szpital

  szpital

  Krystian Jabloński to prawdziwy superbohater. Wyniósł trzech mężczyzn z płonącego mieszkania, pomagał ofiarom wypadków drogowych, łapał złodziei, a nawet brał udział w policyjnym pościgu. Dziś to on potrzebuje pomocy - pan Krystian uległ poważnemu wypadkowi na trampolinie sportowej. Jest sparaliżowany od barków w dół.

  Do szpitali coraz częściej trafiają ludzie uzależnieni od dopalaczy. Są agresywni, a ich badania kosztowne. Personel medyczny wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu zaproponował więc, aby za detoks finansowany ze środków publicznych amatorzy dopalaczy płacili z własnej kieszeni. Czy takie rozwiązanie powstrzymałoby uzależnionych od sięgania po substancje odurzające i pobudzające? O walce z dopalaczami rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutką uzależnień "Monar" Izabelą Kozłowską i rzecznik wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu Iwoną Wronką.

  W listopadzie 2016 roku w jednym z opuszczonych budynków w Radomiu znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn. Policja podejrzewała, że jednym z nich jest Maciej Zieliński. Zwrócili się do jego rodziców - Elżbiety i Januarego Zielińskich o identyfikację zwłok. Niestety z powodu zwęglenia ciała rozpoznanie okazało się niemożliwe. Pobrano więc próbki DNA. Jak duże było zaskoczenie państwa Zielińskich, kiedy badania wykazały, że nie są biologicznymi rodzicami Macieja. Czyim zatem biologicznym synem był zmarły? Jak to się stało, że Maciej znalazł się w rodzinie Zielińskich? Zdruzgotane małżeństwo podejrzewa, że do zamiany dzieci mogło dojść w szpitalu, w którym rodziła Pani Elżbieta.

  To pierwsza taka operacja w Polsce! 6 lipca zespół lekarzy przeprowadził operację, która pomoże przywrócić twarz Olafowi. Chłopiec urodził się z rzadką wadą genetyczną, która spowodowała, że nie ma oczu i nosa. W studiu Dzień Dobry Wakacje o operacji i rokowaniach małego pacjenta opowiedzieli nam: dr n. med. Maciej Jagielak chirurg szczękowy z CMKP Szpitala im. Orłowskiego w Warszawie oraz Piotr Pogorzelski specjalista chirurgii i urologii dziecięcej, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Joanna Jutkiewicz Sypniewska, chirurg plastyczny i dziecięcy ze szpitala przy ul. Niekłańskiej.

  90-letni prof. Eugeniusz Murawski jest najstarszym czynnym chirurgiem w Polsce. W dalszym ciągu operuje i prowadzi konsultacje. Jak wygląda jego dzień pracy? Co mówią o nim koledzy ze szpitala i rodzice małych pacjentów? W jaki sposób wypoczywa? Co go interesuje?

  Natalia Janoszek to aktorka, fotomodelka i tancerka, która ma na swoim koncie główne role w bollywoodzkich superprodukcjach. Niedawno w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zdiagnozowano u niej zator i zawał płuc, których przyczynami mogły być długie podróże samolotem i tabletki antykoncepcyjne. Czym objawiała się u niej choroba? Co pamięta z dnia, w którym trafiła do szpitala? Jak się dzisiaj czuje? Z Natalią rozmawiała Katarzyna Olubińska. Dziennikarka Dzień Dobry TVN zapytała również, czy to prawda, że zamykają dla aktorki sklepy w Indiach, kiedy robi w nich zakupy i czy jest zakochana.

  Ta dziewczynka mieszka od urodzenia w szpitalu. Opiekuje się nią personel szpitalny. Na początku nie potrafiła się nawet przytulać, musiała się tego nauczyć. Urodziła się z wrodzonym zespołem alkoholowym i wymaga żywienia pozajelitowego. Lekarze mają jednak nadzieję, że znajdzie ktoś, kto stworzy dla niej prawdziwy dom, otoczy ją opieką i będzie kochać.

  Rodzice mają prawo przebywać w szpitalu przy swoim dziecku. Niestety warunki w niektórych placówkach pozostawiają wiele do życzenia. Z tego powodu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła kupić rozkładane fotele i leżanki, na których będą mogli odpoczywać opiekunowie dzieci. Ile ich będzie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies. Obok niego na kanapie usiadła Beata Pacanowska z Oddziału Patologii Noworodka i Niemowlęcia w szpitalu przy Niekłańskiej. Jakie warunki dla rodziców stworzyła ta placówka?

  Jessica Mercedes wraca do zdrowia po operacji szczęki. Dlaczego zabieg musiał być przeprowadzony? Czy był skomplikowany? Okazało się, że po operacji doszło do pewnych komplikacji. Jakich? O tym mówiła reporterka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Życzymy Jessice szybkiego powrotu do zdrowia.

  Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 25 proc. Polaków choruje na otyłość. Jesteśmy też najszybciej tyjącym narodem w Europie. Niestety wiele polskich szpitali nie jest gotowa na to, aby leczyć bardzo otyłych pacjentów. W czym tkwi problem? Jak lekarze podchodzą do chorujących na otyłość? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: bariatra prof. Mariusz Wyleżoł z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Remigiusz Ciupek, który schudł 70 kilogramów.

  W naszym studiu: Martyna Ogórka - młoda mama, która skorzystała z programu wypożyczania pomp insulinowych kobietom w ciąży oraz Małgorzata Renke z córką Weroniką, 15-letnią zawodniczką tenisa ziemnego, u której dzięki sprzętowi zakupionemu przez WOŚP, została wcześnie zdiagnozowana choroba reumatologiczna co pozwoliło na szybkie wdrożenie leczenia.

  Kwiecień 2017 - to właśnie wtedy kierowca żużlowy Tomasz Gollob uległ poważnemu wypadkowi. W bydgoskim szpitalu spędził aż 7 miesięcy. Lekarze codziennie ze wszystkich sił walczyli o jego życie. Walczył i on. Dziś jest już w swoim domu. Tam, jako jedyna dziennikarka w Polsce, odwiedziła go prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Zobaczcie wywiad pełen ważnych pytań i trudnych refleksji na temat życia i tego, co jest w nim naprawdę ważne.

  W Dzień Dobry TVN Paweł Kukiz pojawił się w towarzystwie swojej 23-letniej córki Poli. Czy dziewczyna przestraszyła się kiedy tata trafił ostatnio do szpitala? Dlaczego się tam znalazł? W czasie pobytu w szpitalu polityk miał szansę z bliska przyjrzeć się polskiej służbie zdrowia. Co sądzi o głodówce lekarzy rezydentów? "Reforma służby zdrowia musi być rozciągnięta w czasie na 10-15 lat" - powiedział Paweł Kukiz. Proponuje również, aby reformę tę nazwać "Ustawą o Pacjencie". Co sądzicie o jego pomyśle?

  Na naszych kanapach, pełna energii, Sonia Bohosiewicz! Jak przygotowywała się do roli w serialu "Diagnoza" i jak wygląda szpitalny świat z tej, drugiej strony? Co zobaczyła podczas samotnej podróży po Azji i kiedy będziemy mogli posłuchać jej big-bandowej płyty? Czy Sonia rzeczywiście dołączy do zespołu LemON? Zobaczcie!

  Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu przeprowadzili operacją tętniaka mózgu, podczas której celowo trzykrotnie zatrzymali serce pacjentki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy anestezjologa dra Marka Czekaja oraz neurochirurgów: dra Jacka Trompetę i dra Wojciecha Chrobaka, aby powiedzieli o szczegółach tego zabiegu. Dlaczego musieli zatrzymywać u pacjentki krążenie? Jak to robili? Na jak długo? Obok lekarzy usiadła na naszej kanapie pacjentka, która przeszła tę operację - Pani Aneta. Jak się obecnie czuje? Jak się dowiedziała, że ma tętniaka? Lekarzy zapytaliśmy również, czy predyspozycja do tętniaków jest dziedziczna, czy można im zapobiegać i czy tętniaki pojawiają się też u dzieci.

  Kijów. Szpital, gdzie leczą się weterani wojny, która trwa bez przerwy od 2014 roku. Zobaczcie reportaż dziennikarki Bianki Zalewskiej, która ponad dwa lata temu sama została poważnie ranna podczas walk we wschodniej części Ukrainy.

  Pod koniec maja Pani Beata Tyszkiewicz przeszła zawał serca i trafiła do szpitala. Już czuje się lepiej i "nie wybiera się na tamten świat". Przed paroma dniami internet obiegły zdjęcia, na których widać aktorkę, która pod szpitalem pali papierosa i pije kawę. Sytuację, w studiu Dzień Dobry TVN, skomentowali Anna Kalczyńska, Andrzej Sołtysik i Barbara Pasek.

  Wczoraj pojawiła się informacja, że Zbigniew Wodecki dostał udaru. Niestety wiadomość okazała się prawdziwa. Czy znane są szczegóły dotyczące stanu artysty? Zapytaliśmy o to dziennikarkę Dzień Dobry TVN Agnieszkę Jastrzębską. Panu Zbigniewowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

  W wyniku przewlekłego zapalenia ucha środkowego Pan Eugeniusz Konieczny stracił słuch w prawym uchu. Z pomocą przyszli mu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wszczepili pacjentowi protezę ucha środkowego. To pierwsza taka operacja w Polsce i przełom w laryngologii! Jak dziś czuje się pacjent i na czym polega innowacyjność implantu? Naszymi gośćmi byli dr Agnieszka Wiatr, dr hab. Maciej Wiatr i prof. Jacek Składzień.

  Kobiecie, która poroniła przed 22 tygodniem ciąży przysługuje wiele uprawnień. Jakich? O czym musi poinformować ją szpital, kiedy dojdzie do poronienia? Co powinien jej zagwarantować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prawniczka Katarzyna Łodygowska.

  Reportażysta Paweł Reszka zatrudnił się w jednym ze szpitali jako sanitariusz. To, co tam usłyszał i to, co zobaczył zmroziło go. O swoich spostrzeżeniach powiedział w Dzień Dobry TVN.

  Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna. Atakuje układ nerwowy i prowadzi do zanikania komórek nerwowych. Efekty działania choroby, dla osób postronnych, mogą wyglądać jak objawy upojenia alkoholowego. Chorzy tracą panowanie nad swoim ciałem, pojawiają się problemy z równowagą, z poruszaniem czy mówieniem. Lekarze ze szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przeprowadzili nowatorską operację, która w Polsce jest przełomem w leczeniu tej choroby. Naszym gościem był dr Witold Libionka, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

  W 2012 roku sztangiście Bartłomiejowi Bonkowi i jego żonie Barbarze urodziły się bliźniaczki - jedna z powodu odmowy cesarskiego cięcia doznała ciężkiego niedotlenienia i po kilkunastu miesiącach zmarła. Małżeństwo domagało się odszkodowania za cierpienie i śmierć córki. Sąd przyznał im milion złotych. Czy takie zakończenie sprawy daje im choć trochę satysfakcji? Czy lekarka, która odbierała poród została ukarana? Czy ktoś ze szpitala przeprosił za błąd? Małżeństwo i ich pełnomocnika Bartłomieja Janygę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  W szpitalach w Warszawie pojawiła się superbakteria oporna na antybiotyki - New Delhi. Ile osób może być jej nosicielami? Czy jest groźna? Jak się przed nią uchronić? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dr Dorotę Żabicką z Narodowego Instytutu Leków, Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej.

  W 2018 r. z trudem wypracowane kilka lat temu standardy opieki okołoporodowej przestaną być prawem, a będą tylko zaleceniami. Ponadto Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł rozważa cięcie wydatków na leczenie noworodków. Szpitale mogą otrzymać 60 proc. mniej na intensywną terapię noworodków. O komentarz do działań ministra poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownika Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. dr hab. n. med. Ryszarda Lauterbacha.

  Od lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, na ich oddziałach neonatologicznych nawet 90% sprzętu pochodzi z pieniędzy zebranych przez WOŚP. Naszymi gośćmi byli prof. dr hab. n. med. Ryszard Lauterbach, Kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i lek. med. Riad Haidar, Ordynator Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, którzy od lat ratują dzieci sprzętem ufundowanym przez WOŚP.

  Leonard Antczak to pierwsze dziecko, które urodziło się w Polsce w 2017 roku. Bartek Jędrzejak spotkał się z nim i jego rodzicami Moniką i Karolem. Czy ochłonęli już po emocjach związanych z porodem? Jak czuje się pierwszy Polak 2017? Bartek wybrał się też do szpitala przy ulicy Polnej w Poznaniu, gdzie rodzi się najwięcej dzieci w Polsce.

  W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu działa niezwykła szkoła rodzenia. Tam przyszli rodzice otrzymują informację, jak przetrwać poród i opiekować się noworodkiem, ale również uczą się śpiewania kołysanek. Dlaczego wprowadzono tam lekcje śpiewu? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z ginekolog dr hab. Lidią Hirnle oraz Alicją Janosz, która rodziła we wrocławskim szpitalu.

  Powstaje coraz więcej akcji mających pomóc rodzicom, którzy spędzają dużo czasu w szpitalach przy łóżkach swoich chorych dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza Łukasza Durajskiego z Centrum Zdrowia Dziecka, aby zapytać, jak personel szpitala reaguje na takie inicjatywy i jak ważna jest obecność rodzica przy chorym dziecku. Naszym gościem była również inicjatorka jednej z takich akcji Anna Ojer. Skąd jej grupa ma informacje dotyczące potrzeb rodziców chorych dzieci? Jak dołączyć do jej akcji? Jakie artykuły są najbardziej potrzebne?