Jest pierwszą kobietą w Polsce, która po przeszczepie płuc urodziła dziecko. "Zaryzykowała własne życie"

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Szymon Brózda
Pierwszy taki poród w Polsce
Pierwszy taki poród w Polsce Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Zagrożenie zdrowotne było bardzo duże, jednak pragnienie posiadania potomstwa jeszcze większe. Patrycja Pastuszka dowiodła, że ciąża po przeszczepie płuc ma szansę zakończyć się szczęśliwym porodem. - Wszyscy mówili, że raczej nie jest to możliwe - komentuje pacjentka.

Udany poród po przeszczepie płuc - pierwszy przypadek w Polsce

Patrycja Pastuszka nie rozstaje się z inhalatorem. 22-latka niemal przez całe życie zmaga się z mukowiscydozą, czyli nieuleczalną chorobą o podłożu genetycznym. - Jak skończyłam 18 lat, to zaczęły się problemy bardziej poważne. Musiałam być pod tlenem, potem już pod respiratorem w nocy - wspomina młoda kobieta.

Transplantacja była w jej przypadku koniecznością. W 2019 roku w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pacjentka przeszła udaną operację przeszczepienia płuc.

- Nie wyobrażaliśmy sobie nie mieć dzieci. Chcieliśmy zostawić jakiś ślad po sobie - mówi w materiale Dzień Dobry TVN Łukasz Zieliński, partner Patrycji, tłumacząc wspólnie podjętą i wiążącą się z dużym ryzykiem zdrowotnym decyzję o powiększeniu rodziny.

Powikłania u matki, wcześniactwo i niska masa urodzeniowa u dziecka - to jedne z podstawowych, wymienianych przez lekarzy, negatywnych konsekwencji planowania potomstwa po przeszczepie. Ciąża Patrycji przebiegała książkowo, jednak nie obyło się bez końcowych komplikacji.

- W trakcie znieczulania pacjentki doszło do zaburzeń akcji serca płodu. Doszło do znacznego spowolnienia. Musieliśmy natychmiast interweniować. To była bardzo szybka akcja zespołowa. Udało nam się błyskawicznie wydobyć dziecko. To jeden z tych przypadków, kiedy ratujemy życie dziecka. Mogliśmy pomóc jednej z najodważniejszych mam w Polsce. Mam, które zaryzykowały własne życie po to, żeby urodzić dziecko - wyjaśnia prof. Artur Ludwin, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM.

Patrycja Pastuszka została pierwszą w Polsce matką po transplantacji płuc.

Matka dała córce nowe życie - przeszczep rodzinny

Równie emocjonującą historią podzieliła się w studiu Dzień Dobry TVN Kamila Belczyk-Panków, która pierwsze problemy z nerkami zauważyła w wieku licealnym. Poważna choroba dała o sobie znać jednak nieco później, podczas podróży do Izraela. Kobieta musiała przejść przeszczep nerki. Dawcą została Beata Belczyk, matka pacjentki.

- Zawahania nie było nawet przez moment. (...) Jedynym moim problemem było to, czy będę mogła, czy będzie nasza zgodność tkankowa, (...) czy mój stan zdrowia pozwoli na to - wspomina przed kamerami pani Beata.

Więcej w naszym materiale wideo.

Mama dała córce nowe życie
Mama dała córce nowe życie Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości