przestępstwo

    przestępstwo

    Obowiązujący kodeks karny nie przewiduje kary śmierci. Ma ona jednak swoich zwolenników, którzy, gdy tylko w mediach pojawia się informacja o bestialskim mordzie, chcą jej uwzględnienia w przepisach polskiego prawa karnego. Twierdzą, że po jej wprowadzeniu przestępczość zmaleje. Czy rzeczywiście? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Aleksandrą Zielińską z Amnesty International i Maciejem Sopyło z grupy „Horyzont – przeciw karze śmierci” przy Stowarzyszeniu „Polis”.

    To była najbardziej spektakularna kradzież w historii polskiej kryminalistyki. Doszło do niej w lipcu 2015 roku. Konwojent, pracownik firmy ochroniarskiej rozwoził gotówkę do bankomatów. Wykorzystując nieuwagę pozostałych ochroniarzy, odjechał furgonetką pełną pieniędzy. Mężczyzna porzucił samochód i ślad po nim zaginął. Po kilku miesiącach udało się go ująć. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Rzecznika Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji W Poznaniu mł. insp. Andrzeja Borowiaka, by zapytać o przebieg śledztwa i zatrzymania oraz zrabowane pieniądze. Dorota Wellman dowiedziała się również, jak skutecznie może przesłuchać Marcina Prokopa. Obecność inspektora tak podziałała na naszą prowadzącą, że spontanicznie przyznała się do pewnego przestępstwa. Zobaczcie, jakiego.

    Gdy żołnierz Bartłomiej Zgłobiś zauważył samochód prowadzony przez pijanego, postanowił go zatrzymać. Kierowcę obezwładnił i zawiadomił policję. Czym jest zatrzymanie obywatelskie? Czy każdy z nas może zatrzymać przestępcę? Jakich środków można wówczas użyć? Kiedy należy zawiadomić policję? W jakich sytuacjach narażamy się na odpowiedzialność karną? Studio Dzień Dobry TVN odwiedził Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

    W poszukiwaniu silnych doznań i adrenaliny posuwają się do przestępstwa. Wśród biznesmenów i menadżerów na popularności zyskuje ostatnio zwyczaj nielegalnych polowań. O tym skąd bierze się taka potrzeba i czy działania wbrew zasadom przenoszą się także na życie codzienne rozmawialiśmy z psychologiem biznesu Jackiem Santorskim.