Materiał promocyjny

Możesz popełniać te błędy podczas mycia zębów i nawet o tym nie wiesz. "Absolutnie nie robimy kółek"

Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Tak skutecznie zadbasz o higienę zębów
Źródło: Dzień Dobry TVN
Choć od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, jak należy posługiwać się szczoteczką, to jednak wciąż wielu z nas popełnia te same błędy. Jak poprawnie dbać o higienę jamy ustnej? W Dzień Dobry TVN dokładnie wytłumaczył to higienista stomatologiczny Wojciech Zawadzki.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

By dokładnie umyć zęby, warto korzystać ze szczoteczki sonicznej. Czym różni się od szczoteczki manualnej?

- Przede wszystkim szczoteczką manualną musimy się bardzo dużo namachać, a szczoteczka soniczna robi to za nas sama skuteczniej i bezpieczniej. (...). Po prostu przykładamy i ona robi to wszystko za nas, i robi to o wiele lepiej - wskazał Wojciech Zawadzki.

Higienista zademonstrował, jak należy odpowiednio myć zęby, żeby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości szczoteczki sonicznej.

- Przede wszystkim pasta, troszeczkę wody i włączamy szczoteczkę. Przykładamy ją pod kątem 45 stopni wzdłuż girlandy dziąsłowej, czyli wzdłuż linii dziąseł - wyjaśnił.

Trzeba dokładnie umyć ząb po zębie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz jamy ustnej, a także musimy pamiętać o górnej części zębów, czyli tzw. pozycji żującej.

- Całą jamę ustną powinniśmy myć dwie minuty. Szczoteczka soniczna jest o tyle dobra, że jest wyposażona w timer dwuminutowy. Mamy dwie minuty na całą jamę ustną, 30 sekund na każdą ćwiartkę - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Szczoteczki soniczne Philips zapewniają więcej ruchów końcówki w ciągu dwóch minut mycia niż przez cały miesiąc mycia szczoteczką manualną.

Błędy podczas mycia zębów

Ekspert wskazał, czego nie należy robić, gdy czyścimy zęby szczoteczką.

- Nie robimy żadnych ruchów kolistych. Absolutnie nie robimy kółek, bo ten cały biofilm, czyli płytka bakteryjna, która jest na zębach, jest wtłaczana pod dziąsło. Tego w ogóle nie robimy. (...) Kolejnym błędem, który popełniamy, jest to, że zaczynamy machać szczoteczką - podkreślił Wojciech Zawadzki. Nie należy szorować po zębach - wystarczy zastosować prostą zasadę 3xP, czyli Przyłożyć, Przytrzymać i Przesunąć.

Warto pamiętać o myciu języka. - Na języku jest najwięcej bakterii w całej jamie ustnej. Z kolei dziąsła są obmywane, kiedy myjemy zęby - zaznaczył higienista stomatologiczny.

Szczoteczka soniczna wytwarza soniczne fale, które wytwarzają mikrobąbelki wtłaczane głęboko w przestrzenie międzyzębowe, trudno dostępne miejsca oraz wzdłuż linii dziąseł.

Nie tylko szczoteczką do zębów dbamy o higienę jamy ustnej. Pomoże nam w tym także irygator do zębów. Philips Sonicare serii 3000, który usuwa płytkę bakteryjną i zapewnia dokładne czyszczenie między zębami i wzdłuż linii dziąseł. Jest bezprzewodowy, poręczny i wygodny w użyciu. Ma 2 programy i 3 poziomy intensywności.

  • Program Clean - standardowe ciśnienie strumienia wody umożliwiające dokładne czyszczenie w ciągu 60 sekund.
  • Program Deep Clean - silny, a zarazem delikatny pulsacyjny strumień wody zapewniający dokładne czyszczenie w około 90 sekund.

Irygator do zębów - po co używać

Korzyści ze stosowania irygatora są niezwykle liczne. Kiedy go używasz, zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Poprawia się również kondycja dziąseł, a proces powstawania kamienia nazębnego jest hamowany. Dodatkowo zapobiegasz halitozie, czyli nieświeżemu oddechowi, co sprawia, że Twój uśmiech jest nie tylko piękny, ale także świeży i zdrowy.

Irygator to must-have dla osób z aparatami, ale przyda się każdemu jako codzienne uzupełnienie dla szczoteczki. Osoby powyżej 8. roku życia mogą z niego korzystać, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy i poprawić zdrowie dziąseł.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości