szpital

  szpital

  W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu działa niezwykła szkoła rodzenia. Tam przyszli rodzice otrzymują informację, jak przetrwać poród i opiekować się noworodkiem, ale również uczą się śpiewania kołysanek. Dlaczego wprowadzono tam lekcje śpiewu? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z ginekolog dr hab. Lidią Hirnle oraz Alicją Janosz, która rodziła we wrocławskim szpitalu.

  Powstaje coraz więcej akcji mających pomóc rodzicom, którzy spędzają dużo czasu w szpitalach przy łóżkach swoich chorych dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza Łukasza Durajskiego z Centrum Zdrowia Dziecka, aby zapytać, jak personel szpitala reaguje na takie inicjatywy i jak ważna jest obecność rodzica przy chorym dziecku. Naszym gościem była również inicjatorka jednej z takich akcji Anna Ojer. Skąd jej grupa ma informacje dotyczące potrzeb rodziców chorych dzieci? Jak dołączyć do jej akcji? Jakie artykuły są najbardziej potrzebne?

  "Komandos, snajper i zwiadowca. Spotkali się na polu bitwy, teraz wspólnie walczą o zdrowie. Są bohaterami Ukrainy". Bianka Zalewska odwiedziła, z kamerą Dzień Dobry TVN szpital, w którym leżą ukraińscy żołnierze, ranni na polu walki. Poznajcie ich historie.

  Syn Edyty Gróniak, Allan, wylądował w szpitalu w Los Angeles z ostrym zapaleniem wyrostka. Przerażona artystka natychmiast wsiadła do samolotu i ruszyła do Stanów, aby z nim być w tych trudnych chwilach. Allan ma się już dobrze, ale organizm mamy nie wytrzymał stresu i teraz to Edyta jest pacjentką szpitala. Zawiłości związane z odwołanymi koncertami wytłumaczyła nam dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Z wykształcenia pielęgniarka, z potrzeby życia - położna. W służbie zdrowia przepracowała ponad 35 lat. Z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy panią Irenę Rejnowicz.

  Niektórzy rodzice dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka jeszcze w trakcie ciąży. Część rodziców decyduje się urodzić, by ze swoim maleństwem spędzić chociaż kilka minut. To właśnie z myślą o nich powstają hospicja perinatalne. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła położną Joanną Krzeszowiak i pediatrę dra Krzysztofa Szmyda, by powiedzieli, jak działa tego typu hospicjum.

  Monika Jaskólska co roku organizuje bal charytatywny. Dochód z zebranych pieniędzy przeznacza na zakup łóżek dla rodziców małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Czy polskie szpitale są przystosowane do pobytu dziecka razem z rodzicem? Czy dla szpitala jest to problem, że rodzice podczas leczenia dzieci chcą z nim spędzać czas? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Monika Jaskólska oraz Aneta Górska- Kot, pediatra.

  Podczas pracy w gospodarstwie Sylwia Tokarska uległa wypadkowi - kombajn zdarł jej skórę z głowy razem z włosami. Została przetransportowana do Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego w Warszawie, gdzie chirurg dr Łukasz Ulatowski, w asyście dr Anny Kaniewskiej i swojego zespołu, dokonał replantacji zerwanego skalpu. Doktora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedział nam o szczegółach przeprowadzonej operacji. W jakiej kondycji dotarła do nich zerwana skóra? Po jakim czasie było wiadomo, że operacja się powiodła? Jak zabezpieczyć odcięty organ, aby była szansa na jego uratowanie? Gratulujemy lekarzom udanej replantacji!

  Pielęgniarka podczas 12-godzinnego dyżuru przemierza do 30 km dziennie. W Polsce na 100 mieszkańców przypada najmniej pielęgniarek w Europie, a średnia wieku w tym zawodzie to 48 lat. Zobaczcie, jak wygląda praca pielęgniarek na oddziale intensywnej terapii noworodka i na oddziale porodowym.

  W środę w Dzień Dobry TVNŁ Jola Lewicka i tajemniczy Francuz, czyli historie, jakie lubimy - o miłości, która nie zna wieku ani granic. Następnie: będzie ostro - gwiazdy na szpilkach oraz, czy mamy się czego bać - wszystko o bakterii odpornej na antybiotyki, która zaatakowała warszawskie szpitale. W programie także zdrada okiem naukowców - o badaniach pokazujących, kto cierpi najbardziej - żona, zdradzający mąż czy kochanka. Bądźcie z nami jutro o 8.00! Zaprasza: Anna Kalczyńska i Marcin Prokop.

  Mamy dzieci chorujących na nowotwory dużo czasu spędzają ze swoimi pociechami w szpitalach, dlatego nie mają wielu okazji, aby zadbać o siebie. Drużyna Szpiku Kostnego postanowiła zabrać je w miejsca, gdzie mogły naładować akumulatory i przejść metamorfozę. Zobaczcie, gdzie panie trafiły.

  Szpital im. Św. Jadwigi w Trzebnicy ma nietypowego pracownika etatowego, którego każdy pracodawca pozazdrościłby - chętnie zostaje na nocne dyżury i nie żąda podwyżki. Kto to taki? To czarny kot Dodek. Zobaczcie, co mówią o nim współpracownicy :)

  Sześć tysięcy wenflonów, pięć tysięcy rolek bandaży, sto pięćdziesiąt litrów przelanej, sztucznej krwi, a to wszystko w dziesięciu tysiącach scen w pięciuset odcinkach serialu "Szpital". I to właśnie z tej okazji Katarzyna Jaroszyńska wybrała się na jego plan. Reporterka Dzień Dobry TVN zapytała aktorów o specyfikę gry w tego typu serialu. Zobaczcie, co wydarzy się w jubileuszowym odcinku.

  Naszym gościem, w cyklu "Udana operacja", była dziś prof. Anita Olejek, szefowa Katedry i Oddziału Klinicznego, Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Szpital w Bytomiu to placówka, w której przeprowadzono pionierskie w skali Europy operacje, m.in. zabiegi na płodzie w łonie matki, które miały na celu skorygowanie wad rozwojowych. Czy to skomplikowany zabieg?

  Bez nich żaden zabieg ani operacja nie odbyłyby się. To one zarządzają narzędziami, którymi posługuje się chirurg. W Dzień Dobry TVN prezes Stowarzyszenia Instrumentariuszek Ortopedycznych Renata Rączka oraz pielęgniarka operacyjna Katarzyna Majka powiedziały, na czym polega praca instrumentariuszki i co się czuje po wyjściu z sali operacyjnej. Dowiedzieliśmy się również, jak nasi gości odstresowują się po pracy.

  Znana jest już kwota zebrana podczas 24. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Okazało się, że w tym roku na WOŚP przeznaczyliśmy ponad 72 mln złotych, czyli 20 mln więcej niż w roku ubiegłym. W Dzień Dobry TVN Jurek Owsiak podsumował akcję, przypomniał, na co zostaną wydane pieniądze i podziękował darczyńcom.

  Doktor Franciszek Rachel jest jednym z najstarszych i wciąż czynnych zawodowo lekarzy. Posiada trzy specjalizacje: z chirurgii, chirurgii onkologicznej i urologii. Ma tak dużą wiedzę i doświadczenie, że wielu pacjentów życzy sobie, aby to właśnie on uczestniczył przy ich zabiegach. Zobaczcie, co sprawia, że zachowuje tak dobrą kondycję.

  Historia tej suczki cieszy się ogromnym zainteresowaniem w internecie. Jej właścicielką jest samotna pani, która jakiś czas temu trafiła do szpitala w Mińsku Mazowieckim. Zakochany w swojej opiekunce piesek biegł za karetką i - bez względu na zimno - przez tydzień czekał na nią przed szpitalem. Prezenter pogody Bartek Jędrzejak sprawdził, co obecnie dzieje się z pieskiem.

  To przełom w kardiologii! 21 stycznia poznańscy lekarze wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca. Tego samego dnia nowatorską operację przeprowadzili także lekarze w Zabrzu. Czym to urządzenie różni się od stymulatorów stosowanych do tej pory? Operację przeprowadzono pod kierownictwem dr. n. med. Przemysława Mitkowskiego, który był dziś gościem Dzień Dobry TVN. Gratulacje! Zobaczcie też jak wyglądał rozrusznik serca w latach 70-tych!

  Czy służba zdrowia może bez nich egzystować? W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada statystycznie 5,2 pielęgniarek, podczas gdy w Czechach współczynnik ten wynosi 8,1, w Niemczech 11,2, a w Szwajcarii 16. Czy przyczyną takiego stanu rzeczy są tylko niskie zarobki? Czy za kilka lat może, w Polsce, zabraknąć pielęgniarek? O komentarz poprosiliśmy Szymona Chrostowskiego, Prezesa Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” i Zofię Małas, Prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

  Jakiś czas temu Michał Figurski z powodu problemów zdrowotnych niemalże otarł się o śmierć. Wciąż dochodzi do siebie, ale zdecydował się udzielić Dzień Dobry TVN pierwszego po wylewie wywiadu telewizyjnego. Naszej dziennikarce Katarzynie Olubińskiej opowiedział o dniu, w którym dostał wylewu, pobycie w szpitalu, planowanych zmianach w życiu i miłości, która go uratowała. Zdementował też kilka plotek, które pojawiły się w czasie jego pobytu w szpitalu. Michał, życzymy Ci powrotu do zdrowia i dużo siły.

  Antoni i Franciszek Brzezińscy są wcześniakami. Tuż po urodzeniu chłopcy trafili do inkubatorów, które szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz są już w domu razem z rodzicami - Anną Żebrowską i Pawłem Brzezińskim. W podziękowaniu za możliwość skorzystania ze sprzętu ofiarowanego przez WOŚP Anna i Paweł postanowili, że cała ich rodzina zaangażuje się w zbieranie pieniędzy dla Orkiestry. W ten sposób bliźniaki zostały najmłodszymi wolontariuszami świata. Zobaczcie, jak ludzie reagowali na malutkich wolontariuszy i ile udało im się zebrać pieniędzy.

  Pamiętacie historię Adasia, którego doskonali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wyprowadzili z bardzo głębokiej hipotermii? Sprawdziliśmy, jak chłopiec czuje się teraz - rok po pobycie w szpitalu. Czy hipotermia nie wpłynęła negatywnie na funkcjonowanie jego organizmu?

  Do tej pory kobiety, które poroniły leżały w tych samych pokojach, co panie spodziewające się dziecka lub szczęśliwe mamy, które właśnie urodziły. Dla pań, które straciły dziecko była to bardzo stresująca sytuacja. Aby nie narażać ich na to, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia dotyczące standardów opieki nad kobietami, które straciły dziecko. Czy te instrukcje rzeczywiście coś zmienią? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: ginekologa-położnika dr Grzegorza Południewskiego, psycholog Izabelę Barton-Smoczyńską i Małgorzatę Żochowską-Krowicką, która straciła syna w piątym miesiącu ciąży. Pani Małgorzata opowiedziała nam swoją traumatyczną historię z pobytu w szpitalu.

  Kamilek na urodzinach kolegi został oblany płynem z mydlinami, które podrażniły mu oczy. W efekcie chłopiec trafił do szpitala. O sprawcy wypadku Kamil wypowiadał się w obraźliwi i rasistowski sposób. Kto go tego nauczył? Czy to rodzice są winni rasistowskich zachowań swoich dzieci?

  Lekarze szczecińskiego szpitala - jako pierwsi w Polsce - zaczęli, na razie tylko eksperymentalnie, wszczepiać chorym na rozedmę specjalne kolie. Zabieg jest mało inwazyjny. To kamień milowy w walce z przewlekłą chorobą płuc i szansa dla chorych, którzy mają poważny problem z oddychaniem. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Tomasza Grodzkiego - dyrektor szpitala „Zdunowo” w Szczecinie, w którym przeprowadzono zabieg. Ile kosztuje przeprowadzenie zabiegu? Jak czują się pacjenci po wykonaniu zabiegu? Czy płuca są łatwym organem do przeszczepu?

  Kinga Korta ostatnio wiele czasu spędza w Polsce. W rozmowie z Agnieszką Jastrzębską przyznała, że przyjeżdża tu w interesach. Tym razem dziennikarka Dzień Dobry TVN spotkała gwiazdę na planie serialu "Szpital". Czy Kinga planuje karierę aktorską?

  Zespół kardiologów i kardiochirurgów z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce zastosował nową metodę leczenia pacjentów z przewlekłą i ciężką niewydolnością serca - CardioFit System. Na czym ona polega? Czy po zabiegu żyje się normalnie? Czy monitoruje się osobę, która poddała się mu? Gdzie w Polsce wykonuje się takie zabiegi? Zapytaliśmy o to kardiologa dr n. med. Adama Kołodzieja.

  Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy uratowali życie Kamilkowi, który urodził się w 25 tygodniu ciąży i jest najmłodszym dzieckiem na świecie, które zostało uratowane dzięki terapii nerkozastępczej. W piątek Kamil wyszedł już ze szpitala! Na czym polegała operacja i o czym marzy dr Wojciech Kowalik, który ją przeprowadził?

  Kolejny rekord pobity! Podczas 23. finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 53 mln złotych. Jaki sprzęt WOŚP kupuje dla geriatrii? Ile łóżek zostanie zakupionych dla oddziałów geriatrycznych w warszawskich szpitalach? Na co będziemy grać w przyszłym roku? Czy gość Dzień Dobry TVN Jurek Owsiak jest za szczepieniem dzieci?