pomoc

  pomoc

  Polscy aktorzy, muzycy, pisarze i podróżnicy włączyli się do akcji, która ma na celu promocję dobrej literatury i pomoc dzieciom. Na czym polega "Biblioteka Dobrych Myśli" i jak można się do niej przyłączyć, opowiedziały w studiu Dzień Dobry Wakacje: Krystyna Kofta i koordynatorka akcji Karolina Kucharska-Sieniła.

  Max cierpi na niezwykle rzadką wadę genetyczną. We wrześniu, dwa miesiące po swoich pierwszych urodzinach, poważnie chory Max musi przejść skomplikowaną i drogą operację w USA. W akcję pomocy chłopcu włączyli się piłkarze reprezentacji Polski. Zobaczcie jak można pomóc Maxowi! W studiu gościliśmy mamę Maxa Ewę Czech i pediatrę Anetę Górską-Kot. Jakiego leczenia wymaga chłopiec i jak można mu pomóc?

  Marcin Sawicki spotkał się z Przemkiem Cypriańskim, ambasadorem akcji T-Mobile "Pomoc mierzona kilometrami". Na czym konkretnie polega akcja? W jaki sposób aktor zbiera swoje kilometry? Ile udało mu się ich do tej pory zdobyć? I jakie ma rady dla innych zbierających?

  Częścią Akademii Przyszłości są spotkania dzieci z osobami, które mogą je zainspirować i pokazać drogę do osiągnięcia sukcesu. Do tych ostatnich należą goście Dzień Dobry TVN: tancerka i aktorka Agnieszka Kaczorowska oraz himalaista Piotr Cieszewski. Na czym polega ich rola w Akademii? Jak spędzają czas z podopiecznymi?

  Pszczołom grozi wyginięcie, dlatego ekipa z serialu Singielka postanowiła działać, aby do tego nie dopuścić. Zobaczcie, jak wyglądały zbudowane przez aktorów domki dla pszczół. Ich pracę obserwowała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Kolejny raz rusza akcja społeczna T-Mobile Pomoc Mierzona Kilometrami. Jej uczestnikiem może być każdy. Zobaczcie, co należy zrobić, aby wspomóc dzieci z Fundacji TVN Nie jesteś sam.

  Edukacyjna Fundacja im. Prof. Romana Czerneckiego za główny cel stawia sobie, zapewnienie zdolnym uczniom z terenów wiejskich dostępu do nauki na najwyższym poziomie. Naszym gościem był Igor Czernecki - syn założyciela fundacji, który, 16 maja, odebrał Nagrodę im. Jana Wejcherta, pośmiertnie przyznaną jego ojcu. Dlaczego Andrzej Czernecki, w testamencie, zdecydował się przeznaczyć większość majątku na fundację?

  W Dzień Dziecka Filip Chajzer ogłosił akcję zbiórki pieniędzy na rzecz chorych dzieci w Hospicjum Promyczek. Jej efekt przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać aż pół miliona złotych! Filip odwiedził rodziny, którym hospicjum daje ten ostatni promyczek nadziei...

  Akademia Przyszłości pomaga dzieciom mającym trudności w osiąganiu lepszych wyników w nauce oraz poznawaniu swoich mocnych stron. O szczegółach akcji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Prezesem Stowarzyszenia Wiosna księdzem Jackiem Stryczkiem oraz zaangażowanymi w projekt aktorkami: Darią Widawską i Joanną Jabłczyńską.

  W Polsce bardzo wiele dzieci czeka na na kogoś, kto mógłby stworzyć im prawdziwy dom. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy aktorkę Annę Dereszowską - ambasadorkę akcji poszukiwania rodziców dla dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i psycholog Monikę Zarzeczną, by zapytać je o to, jakie warunki trzeba spełniać, by zostać rodzicem zastępczym. Jak wygląda rekrutacja i, co zapewnia stowarzyszenie osobom, które zdecydują się na współpracę w ramach tej akcji?

  Remigiusz „ReZigiusz” Wierzgoń jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych yotuberów w Polsce. Popularność nie zawróciła mu jednak w głowie. Wykorzystuje ją w dobrym celu, biorąc udział w wielu akcjach charytatywnych. Swój kanał z video ma również jego siostra Wiktoria. Zobaczcie, co rodzeństwo mówi o sobie. ReZi i Wiktoria rywalizują ze sobą, czy współpracują?

  Pola i Maks to rodzeństwo zmagające się każdego dnia z nieuleczalną, postępującą i śmiertelną chorobą - zespołem Leigha. Możesz pomóc tej rodzinie, by... przedłużyć ich wspólne życie.

  Jednym z tegorocznych laureatów nagród im. Jana Wejcherta, przyznawanych przez Polską Radę Biznesu, jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” Anita Kucharska-Dziedzic. Została wyróżniona za pomoc, jakiej udziela kobietom będącym ofiarami przemocy. W Dzień Dobry TVN Pani Anita powiedziała, jakie są formy przemocy i, w jaki sposób BABA wspiera kobiety.

  Trzyletnia Kaja od wielu miesięcy walczy z nowotworem złośliwym układu nerwowego - neuroblastomą IV stopnia. Dziewczynka potrzebuje kosztownego leczenia, dlatego jej wujek Kamil Mokrzycki, który jest członkiem Sound’n Grace i Tabb postanowili zebrać na ten cel pieniądze. Nagrali piosenkę "Sens", której każde odtworzenie lub pobranie powoduje wzrost kwoty przeznaczonej na długotrwałe i intensywne leczenie Kai oraz innych dzieci z Fundacji "Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Obejrzyjcie historię Kai.

  Podobno coraz bardziej dbamy o nasze lokalne środowisko. Czy lokalne inicjatywy mogą mieć realny wpływ na zmianę? Akcja „Decydujesz, pomagamy" zakłada aktywizację lokalnej społeczności? Co to oznacza? Zapytaliśmy o to Łucję Krzyżanowską, Dr Nauk Społecznych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stoczni oraz Darię Kulińską, organizator akcji „Decydujesz pomagamy”.

  Marta Przybylska to dziewczynka o wielkim sercu, która postanowiła podarować pieniądze z komunii chorej na białaczkę jedenastoletniej Izie. Dlaczego to zrobiła? Jak zareagowali na ten gest koledzy dziewczynki? Martę mogliśmy gościć w Dzień Dobry TVN razem z tatą - Wojciechem Przybylskim. Dowiedzieliśmy się również, że Marta nie była jedyną osobą z rodziny, która zdecydowała się na taki krok. Zobaczcie, jaką niespodziankę przygotowaliśmy dla niej.

  Liban, to kraj kontrastów i sprzeczności. Od wybuchu konfliktu w 2011 roku w Libanie skryło się ponad milion Syryjczyków. Zazwyczaj przebywają tam nielegalnie. Organizacje humanitarne alarmują, że dzieci uchodźców, by pomóc rodzinie w utrzymaniu, muszą pracować na ulicy. Dzieci Syryjczyków są często dyskryminowane i wytykane palcami. Jak pomóc syryjskim dzieciom, by znów poczuły się ludźmi?

  Podobno prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. To powiedzenie sprawdza się w przypadku aktorki Jolanty Fraszyńskiej, która wspiera rodzinę swojej przyjaciółki Magdaleny Palczarskiej. Otóż synek Pani Magdy - Tymek choruje na siatkówczaka, czyli złośliwy nowotwór siatkówki. Od połowy marca rodzina zbiera środki na leczenie w najlepszej klinice na świecie, specjalizującej się w siatkówczaku - Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku, gdzie pracuje światowej sławy lekarz, dr Dawid Abramson. Obie Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN, aby powiedziały nam o swojej przyjaźni i pomocy dla Tymka.

  Czterdziestoletnia psychoterapeutka Jolanta Golianek jest trzecią bohaterką wspólnej akcji organizowanej przez TVN i AVON „Piękna i niezależna”. Paulinie Młynarskiej powiedziała o swoim wypadku, przełomowej rozmowie z synem, która dała jej siłę do walki o zdrowie, wpływie tych doświadczeń na jej życie i samoakceptacji.

  Po 15 latach z funkcji prezesa Fundacji TVN "nie jesteś sam" zrezygnowała Bożena Walter. Pod rządami ustępującej Pani prezes fundacja zebrała ćwierć miliarda złotych, dzięki którym pomogła tysiącom osób i wielu instytucjom. Trudnego zadania zastąpienia Pani Bożeny Walter podjęła się dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska. O swoich celach nowa prezes opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Pani Bożenie dziękujemy za wszystkie lata pracy i wspaniałe osiągnięcia, a Katarzynie życzymy powodzenia w nowej roli.

  Ania Mrówczyńska choruje na niezwykle rzadką chorobę o podłożu genetycznym - zespół Leigha, polegającą na tym, że do mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu, co prowadzi do obumierania komórek. Niestety nie ma na to lekarstwa. Dziewczynka codziennie poddawana jest rehabilitacji, która ma jej przedłużyć życie. W Zielonych Drzwiach mama Ani - Aneta Donart-Mrówczyńska powiedziała, co jest potrzebne do rehabilitacji i ile ona kosztuje. Anna Maruszeczko zaprosiła do studia także genetyka klinicznego dra n. med. Pawła Szylda. Dowiedzieliśmy się od niego, jak badania genetyczne przyczyniają się do rozwoju terapii celowanych.

  Mateusz Laskowski, 26-letni raper z Dęblina, występujący pod pseudonimem Lasio Companija, zorganizował wiele zbiórek pieniędzy na leczenie chorych dzieci. Od kilku lat wspiera osoby niepełnosprawne, a w 2014 roku był laureatem plebiscytu „Zwykły bohater”. Jego ostatnią inicjatywą jest kanał "Sprawa dla rapera", za pośrednictwem którego pomaga potrzebującym. W Dzień Dobry TVN powiedział o swoich akcjach.

  Emilka jest chora na tzw. klątwę Ondyny, czyli Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji. W wyniku choroby może dojść do zaprzestania oddychania we śnie. Formą terapii jest oddychanie zastępcze przy pomocy elektrycznych wentylatorów lub respiratorów. W dojazdach do lekarzy, specjalistów, rehabilitantów, logopedy i psychologów pomocny był samochód. Niestety w lutym tego roku auto zostało skradzione. Mimo apelu w mediach złodzieje go nie oddali.

  Łódź jest dla Jarosława Bieniuka wyjątkowym miejscem - tu grał przez pewien czas w piłkę nożną, urodził się jego najmłodszy syn Janek i mieszkają jego najbliżsi przyjaciele, z którymi prowadzi firmę zaangażowaną w działalność charytatywną. I właśnie o pomocy chorym i potrzebującym opowiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej. Dowiedzieliśmy się również o innych nowych życiowych wyzwaniach sportowca.

  Trzy miesiące temu Pani Katarzyna i jej rodzina - na skutek pożaru - straciła dach nad głową. Obecnie przebywają w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy. Istnieje zagrożenie, że dzieci Pani Kasi trafią do domu dziecka. Aby do tego nie doszło, 13-letnia córka poszkodowanych - Weronika zwróciła się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska pojechała tam, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja rodziny.

  Krzysztof Sałajczyk kilka lat temu uległ wypadkowi samochodowemu. Doszedł do zdrowia, chociaż lekarze dawali mu tylko 1 proc. szansy na przeżycie. Jak mówi, wypadek zmobilizował go do tego, aby pomagać innym. Do Zielonych Drzwi zaprosiła Krzysztofa Anna Maruszeczko. Zapytała go, jak długo dochodził do zdrowia, kto mu pomagał podczas rehabilitacji i w jaki sposób on sam wspiera potrzebujących. Powiedział również o batalii, jaką stoczył, aby uzyskać odszkodowanie.

  Mały Piotruś Wróbel choruje na nowotwór oczu. Chłopiec potrzebuje 1,5 miliona złotych na skomplikowane leczenie. Weźmy przykład z przedszkolaków z Gryfina i pomóżmy choremu Piotrusiowi! Z Piotrusiem i jego rodzicami spotkał się Mateusz Hładki.

  Beata Olek zwróciła się do pewnej drukarni z prośbą o zniżkę na druk ulotek dla jej niepełnosprawnej córki cierpiącej na autyzm. Odpowiedź prezesa drukarni bardzo zaskoczyła i osobiście dotknęła Panią Beatę. Upokorzona matka chorego dziecka nagłośniła sprawę w sieci. Z jakim odbiorem spotkał się jej apel? Panią Beatę Olek gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  W Nepalu straszny los spotyka dziecko, którego rodzice trafili do więzienia. Choć nie popełniło żadnego przestępstwa, musi mieszkać w celi i ma warunki gorsze od samych osadzonych. Traktowane jest tak jakby go nie było. O sytuację takich dzieci i możliwości wsparcia organizacji, które się nimi opiekują zapytaliśmy Dominikę Kulczyk. Obok niej na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadł dr Bodha Rai Subedi - Nepalczyk mieszkający w Polsce. Powiedział o obecnej sytuacji w Nepalu.