W naszej kuchni Samar Khanafer - finalistka MasterChefa przedstawiła nam kilka przepisów na karnawałowe przekąski w orientalnym stylu. Smacznego!
Bruschetta z pastą z pieczonych bakłażanów i rostbefem wołowym
Składniki:
3 średnie bakłażany
1 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
6 łyżek tahini
sok z 2-3 cytryn
1 pęczek świeżej kolendry
sól i pieprz do smaku
1 łyżeczka siedmiu przypraw libańskich (opcjonalnie)
do posypania:
orzechy piniowe
pestki z granatu
kolendra
1 kg rostbefu sezonowanego
oliwa z oliwek
sól i pieprz do smaku
świeże gałązki rozmarnu lub tymianku
3 bagietki
Sposób przygotowania:
Przyprawiamy rostbef pieprzem i solą. Następnie skrapiamy mięso oliwą z oliwek i wcieramy przyprawy. Obsmażamy mięso na suchej patelni. Do brytfanki pod mięso wkładamy rozmaryn lub tymianek.Następnie pieczemy przez 70 minut w 100 stopniach. Odstawiamy na 15 minut do lekkiego uspokojenia się soków i cienko kroimy.
Bakłażany myjemy i dokładnie osuszamy. Odcinamy zieloną szypułkę i przekrawamy bakłażany na pół (pokrojone szybciej się pieką). Następnie cienko smarujemy oliwą z oliwek i solą, nakłuwamy widelcem i pieczemy przez 30-45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Bakłażany studzimy i obieramy ze skórki. Miąższ odciskamy na sitku i blendujemy wraz z czosnkiem, tahiną i sokiem z cytryny na gładką masę. Doprawiamy solą, pieprzem i siedmioma przyprawami libańskimi.
Bagietki kroimy w kromki, podpiekamy 2-3 minuty w piekarniku. Następnie smarujemy pastą z bakłażanów, kładziemy plasterek rostbefu, posypujemy kolendrą, podprażonymi orzechami piniowymi i pestkami granatu.
Składniki:
200 g suchej ciecierzycy
5-6 łyżek tahiny
2 ząbki czosnku
sok z 3 cytryn
1½ łyżeczki siedmiu przypraw libańskich*
sól i pieprz do smaku
oliwa z oliwek
1 pęczek natki z pietruszki
Sposób przygotowania:
Ciecierzycę moczymy w wodzie przez noc.
Następnego dnia gotujemy w osolonej wodzie do miękkości – od 40 do 60 minut (nie namoczoną uprzednio nawet do 1,5 godz.). Wodę z gotowania zachowujemy – odlewamy do osobnego pojemnika. Ciecierzycę miksujemy w blenderze wraz z tahiną, sokiem z cytryny, czosnkiem i wodą z gotowania. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić z wodą, bo masa będzie zbyt rzadka.
Na sam koniec doprawiamy solą, pieprzem i siedmioma przyprawami libańskimi.
Przed podaniem polewamy oliwą z oliwek i posypujemy natką pietruszki.
*Siedem przypraw to mieszanka składająca się z mielonego ziela angielskiego, czarnego pieprzu, cynamonu, goździków, kolendry, imbiru oraz gałki muszkatołowej. Dostaniecie ją w każdym sklepie z produktami arabskimi (stacjonarnymi lub internetowymi) lub możecie zrobić ją sami w domu.
Mini pizze z wołowiną i pomidorami/ hummusem i ciecierzycą
Składniki:
2 szaszetka drożdzy
2 szklanka ciepłej wody
2 kg mąki pszennej
1 łyżeczka soli
1 porcja hummusu
pół szklanki ugotowanej ciecierzycy
3 łyżki zaataru
opakowanie pomidorków koktajlowych
świeża mięta
500 g mielonej wołowiny
200 ml passaty pomidorowej
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
1 pęczek natki pietruszki
1/2 pęczka świeżej mięty
przyprawy: 1 łyżka siedmiu przypraw libańskich, 1 łyżka ostrej papryki, 1 łyżka słodkiej papryki, sól i pieprz do smaku
2 – 3 cytryny
Sposób przygotowania: Odsypujemy ⅓ szklanki mąki. Mieszamy składniki suche: mąkę, sól i drożdże. Następnie robimy zagłębienie w suchych składnikach i niewielką strużką zaczynamy wlewać ciepłą wodę. Całość zagniatamy przez 5 minut, podsypując pozostałą mąką w razie potrzeby, aż powstanie jednolite, miękkie i elastyczne ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia na 2 – 3 godziny.
Wersja mięsna: Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Natkę pietruszki i miętę drobno siekamy. Wszystkie składniki mieszamy z mięsem i passatą, przyprawiamy na jednolitą nieco rzadką masę. Z ciasta formujemy niewielkie kuleczki (8 – 10 sztuk), które następnie cienko rozwałkowujemy i nakładamy na nie mięso.
Wersja z hummusem: Z ciasta formujemy niewielkie kuleczki (8 – 10 sztuk), które następnie cienko rozwałkowujemy i nakładamy na nie hummus, rozsmarowujemy. Posypujemy za’atarem, ugotowaną ciecierzycą, na sam koniec delikatnie skrapiamy całość oliwą i posypujemy świeżą miętą.
Pieczemy w nagrzanym do 240 stopni piekarniku przez 10 – 12 minut, aż ciasto będzie miało rumiane brzegi, a mięso się upiecze. Podajemy ciepłe, obficie skropione sokiem z cytryny.
Sałatka z ciecierzycy, kaszy pęczak, soczewicy i granatu
Składniki:
1 szklanka ugotowanej kaszy pęczak
1 szklanka ugotowanej zielonej soczewicy
1 szklanka pieczonego buraka
1 szklanka pestek z granatu
1 mała czerwona cebulka
½ pęczka: mięty i natki z pietruszki
dressing:
1 łyżeczka musztardy⅓ szklanki oliwy z oliwek
sok z 1 cytryny
1 łyżeczka miodu lipowego
przyprawy: sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania: Buraka kroimy w kostkę, która wielkością będzie przypominała pestki granatu. Następnie dodajemy zieloną soczewicę, pokrojona w kostkę cebulkę, kaszę pęczak i granat. W miedzy czasie robimy dressing - mieszamy ⅓ szklanki oliwy z oliwek, z sokiem z 1 cytryny, 1 łyżką miodu i 1 łyżeczką musztardy dijon. Następnie doprawiamy solą, pieprzem oraz dodajemy drobno posiekane świeże zioła. Dressingiem polewamy sałatkę, całość mieszamy i podajemy.
Daktyle w czekoladzie faszerowane migdałami
Składniki:
2 szklanki migdałów
1 opakowanie świeżych daktyli medjool
2 tabliczki gorzkiej 60-70% czekolady
2-3 łyżki mleka
płatki róży do posypania
Sposób przygotowania: Migdały pieczemy 15 minut w 180 stopniach. W między czasie drylujemy daktyle i rozpuszczamy czekoladę z mlekiem. Do środka każdego daktyla wkładamy 1 migdała, a następnie całość obtaczamy w czekoladzie i posypujemy różą. Czynność powtarzamy aż do skończenia się, któregoś ze składników.
Cygaretki z ciasta filo
Składniki:
1 opakowanie ciasta filo
1 opakowanie ricotty (250 g)
1 łyżka cukru
1 łyżka wody różanej
po 50 g orzechów: pistacji, włoskich, laskowych
150 g masła
syrop z wodą różaną:
1 szklanka cukru
½ szklanki wody
1 łyżeczka soku z cytryny
2 łyżki wody różanej lub/i wody z kwiatów pomarańczy
Sposób przygotowania:
Zaczynamy od przygotowania syropu i rozpuszczenia na małym ogniu masła, które następnie odstawiamy do ostudzenia.
Ricottę mieszamy z 1 łyżką cukru i wodą różaną. Orzechy obieramy, drobno miksujemy i dodajemy łyżkę rozpuszczonego masła.
Wyjmujemy ciasto filo i lekko smarujemy każdy płat masłem. Składamy po 2 płaty i kroimy na 8 części. Na każdą nakładamy po łyżeczce ricotty i orzechów. Zawijamy – brzegi do środka, a następnie rolujemy, aż powstaną długie rulony przypominające cygaretki.
Pieczemy w 180 stopniach przez około 20 minut, aż się ładnie zarumienią na złoty kolor.
Podajemy schłodzone, obficie polane syropem różanym.
Syrop
Wodę mieszamy z cukrem. Całość gotujemy na małym ogniu przez 5 minut. Dodajemy wodę różaną lub z kwiatów pomarańczy i sok z cytryny. Odstawiamy do ostygnięcia. Można go przelać do słoika lub butelki i przechowywać w lodówce.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN