Zdrowie

Choroba lokomocyjna - jak radzić sobie z objawami? "To trzeba dalej diagnozować"

Zdrowie

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
 Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?
Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Z chorobą lokomocyjną zwykle borykają się dzieci, ale problem ten dotyczy także dorosłych. Uczucie senności, mdłości, a nawet wymioty to zaledwie część dolegliwości, które mogą skutecznie uprzykrzyć podróż. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by się z nimi uporać. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym specjalistka medycyny rodzinnej, Justyna Milewska.

Choroba lokomocyjna - przyczyny, objawy

Choroba lokomocyjna może wystąpić w każdym wieku. Z jej dokuczliwymi objawami najczęściej mierzą się dzieci, jednak u niektórych osób dolegliwości utrzymują się przez całe życie, bądź dają o sobie znać dopiero w wieku dorosłym.

Dyskomfort w czasie podróży związany jest z zaburzeniami funkcjonowania błędnika, które prowadzą do nasilonej senności, ziewania, mdłości czy wymiotów, ale nierzadko skutkują także problemami z czytaniem w trakcie jazdy.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

- W samochodzie czy innym środku lokomocyjnym siedzimy. Nasze ciało jest nieruchome, a generalnie przemieszczamy się, czyli nasz błędnik nie nadąża i nasz mózg wówczas wariuje. Neuroprzekaźniki nie działają i dochodzi do komplikacji - wyjaśniła Justyna Milewska.

Choroba lokomocyjna - jak sobie z nią radzić?

Uporczywe objawy choroby lokomocyjnej można skutecznie złagodzić. W czasie długiej trasy warto mieć pod ręką butelkę schłodzonej wody, wzbogaconej dodatkiem liści mięty czy imbiru. Osoby narzekające na szereg przykrych dolegliwości powinny też pamiętać o lekkim posiłku przed podróżą. Zdaniem lekarza rodzinnego, w uporaniu się z mdłościami i innymi niedogodnościami pomocne mogą okazać się także ziołowe tabletki czy popularne farmakologiczne preparaty. Nie bez znaczenia pozostaje również zajęcie odpowiedniego miejsca w środku transportu.

W tym miejscu warto jednak podkreślić, że właściwe przygotowanie do podróży nie zawsze pozwala uporać się z poczuciem dyskomfortu. Dzieci z nasilonymi objawami choroby lokomocyjnej warto skierować na konsultację do laryngologa, neurologa bądź okulisty.

- Jeżeli wymioty są bardzo uporczywe i doprowadzają do wycieńczenia, to trzeba dalej diagnozować. To mogą być różne inne zaburzenia neurologiczne, również rozrostowe w mózgu. Trzeba to sprawdzić. To mogą być też zaburzenia błędnika, często przerosty migdałków u dzieci, nawracające zapalenia ucha - podsumowała Justyna Milewska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości