Ratunku, rozpuszczam się! Wybierz idealny klimatyzator domowy lub... zrób go sam! Poradnik krok po kroku

Klimatyzacja domowa
Fot. Jovo Marjanovic / EyeEm / Getty Images
Klimatyzator domowy to urządzenie, które sprawia, że w upalne dni możemy wejść do domu bez obawy, że będzie tam duszno i gorąco. Jak wybrać idealny klimatyzator? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem klimatyzatora?
  • Jakie są rodzaje klimatyzatorów domowych?
  • Przenośny klimatyzator domowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
  • Jak zrobić klimatyzator domowym sposobem?

Zobacz też: 

Skąd te afrykańskie upały i jakie będą ich konsekwencje?

Na rynku można dostać różnego rodzaju klimatyzatory do użytku domowego, np. miniklimatyzator domowy czy klimatyzator domowy ścienny . Jaki będzie najlepszy? Jaki model wybrać i czy klimatyzator można wykonać samodzielnie?

Jakie są rodzaje klimatyzatorów domowych?

Do użytku domowego najlepsze są klimatyzatory przenośne o niewielkich rozmiarach. Taki mały klimatyzator domowy łatwo przenieść i ustawić w wybranym miejscu. Możemy się też zdecydować na klimatyzator ścienny, który składa się z dwóch elementów – ten typ nazywa się split. Do klimatyzatorów typu split należą również klimatyzatory ścienno-sufitowe, split-inwerterowe oraz podłogowe. Klimatyzator domowy przenośny zawsze będzie dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na klimatyzacji w domu, a nie chcemy się decydować na rozbudowany system wentylacyjny, który jest sporą inwestycją, zwłaszcza jeśli ma być montowany w istniejącym już budynku.

Warto przy tym pamiętać, że klimatyzator domowy przenośny to nie tylko urządzenie chłodzące. Nowoczesne klimatyzatory mogą także ogrzewać pomieszczenie i utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Dzięki temu eliminuje się konieczność posiadania w domu dodatkowych urządzeń, np. piecyka dogrzewającego czy nawilżacza powietrza. Oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale i miejsce.

Przenośny klimatyzator domowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze przenośnego klimatyzatora do domu powinniśmy ustalić, na jakich funkcjach nam zależy, czy urządzenie ma tylko chłodzić, czy również ogrzewać i nawilżać powietrze. Trzeba też zwrócić uwagę na następujące parametry:

· Moc chłodnicza – powinna być dobierana pod względem wielkości (kubatury) pomieszczenia, w jakim będzie użytkowany klimatyzator. Optymalnie na 1 m2 powierzchni powinna przypadać 0,1 kW mocy urządzenia. Jeśli zatem chcemy postawić klimatyzator w salonie, który ma 25 m2, powinniśmy wybrać klimatyzator o mocy chłodzenia 20 kW.

· Przepływ powietrza – im lepszy i wyższy, tym efektywniejsze chłodzenie. Przyjemny chłód odczujemy też o wiele szybciej po włączeniu klimatyzatora.

· Prędkość działania wentylatora – tutaj warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy: sposób regulacji prędkości (może być ręczny lub automatyczny) oraz maksymalną prędkość pracy wentylatora – im większa, tym lepiej.

· Poziom hałasu – to bardzo ważne, szczególnie jeśli klimatyzator będzie wykorzystywany w sypialni czy pokoju dziecięcym. Im niższy poziom hałasu, tym wyższy komfort korzystania z urządzenia.

· Klasa energetyczna – oznaczana jest wskaźnikiem EER. Im jest wyższy, tym lepsza jest jakość urządzenia, a jego działanie wydajniejsze.

Jeżeli chcemy kupić dobrej jakości klimatyzator, zawsze warto w pierwszej kolejności odwiedzić sklepy specjalistyczne, gdzie pracownicy pomogą nam w wyborze. Jest to szczególnie ważne, jeśli z klimatyzatora będą korzystały osoby z różnego rodzaju alergiami i wymagane będą odpowiednio dobrane filtry.

Jak zrobić klimatyzator domowym sposobem?

A może by tak samodzielnie skonstruować klimatyzator domowy? W końcu każdy chciałby go mieć. Jak zrobić takie urządzenie i czy to w ogóle możliwe?

Samodzielne wykonanie klimatyzatora do domu jest jak najbardziej możliwe. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie: jak zrobić klimatyzator domowy?

Do tego będziemy potrzebować:

  • wentylatora, 
  • miski 
  • oraz lodu (można też użyć butelek z zamrożoną wodą).

Miskę lub butelki ustawiamy przed wentylatorem i odpowiednio regulujemy nawiew. Do budowy miniklimatyzatora można też wykorzystać zamykaną styropianową formę, w której umieszcza się wentylator, rurę odprowadzającą powietrze i butelki z zamrożoną wodą. Żeby klimatyzacja była wydajniejsza, warto użyć materiałów, które są dobrymi izolatorami ciepła, dzięki czemu lód nie będzie się szybko roztapiał, a my będziemy mogli dłużej cieszyć się przyjemnym chłodem w domu.

Zobacz film: Kuchnia na upały, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!