Pranie prywatnych spraw na forum publicznym
W świecie mediów społecznościowych niejednokrotnie jesteśmy świadkami prywatnych zwierzeń. Dlaczego mamy potrzebę publikowania postów dotyczących rozstania i byłej partnerki/partnera?
- Najczęściej jest to kwestia nieumiejętności poradzenia sobie z silnymi emocjami, które towarzyszą rozstaniu. Rozstanie jest bardzo często tak denerwujące, trudne, przejmujące, że ludzie szukają jakiegoś wentylu i sojusznictwa. W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć sojuszników, wrzucając np. teksty do sieci. [...] Często jest tak, że ludzie szukają wsparcia w swoim bólu, ale też nierzadko jest to kwestia zemsty - tłumaczyła Katarzyna Kucewicz w Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, człowiek zazwyczaj działa pod wpływem impulsu.
- Po miesiącach często tego żałuje. Przeprasza, ale internet tego nie widzi. Zostaje tylko ten szkalujący komentarz. Zawsze jako terapeuta przestrzegam swoich pacjentów przed tym, żeby nie dawać publicznie upustu silnym emocjom, chyba że jest to sytuacja np. przemocy, która jest sygnałem, że warto ostrzec kogoś - mówiła psycholożka.
Katarzyna Kucewicz radzi, żeby po rozstaniu poszukać wsparcia wśród najbliższych, a także oddać się nowym aktywnościom.
- Warto odpuścić temat ekspartnera, bo często jest tak, że podświadomie nie możemy zapomnieć i tak naprawdę chcemy, by ktoś wrócił. Dlatego ciągle o sobie przypominamy w taki dziwny sposób. Lepiej to już zostawić i zająć się swoim życiem. [...] Musimy też pamiętać, by pozwalać ludziom odejść od nas - poleciła specjalistka.
Konsekwencje obraźliwego wpisu
Czasem dzieje się tak, że były partner przekracza pewną granicę, publikując obraźliwy post.
- W takiej sytuacji prawo przychodzi nam z pomocą. Są instytucje prawa cywilnego i prawa karnego, na których możemy się opierać i dochodzić rekompensaty czy jakiejś satysfakcji. Przede wszystkim w kodeksie cywilnym jest określona ochrona dóbr osobistych, czyli prawo do czci, dobrego imienia, prywatności. Naruszenie tego typu uprawnień zawsze rodzi możliwość wytoczenia powództwa cywilnego. Również są instytucje dotyczące czci w kodeksie karnym. To są przestępstwa dotyczące zniewagi i pomówienia. W takich przypadkach możemy złożyć zawiadomienie możliwości popełnienia przestępstwa - wyjaśnił radca prawny Piotr Szeląg.
Czy upublicznianie prywatnych wiadomości to złamanie prawa? Jak wylicza się wysokość zadośćuczynienia za doznaną krzywdę? Posłuchaj całej rozmowy z ekspertami w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy warto wypytywać partnera o jego eks? Psychoterapeutka: "Zalecam uważne słuchanie"
- Powrót do eks ma sens?
- "Mój partner porównuje mnie do swojej byłej". Ekspertka radzi, jak reagować w takiej sytuacji
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News