarynek - smak świąt zamknięty w słoiku. Sprawdź nasze przepisy!
- Na skórkach owoców jest imazalil. Sprawdź, na których i jak je umyć
Autor: Teofila Siewko
Źródło zdjęcia głównego: Lucas Mosna/Getty Images