Jak dbać o higienę jamy ustnej?
By dokładnie umyć zęby, warto korzystać ze szczoteczki sonicznej. Czym różni się od szczoteczki manualnej?
- Przede wszystkim szczoteczką manualną musimy się bardzo dużo namachać, a szczoteczka soniczna robi to za nas sama skuteczniej i bezpieczniej. (...). Po prostu przykładamy i ona robi to wszystko za nas, i robi to o wiele lepiej - wskazał Wojciech Zawadzki.
Higienista zademonstrował, jak należy odpowiednio myć zęby, żeby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości szczoteczki sonicznej.
- Przede wszystkim pasta, troszeczkę wody i włączamy szczoteczkę. Przykładamy ją pod kątem 45 stopni wzdłuż girlandy dziąsłowej, czyli wzdłuż linii dziąseł - wyjaśnił.
Trzeba dokładnie umyć ząb po zębie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz jamy ustnej, a także musimy pamiętać o górnej części zębów, czyli tzw. pozycji żującej.
- Całą jamę ustną powinniśmy myć dwie minuty. Szczoteczka soniczna jest o tyle dobra, że jest wyposażona w timer dwuminutowy. Mamy dwie minuty na całą jamę ustną, 30 sekund na każdą ćwiartkę - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.
Szczoteczki soniczne Philips zapewniają więcej ruchów końcówki w ciągu dwóch minut mycia niż przez cały miesiąc mycia szczoteczką manualną.
Błędy podczas mycia zębów
Ekspert wskazał, czego nie należy robić, gdy czyścimy zęby szczoteczką.
- Nie robimy żadnych ruchów kolistych. Absolutnie nie robimy kółek, bo ten cały biofilm, czyli płytka bakteryjna, która jest na zębach, jest wtłaczana pod dziąsło. Tego w ogóle nie robimy. (...) Kolejnym błędem, który popełniamy, jest to, że zaczynamy machać szczoteczką - podkreślił Wojciech Zawadzki. Nie należy szorować po zębach - wystarczy zastosować prostą zasadę 3xP, czyli Przyłożyć, Przytrzymać i Przesunąć.
Warto pamiętać o myciu języka. - Na języku jest najwięcej bakterii w całej jamie ustnej. Z kolei dziąsła są obmywane, kiedy myjemy zęby - zaznaczył higienista stomatologiczny.
Szczoteczka soniczna wytwarza soniczne fale, które wytwarzają mikrobąbelki wtłaczane głęboko w przestrzenie międzyzębowe, trudno dostępne miejsca oraz wzdłuż linii dziąseł.
Nie tylko szczoteczką do zębów dbamy o higienę jamy ustnej. Pomoże nam w tym także irygator do zębów. Philips Sonicare serii 3000, który usuwa płytkę bakteryjną i zapewnia dokładne czyszczenie między zębami i wzdłuż linii dziąseł. Jest bezprzewodowy, poręczny i wygodny w użyciu. Ma 2 programy i 3 poziomy intensywności.
- Program Clean - standardowe ciśnienie strumienia wody umożliwiające dokładne czyszczenie w ciągu 60 sekund.
- Program Deep Clean - silny, a zarazem delikatny pulsacyjny strumień wody zapewniający dokładne czyszczenie w około 90 sekund.
Irygator do zębów - po co używać
Korzyści ze stosowania irygatora są niezwykle liczne. Kiedy go używasz, zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Poprawia się również kondycja dziąseł, a proces powstawania kamienia nazębnego jest hamowany. Dodatkowo zapobiegasz halitozie, czyli nieświeżemu oddechowi, co sprawia, że Twój uśmiech jest nie tylko piękny, ale także świeży i zdrowy.
Irygator to must-have dla osób z aparatami, ale przyda się każdemu jako codzienne uzupełnienie dla szczoteczki. Osoby powyżej 8. roku życia mogą z niego korzystać, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy i poprawić zdrowie dziąseł.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy należy po raz pierwszy zabrać dziecko do dentysty? Niektórzy będą zaskoczeni
- Dentysta ostrzega. W tym przypadku zaczekaj z umyciem zębów
- Jak sobie poradzić z nadwrażliwość zębów? "Ważna zasada". Poznaj rady dentysty
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News