Koc termiczny to świetny sposób na upały, a kosztuje grosze. Jak go używać?

Srebrna folia
Koc termiczny to świetny sposób na upały. Jak go używać?
Źródło: Ratanapon Sangounsiritham/Getty Images
Kolejna fala upałów w Polsce trwa. Wiele osób źle je znosi, szukając dobrego i taniego sposobu na ochłodzenie swojego mieszkania. Przedstawiamy bardzo skuteczną oraz niegenerującą dużych kosztów metodę - umieszczenie na oknie koca termicznego. Jak to należy zrobić? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20230819_Upal_REP
Rekordowe upały w Polsce i na świecie
Źródło: Dzień Dobry TVN

Koc termiczny do zasłonięcia okna w upał

Wszyscy wiedzą, że w upały należy się nawadniać i chronić przed słońcem. Jednak, co jeśli to nie wystarcza? Upały są problematyczne zwłaszcza w mieszkaniach, które nagrzewają się latem bardzo szybko. Jeszcze trudniejsze są do zniesienia dni bezwietrzne. Co robić w takich momentach? Jak wychłodzić nieco mieszkanie? Z pomocą przychodzi nam sposób z wykorzystaniem koca termicznego. 

Chodzi oczywiście o zakrycie nim okna. Podobny sposób często wykorzystywany jest w samochodach. Tutaj można zastosować również specjalne nakładki na szyby, które mają za zadanie odbijać światło. W podobny sposób można wykorzystać koc termiczny.

Co ciekawe, kocem termicznym można się również okryć, aby się nieco ochłodzić. Otulając się złotą stroną do wewnątrz, a srebrną do zewnątrz, będziemy mogli obniżyć nieco temperaturę. Metodę tę stosują niektórzy sportowcy po wysiłku.

Koc termiczny - co to jest?

Koc ratunkowy, zwany też kocem termicznym lub folią NRC, to bardzo cienka złoto-srebrna płachta z metalizowanego polipropylenu. Jest to wynalazek NASA, a konkretnie National Research Center w USA, który był początkowo wykorzystywany do pokrywania sond kosmicznych. Jego powierzchnia odbija bowiem nawet 80 procent promieniowania podczerwonego, przez co zapobiegała nagrzewaniu się urządzeń na orbicie. 

Obecnie folia NRC wykorzystywana jest głównie w ratownictwie medycznym. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym termoizolacyjne pomaga ratować życie osób, którym grozi wychłodzenie lub przegrzanie. Jak już wspomnieliśmy, można nią też z powodzeniem zakryć okna w swoim mieszkaniu, by chronić się przed upałem. Koc termiczny możesz kupić za zaledwie kilka złotych w każdej aptece.

Sposób na upał - jak działa koc termiczny?

Koc termiczny ma właściwości ogrzewające i wychładzające. Używa się go przede wszystkim w ratownictwie, ale spokojnie można go zastosować również do zapobiegania nagrzewaniu się pomieszczeń. Srebrna strona dobrze odbija promienie słoneczne, dzięki czemu zakryte miejsce mniej się nagrzewa. Zatem zasłonięcie okien pozwoli nam nieco zniwelować nagrzewanie się pomieszczeń. Jak powinno się to robić, aby przynosiło oczekiwany efekt?

Jak założyć koc termiczny na okno w upały?

Żeby koc termiczny mógł poprawnie "działać" należy założyć go w odpowiedni sposób. Najlepiej jest najpierw zmierzyć wymiary okna, które chcemy zasłonić, a następnie przygotować koc termiczny (dostępny w aptece), nożyce i taśmę. Koc należy wyciąć pod wymiar okna. Uwaga, ważne, żeby zmierzyć okno z ramami, wtedy łatwiej będzie zamocować koc. Następnie układamy materiał tak, aby srebrny kolor był na zewnątrz - widzialny z zewnątrz, a dalej przyklejamy taśmą. Ważne, aby koc ten znajdował się także po zewnętrznej stronie okna.

Jeśli istnieje obawa, że taśma mogłaby zniszczyć ościeżnicę można zastosować taśmę malarską do zewnętrznego stosowania lub przygotować specjalne ramki z listewek, które przymocuje się do okna.

Dlaczego powinno się mocować koc na zewnętrznej stronie okna? Aby uniknąć nagrzewania się samej szyby. Naklejony z zewnątrz będzie miał bardziej efektywne działanie. Ponadto, przyklejony od wewnątrz koc może się "nadmuchiwać", pod wpływem nagromadzonego ciepłego powietrza, które się rozszerza i może powodować odklejanie się taśmy, a w efekcie zebrane gorące powietrze uwolni się do naszego pomieszczenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Ratanapon Sangounsiritham/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla