Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali i opatentowali dwa typy nowych związków o właściwościach przeciwnowotworowych. Substancje te hamują podział komórek nowotworowych skuteczniej niż dotychczas stosowane cytostatyki. - Fakt ten może również przyczynić się do zwiększenia skuteczności aktualnie stosowanych terapii - powiedział jeden z badaczy.
Ewa Harapin to przykład osoby pełnej chęci do działania. Niepełnosprawność nie była bowiem dla niej przeszkodą w zdobyciu podium Mistrzostw Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Jaka jest jej życiowa historia i kto daje jej największą motywację?
Chadwick Boseman był prawdziwym "supebohaterem". Nie tylko wcielał się w takie role, ale także walczył o życie - aktor od lat bowiem zmagał się z nowotworem okrężnicy. Niestety, przegrał walkę z chorobą. Jego kreację Czarnej Pantery w serii filmów wytwórni Marvel Studios będzie wspominać cały świat. Z jakich jeszcze ról zapamiętamy Bosemana?
Anna Puślecka ponad rok temu publicznie przyznała, że choruje na nowotwór. Dziennikarka podjęła walkę, a do ówczesnego ministra wystosowała list, w którym zwróciła się z prośbą o wpisanie leku na raka na listę środków refundowanych. Prośba pacjentki została wysłuchana. Producentka dobrą nowiną podzieliła się w mediach społecznościowych.
Dostarczyła kibicom niezapomnianych emocji, teraz potrzebuje ich wsparcia. Cztery razy reprezentowała nasz kraj na igrzyskach olimpijskich. Zdobyła trzy brązowe medale mistrzostw świata. Erwina Ryś-Ferens zmaga się z nowotworem kości. Była zawodniczka potrzebuje pieniędzy na rehabilitację. Zobacz, jak możesz pomóc.
Adam Fidusiewicz ruszył z akcją, która ma wesprzeć zbiórkę na leczenie Andrzeja Strzeleckiego. Młody aktor zachęca do dokonywania wpłat, a w zamian oferuje nagranie spersonalizowanego wyznania. Czas goni, a na leczenie aktora wciąż brakuje prawie 1 mln złotych.
Wakacje to czas, kiedy chętnie wystawiamy się na słońce. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania, bo profilaktyka to najważniejsza broń w walce z czerniakiem. Jest on jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Co warto o nim wiedzieć?
Mówi się o nich najbrzydsze zwierzęta świata. Golec Piaskowy to łysy szczurokret, który żyje około 30 lat. Porównując to do ludzi, to tak jakbyśmy dożywali 600 urodzin. Naukowcy próbują ustalić, w czym tkwi sekret ich długowieczności? Golce do późnej starości rozmnażają się i utrzymują zdrowie. Co więcej, Golce nie chorują na raka. Czy dzięki łysym szczurokretom uda się opracować terapię zapobiegającą nowotworom u ludzi?
Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia, co 4. mężczyzna i co 3. kobieta nie ćwiczą wystarczająco dużo, by zapobiec różnym chorobom. A jak się okazuje, istnieje wiele dowodów na to, że jeżeli się ruszamy, żyjemy dłużej i zmniejszamy ryzyko zachorowań na wiele chorób. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Annę Plucik-Mrożek, która leczy ruchem oraz Beatę Domaszewicz, która chorowała na nowotwór piersi i za wysokie tętno. Jak często należy ćwiczyć, by zachować zdrowie?
25 lat temu Krzysztof Wąsik, przeglądając się w lustrze, zauważył małą rankę w pobliżu ust. "Na początku to było prawie niezauważalne, myślałem, że samo zejdzie, potem zaczęło rosnąć". Okazało się, że był to nowotwór skóry. Po pierwszej, nieudanej, operacji pan Krzysztof trafił pod opiekę dr Anny Chrapusty. Dziś przyzwyczaja się już do swojej "nowej twarzy". Z panią doktor rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN m.in. o rodzajach nowotworów skóry i metodach ich leczenia.
"... pomyślałam, że to jest jeden z ważniejszych momentów w moim życiu i chcę się nim podzielić". Zmęczona nieustannymi pytaniami "czy to prawda", Agata opisała swoją sytuację na facebooku. Dziś, o swojej walce z chorobą i codzienności matki dwójki chłopców zmagającej się ze złośliwym nowotworem mózgu opowiedziała w rozmowie z Kingą i Piotrem.
Ośmioletni Staś choruje na neuroblastomę - złośliwy nowotwór układu nerwowego. Z powodu intensywnego leczenia chłopiec nie mógł przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej razem ze swoimi rówieśnikami. Z pomocą przyszedł ksiądz, który w ekspresowym tempie zorganizował uroczystość specjalnie dla niego. O szczegółach Komunii przygotowanej dla Stasia opowiedziała reporterce Dzień Dobry TVN Katarzynie Jaroszyńskiej jego mama.
Wokół antykoncepcji hormonalnej powstało wiele mitów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekologa Artura Skowyrę, aby porozmawiać o nich. Czy to prawda, że antykoncepcja hormonalna obniża płodność? Zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu, a może zmniejsza? W jakich przypadkach - oprócz zabezpieczenia przed ciążą - antykoncepcja hormonalna jest przepisywana przez lekarzy? Jak szybko po odstawieniu tabletek można zajść w ciążę?
Czy grzyby mogą się okazać pomocne w walce z chorobami nowotworowymi? O niesamowitych właściwościach grzybów występujących w Polsce, opowiedziały nam prof. Halina Car, kierownik zakładu farmakologii doświadczalnej UM w Białymstoku i dr Ewa Zapora, Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce.
Naukowcy ze Szczecina dowiedli, ze im wyższe stężenie arsenu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Odkrycia dokonał zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Okazuje się, że arsen jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Dlaczego? Jak wyglądał eksperyment? w jakich produktach spożywczych znajdziemy arsen? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Procowała w szkole, wychowywała trzy córki, kończyła studia, miała wiele pasji... Pewnego dnia dowiedziała, że choruje na nowotwór wewnątrzrdzeniowy. Po dwóch ratujących życie operacjach i wycięciu stale rosnącego guza jest sparaliżowana. Kiedy poznała diagnozę jej dzieci miały 11, 18 i 20 lat. Przekazanie informacji dzieciom o chorobie to dla każdego rodzica niezwykle trudne zadania. Oto historia Joanny Konkel.
Dwa lata temu pani Agnieszka zachorowała na glejaka wielopostaciowego - to złośliwy nowotwór mózgu, na który nie ma lekarstwa. W listopadzie 2017 przeszła pionierski, na skalę światową, zabieg polegający na wewnątrznaczyniowym podaniu leku do złośliwego guza mózgu. O tym, jak dziś czuje się pacjentka oraz o nowatorskiej metodzie leczenia nowotworów, opowiedział nam dr Michał Zawadzki, koordynator Pracowni Neuroradiologii Interwencyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Wielokrotnie gościliśmy go w Dzień Dobry TVN. Pięć lat temu Szymon Styrczula-Maśniak zachorował na raka. W czasie leczenia nie zrezygnował jednak ze swoich pasji. Oto jego historia.
Fundacja Spełnionych Marzeń zajmuje się małymi pacjentami onkologii. Wolontariusze robia wszystko, aby choć trochę umilić im pobyt na szpitalnych oddziałach. W tym roku w gmachu PKiN zorganizowali niezwykły pokaz mody z udziałem gwiazd. Razem z ich podopiecznymi na wybiegu pojawili się m. in.: Jarosław Jakimowicz, Krzysztof "Jankes" Jankowski, Tomasz Karolak, Mateusz Damięcki i Honorata "Honey" Skarbek. Na miejscu była dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek.
Pani Sylwia Cieślak z powodu nowotworu musiała mieć przeszczepioną wątrobę. Po otrzymaniu informacji, że operacja może się odbyć, wsiadła z mężem do samochodu i z Konina jechała do Warszawy. Niestety w stolicy natrafili na korki. Każda minuta spóźnienia oznaczała ryzyko, że zabieg może się nie powieść. Dlaczego? Na szczęście dzięki pomocy policjantek Pani Sylwia trafiła do szpitala na czas. O swojej drodze do warszawskiego szpitala powiedziała Dzień Dobry TVN.
Choroba Recklinghausena znana również jako nerwiakowłókniakowatość typu 1. to łagodny rodzaj nowotworu, który odpowiada za pojawianie się na ciele chorej osoby guzów. Niestety jest nieuleczalny. Joanna Gnosowska miała zaledwie 4 lata kiedy jej przypadek został zdiagnozowany. Nowotwór odebrał jej wzrok, a guzy pojawiły się na całym ciele, w tym w jamie ustnej. Wtedy przyszedł przełom - w 2013 roku przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep twarzy. Dla Asi taka operacja była szansą na nowe życie. Jako 2. osoba w Polsce dostała nową twarz. Czego obawiała się przed przeszczepem? Czy po przeszczepie jest podobna do siebie sprzed choroby? Jak wygląda rehabilitacja po takim zabiegu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy osobę posiadającą niezwykłą siłę ducha i ogromnie zdeterminowaną - Joannę Gnosowską. Towarzyszyli jej rodzice: mama Aleksandra i tata Zbigniew.
Z powodu choroby nowotworowej całkowicie stracił słuch. Po długim leczeniu otrzymał jednak nową szansę - wszczepiono mu implanty, dzięki którym znowu słyszy. Życie już nigdy nie będzie jednak takie samo. Szczególnie kiedy na chleb zarabia się przez tworzenie muzyki. Tu z pomocą przyszli przyjaciele. W Zielonych Drzwiach Karol "Pjus" Nowakowski opowiedział o swojej życiowej podróży od rapera do tekściarza i producenta muzycznego.
Wirus HPV kojarzy się głównie z rakiem szyjki macicy, tymczasem z jego powodu na nowotwory mogą zapadać także mężczyźni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistkę ginekologii i położnictwa lek. Annę Traczyńską i specjalistę chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy dr n. med. Norberta Górskiego, aby zapytać, ile jest odmian wirusa HPV i które są dla nas groźne. Jak można się zarazić wirusem HPV? Czy każdy zarażony zachoruje na raka? Co nas powinno zaniepokoić?
Na Festiwalu w Opolu Anna Wyszkoni poprosiła swoich fanów, aby trzymali za nią kciuki, bo jest w trudnym momencie swojego życia. Wszyscy zaczęli się zastanawiać czy to nawrót nowotworu. Czy piosenkarka jest już zdrowa? Spytała ją o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Przy okazji Annie wymsknęło się również coś o ślubie...
Najnowsze badania dowodzą, że tatuaż może być niebezpieczny dla zdrowia ze względu na toksyczne składniki farb, które wprowadza się pod skórę. Na przykład zielony tusz ma wysoką zawartość kancerogennego kadmu. O komentarz do tych informacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dermatologa dra Łukasza Preibisza. Po jakim czasie mogą wystąpić skutki uboczne związane z użyciem barwnika, który zawiera toksyczne związki? Jak powinny kontrolować się osoby, które mają już tatuaże?
Antoni Syrek-Dąbrowski: "Przez tydzień chodziłem uśmiechnięty, przytulałem wszystkich, wąchałem kwiaty..." - mogłoby się wydawać, że to objawy wielkiego szczęścia, które spotkało go w życiu. Było zupełnie odwrotnie: stand-uper miał wylew krwi do mózgu spowodowany guzem. Chwilę po tym rzuciła go dziewczyna, z którą spotykał się przez trzy lata. Zmartwiło go to? Niekoniecznie. Dalej chodził uśmiechnięty. Dlaczego? Okazało się, że tak objawiała się u niego padaczka skroniowa spowodowana wylewem. Jak rak zmienił jego podejście do życia? Co go zainspirowało do zrobienia programu, w którym opowiada dokładnie o przebiegu swojej choroby? I czy spotkał się z krytyką za żartowanie z własnej śmierci? W Dzień Dobry TVN stand-uper (już) bez raka - Antoni Syrek-Dąbrowski.
Prof. dr. hab. med. Krystian Jażdżewski i jego zespół specjalizują się w badaniu genów. Na podstawie uzyskanych informacji są w stanie określić predyspozycje pacjenta do zachorowania na nowotwór. Takie badania są wykonywane na świcie już od pewnego czasu. Co więc wyróżnia polski projekt? Po pierwsze jego globalność - genetycy chcą zbadać populację całej Polski, a po drugie cena - koszt badania to jedyne 400 złotych zamiast 2 000 euro. Czy pacjent może liczyć na pomoc zespołu profesora Jażdżewskiego po postawieniu diagnozy? Jak trafić pod ich skrzydła? I czy istnieje szansa na refundację jeśli nie stać nas na badanie?
Alkohol jest samodzielnym czynnikiem rozwoju nowotworów. Co sprawia, że jest taki toksyczny? Dlaczego alkohol jest bardziej niebezpieczny dla kobiet? O jego szkodliwym działaniu rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje ambasadorem Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Pawłem Koczkodajem.
Dieta zawierająca warzywa i owoce jest istotnym czynnikiem obniżającym poziom zachorowania na raka. O zaletach ich jedzenia mówiła w Dzień Dobry Wakacje dietetyk kliniczna dr Iwona Sajór. Które z warzyw i owoców mają działanie przeciwzapalnie? Czy obróbka termiczna niweluje wszystkie witaminy?
W wakacje często zapominamy o skutkach nierozsądnego opalania. Ponad trzy i pół tysiąca Polaków choruje na czerniaka. Jedną z tych osób jest Pani Monika Smykiewicz. Oto jej historia. Jakie znamiona powinny zwrócić naszą uwagę? Kto szczególnie powinien zachować umiar w opalaniu?