Dalsza część tekstu poniżej.
W tym przypadku to, czy gotujemy jajko odpowiednio długo, nie ma znaczenia.
Dlaczego jako nie chce się obierać?
Trików na to, żeby jajko łatwo się obierało, jest wiele. Niektórzy sądzą, że dodanie do wody, w której gotują, odrobiny soli rozwiązuje problem. Są też tacy, którzy sól zastępują sodą oczyszczoną. Innym sposobem ma być dodanie do wody 1 łyżki octu spirytusowego.
Mimo że osoby, które polecają powyższe metody, zapewniają o ich skuteczności, to niestety nie zawsze się one sprawdzają. Dlaczego? Otóż na to, jak dane jajko się obierało, wpływa w dużej mierze to, czy jest świeże, czy też nie. Paradoksalnie te starsze dużo łatwiej jest obrać.
Świeże jajka - dlaczego trudniej się obierają?
Świeże jajka - takie do trzech dni - mają niskie pH i są bardzo kwaśne. Starsze mają odczyn zasadowy. Im dużej jako "leży", tym odczyn jest wyższy, a po ugotowaniu łatwiej się obiera.
Co więcej, jajko ma pod skorupką błonę. Zawiera ona sporo kreatyniny. Kwaśne pH wzmacnia wspomnianą otoczkę. Jeśli gotujemy świeże jajko, kreatynina łączy się białkiem, a to sprawia, że oddzielenie skorupki nie jest takie proste.
Więcej informacji na temat gotowania jajek znajdziecie w naszym materiale.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Domowy płyn do mycia naczyń. Jak wykonać go samemu krok po kroku?
- Cebula cebuli nierówna. Nie każda nada się do potrawki czy smażenia. Jak wybrać najlepszą odmianę?
- Jak przejść na weganizm? Jakie są z tego korzyści? Poznaj porady dietetyczki
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: akademiasmaku.pl
Źródło zdjęcia głównego: Teen00000/Getty Images