Gdy żar leje się z nieba wiele osób marzy tylko o tym, by znaleźć się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Niektórzy instalują klimatyzatory w swoich domach lub mieszkaniach, by na co dzień cieszyć się dawanym przez nie chłodem. Jednak podczas korzystania z domowej klimatyzacji można popełnić wiele błędów, które mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na wydajność urządzenia czy komfort przebywania w takim pokoju, ale też na stan zdrowia. O czym należy pamiętać? Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w mieszkaniu czy domu? Dowiesz się z naszego artykułu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Klimatyzacja w domu lub mieszkaniu - czy może zaszkodzić?
Trzeba podkreślić, że klimatyzacja, bez względu na to, czy korzysta się z niej w domu, biurze, samochodzie czy galerii handlowej, szkodzi tylko wtedy, gdy jest niewłaściwie użytkowana. Bardzo ważne jest konserwacja, dzięki której urządzenia, takie jak klimatyzator, będą nie tylko dłużej sprawne, ale też nie będą oddziaływały na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu. Jeśli nie będziesz o to dbać, spędzanie czasu w klimatyzowanym mieszkaniu może się skończyć chorobą.
Niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji sprzyja infekcjom. Może to być zwykłe przeziębienie wywołane zbyt niską temperaturą lub zakażenie wirusem czy grzybem, gdyż tego typu patogeny lubią gromadzić się właśnie w tych urządzeniach. W klimatyzacji czy przewodach wentylacyjnych może się znajdować także bakteria Legionella pneumophila, która po wniknięciu do organizmu prowadzi do rozwoju legionelozy. Jej objawy to gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i stawów, kaszel. Jeśli więc chcesz uniknąć zachorowania, zapoznaj się z poniższymi zasadami. Dotyczą one zarówno tego, jak nie zachorować przez klimatyzację, jak i kwestii związanych z jej efektywnością.
Jak prawidłowo korzystać z domowej klimatyzacji? O czym pamiętać?
Osoby posiadające w domu klimatyzator powinny przede wszystkim pamiętać o jego konserwacji, czyli regularnym czyszczeniu i wymienianiu filtrów. Zazwyczaj powinno się je czyścić raz w miesiącu, a raz na trzy - wymieniać. W przypadku mniejszych systemów możemy to zrobić sami, przy większych urządzeniach - warto skorzystać z pomocy fachowców. Należy też pamiętać o serwisowaniu urządzenia, najlepiej dwa razy w roku - w kwietniu tuż przed startem sezonu letniego i po wakacjach (we wrześniu lub październiku) na jego zakończenie.
Jeśli zaś chodzi o samo codzienne użytkowanie klimatyzacji domowej, bardzo ważne jest nastawienie odpowiedniej temperatury. Generalnie wiele osób ma tendencję do nadmiernego chłodzenia pomieszczeń. Jeśli zimą optymalna wydaje nam się temperatura 23-24 stopni, to dlaczego latem nastawiamy klimatyzację na 18-19? To stanowczo za mało. Ze względów zdrowotnych w gorące miesiące powinniśmy utrzymywać temperaturę tylko o 5 stopni niższą niż na zewnątrz. Owszem, przy naprawdę wysokich temperaturach, na przykład powyżej 35 stopni, można ustawić tak, by różnica była większa, ale nawet wtedy lepiej nie schodzić poniżej 20 stopni.
Żeby prawidłowo korzystać z klimatyzacji w domu, pomieszczenie powinno być zamknięte. Jeśli pozostawimy otwarte okno lub drzwi na taras, urządzenie będzie pracowało przez cały czas z maksymalną mocą. Wtedy świeże, gorące powietrze napływające przez okno, będzie wymuszało ciągłą pracę klimatyzatora, a pokój nie będzie się chłodził. W takiej sytuacji zapłacimy dużo za prąd, a dom nadal będziemy mieć przegrzany.
Kolejną zasadą, o której należy pamiętać podczas korzystania z domowej klimatyzacji, jest to, by nie nastawiać nawiewu bezpośrednio na miejsca, w których będą przebywać ludzie. Chłodne powietrze powinno równomiernie rozchodzić się po pomieszczeniu, dlatego też idealnie będzie, jeśli nawiew zostanie ustawiony na sufit bądź ścianę. Należy też pamiętać, by nie zmieniać zbyt często ustawień klimatyzatora. Każde urządzenie przyjmuje zadane ustawienia z pewną zwłoką. Zbyt częste zmiany mogą więc spowodować błędne zapisanie danych lub nawet zawieszenie się urządzenia i konieczność zresetowania go.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ratunku, rozpuszczam się! Wybierz idealny klimatyzator domowy lub... zrób go sam! Poradnik krok po kroku
- Korzystanie z klimatyzacji nie zawsze jest bezpieczne. Jakie choroby może wywołać?
- Nie masz klimatyzatora, a chcesz schłodzić mieszkanie? Oto sprawdzone sposoby
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: murator.pl, i.pl
Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov/GettyImages