pandemia

  pandemia

  Boże Narodzenie kojarzy się z rodzinną atmosferą, bliskością i czasem spędzanym z bliskimi. W tym roku jednak święta będą wyglądać inaczej, niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Żeby zmniejszyć ryzyko zakażeń rząd zaleca spotkania w wąskim gronie, a WHO radzi, żeby się nie przytulać.

  Do 27 grudnia przedłużona została dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy w niedzielę i święta. Powodem jest pandemia COVID-19 i duża liczba spowodowanych nią zgonów. Biskupi zachęcają wiernych, by korzystali z transmisji liturgii w radiu i telewizji oraz za pośrednictwem Internetu. W niektórych diecezjach dekrety obowiązują do odwołania.

  Zima za pasem, za nami pierwsze opady śniegu, wiele osób myśli więc o wyjeździe na narty. Czy w obecnej sytuacji jest to bezpieczne? W związku z pandemią rządy powinny rozważnie rozpatrzeć plany na nadchodzący sezon narciarski - uznała Światowa Organizacja Zdrowia. Jak zauważyła WHO, na małych obszarach, gdzie gromadzą się ludzie, może dochodzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  Hubert Biczkowski jest w trudnym momencie swojej artystycznej drogi. Pandemia koronawirusa zmusiła go do przerwania działalności. Teraz trudzi się pracą fizyczną, produkując drewno kominkowe. Kiedy podjął decyzję, aby zostać drwalem? Czy wróci jeszcze na scenę? Reporterka Dzień Dobry TVN odwiedziła muzyka w pracy i dowiedziała się, jak wygląda jego nowa codzienność.

  Lekarze w czasie pandemii koronawirusa ograniczyli wizyty w swoich gabinetach, przechodząc na teleporady. Dr Ada Rozewicz przeciwstawia się takim praktykom. Po apelu, jaki napisała w swoich media społecznościowych, w którym zachęca lekarzy do personalnego kontaktu z pacjentami, podzieliła pracowników służby zdrowia na przeciwników i zwolenników takiego rozwiązania. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej misji i zagrożeniach wynikających z telefonicznego kontaktu pacjenta z lekarzem.

  W czasie pandemii single nie tylko odczuli samotność, ale także znaczne trudności w nawiązywaniu nowych relacji. Gdy restauracje i kina zostały zamknięte, alternatywą zostały aplikacje randkowe. Jak działają, co nam dają i czy uzależniają? Na te pytania odpowiedzieli nam – Andrzej Gryżewski, psychoterapeuta i seksuolog oraz Joanna Jędrusik – autorka książek, która używała aplikacji randkowej przez kilka lat.

  Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan walki z COVID-19 oraz przekazał informacje na temat działalności galerii handlowych, szkół oraz organizacji ferii zimowych. Szef rządu zapowiedział wdrożenie planu "100 dni solidarności". Co nas czeka i od kiedy? O tym opowiedział ekonomista Paweł Cymcyk oraz Justyna Suchecka dziennikarka TVN24.

  W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach będzie przedłużone do 23 grudnia. Następnie między 23 grudnia a 4 stycznia w szkołach jest przerwa świąteczna, a po niej mają być ferie zimowe w jednym terminie dla uczniów w całym kraju - od 4 do 17 stycznia. Czy po nich dzieci wrócą do szkół?

  - Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 22-22,5 tysiąca dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej. Jak zatem powinniśmy walczyć z pandemią? Kogo poddawać testom na obecność koronowirusa? Z tymi pytaniami zmierzył się prof. Krzysztof Pyrć, członek zespołu doradczego PAN ds. COVID-19.

  Pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian w życiu ludzi na całym świecie. Od wielu miesięcy także w Polsce poddajemy się obostrzeniom i rygorom sanitarnym. Czy do licznych regulacji, których celem jest zmniejszenie ilości zakażeń, dojdzie zakaz komunii świętej?