Choroba lokomocyjna - przyczyny, objawy
Choroba lokomocyjna może wystąpić w każdym wieku. Z jej dokuczliwymi objawami najczęściej mierzą się dzieci, jednak u niektórych osób dolegliwości utrzymują się przez całe życie, bądź dają o sobie znać dopiero w wieku dorosłym.
Dyskomfort w czasie podróży związany jest z zaburzeniami funkcjonowania błędnika, które prowadzą do nasilonej senności, ziewania, mdłości czy wymiotów, ale nierzadko skutkują także problemami z czytaniem w trakcie jazdy.
Podróże samolotem i nie tylko
- W samochodzie czy innym środku lokomocyjnym siedzimy. Nasze ciało jest nieruchome, a generalnie przemieszczamy się, czyli nasz błędnik nie nadąża i nasz mózg wówczas wariuje. Neuroprzekaźniki nie działają i dochodzi do komplikacji - wyjaśniła Justyna Milewska.
Choroba lokomocyjna - jak sobie z nią radzić?
Uporczywe objawy choroby lokomocyjnej można skutecznie złagodzić. W czasie długiej trasy warto mieć pod ręką butelkę schłodzonej wody, wzbogaconej dodatkiem liści mięty czy imbiru. Osoby narzekające na szereg przykrych dolegliwości powinny też pamiętać o lekkim posiłku przed podróżą. Zdaniem lekarza rodzinnego, w uporaniu się z mdłościami i innymi niedogodnościami pomocne mogą okazać się także ziołowe tabletki czy popularne farmakologiczne preparaty. Nie bez znaczenia pozostaje również zajęcie odpowiedniego miejsca w środku transportu.
W tym miejscu warto jednak podkreślić, że właściwe przygotowanie do podróży nie zawsze pozwala uporać się z poczuciem dyskomfortu. Dzieci z nasilonymi objawami choroby lokomocyjnej warto skierować na konsultację do laryngologa, neurologa bądź okulisty.
- Jeżeli wymioty są bardzo uporczywe i doprowadzają do wycieńczenia, to trzeba dalej diagnozować. To mogą być różne inne zaburzenia neurologiczne, również rozrostowe w mózgu. Trzeba to sprawdzić. To mogą być też zaburzenia błędnika, często przerosty migdałków u dzieci, nawracające zapalenia ucha - podsumowała Justyna Milewska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?
- Choroba lokomocyjna - zmora podróżnych. Jakie są jej objawy i jak jej zapobiegać?
- Polacy piją coraz więcej. Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News