Zdrowie

"Dzieci zwracały uwagę, że się wyróżniamy". Ola i Ala o tym, jak się żyje z albinizmem

Zdrowie

Autor:
Patrycja
Sibilska
Dziś Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu
Dziś Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. AlbinizmuDzień Dobry TVN
wideo 2/4
Dzień Dobry TVNDziś Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu

Albinizm dla wielu osób jest zagadkową przypadłością. Wywołuje nie tylko ciekawość, ale jest także przyczynkiem do prześladowań. Czy z tym drugim musiały się mierzyć Alicja Bazan i Aleksandra Borcz? Zaprosiliśmy je do Dzień Dobry TVN, aby powiedziały, jak wygląda życie a bielactwem.

Czym jest albinizm

Osoby z albinizmem mają biały lub bladoróżowy odcień skóry, białe włosy, rzęsy, brwi i bardzo jasne tęczówkami (najczęściej bladoniebieskie). Jest to spowodowane brakiem lub niedoborem pigmentu (melaniny) w organizmie. Albinizm w Polsce i na świecie występuje dość rzadko. Może być dziedziczny. Dziecko rodzi się z bielactwem tylko wtedy, gdy wadliwy gen zostanie mu przekazany zarówno przez matkę, jak i przez ojca. Albinizm bywa także nabyty. W takim przypadku uwidacznia się kilka lat po narodzinach dziecka.

- Ja od początku miałam świadomość tego, że jestem osobą z albinizmem, natomiast z tym jakie ograniczenia się z tym wiążą i na czym dokładnie polega albinizm dowiadywałam się z wiekiem - powiedziała Alicja Bazan, . - Okulary zaczęłam nosić praktycznie od urodzenia, to znaczy zaraz jak tylko pojawiła się diagnoza, ponieważ nie od razu przy urodzeniu ona była, najpierw była sugestia, że prawdopodobnie to albinizm. (...) Miałam niecałe trzy miesiące, mniej więcej w tym wieku zaczęłam nosić pierwsze okulary - dodała.

Jak wygląda życie z albinizmem

Nieświadomość dotycząca albinizmu powoduje, iż w niektórych zakątkach świata dochodzi do prześladowań i morderstw z powodu przesądów związanych z odmiennością tych osób.

- Jak byłyśmy młodsze to dzieci zwracały uwagę, że jednak się wyróżniamy wśród nich, ale ja na pewno więcej miałam takich sytuacji, że ludzie do tej pory potrafią mnie zaczepić na ulicy i powiedzieć: "jakie ty masz piękne włosy". Chyba bardziej zwracają uwagę na wyjątkowość - wyznała Aleksandra Borcz.

- Na temat albinizmu jest trochę mitów, przede wszystkim jest bardzo duża nieświadomość. Natomiast myślę, że to o czym warto mówić, a o czym bardzo mało osób wie, to jest właśnie kwestia wady wzroku. (...) Albinizm to nie jest tylko kwestia wyglądu, to nie jest kwestia wrażliwej skóry, to jest przede wszystkim kwestia wady wzroku i wady wzroku na tyle dużej, że wiąże się to z niepełnosprawnością - stwierdziła Alicja Bazan.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/EastNews

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości