Dr Igor Mokryk na Ukrainie pracował w klinice kardiochirurgii dziecięcej. Co zmusiło go do emigracji? Dlaczego wybrał Polskę? Jak przyjęto go na Śląsku? Dlaczego nazywają go "ukraińskim Religą"? Czy myśli o powrocie na Ukrainę? O swoich planach lekarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
Doktor Franciszek Rachel jest jednym z najstarszych i wciąż czynnych zawodowo lekarzy. Posiada trzy specjalizacje: z chirurgii, chirurgii onkologicznej i urologii. Ma tak dużą wiedzę i doświadczenie, że wielu pacjentów życzy sobie, aby to właśnie on uczestniczył przy ich zabiegach. Zobaczcie, co sprawia, że zachowuje tak dobrą kondycję.
Neurolog dr Marek Bachański leczył padaczkę środkami zawierającymi marihuanę. Dziś nie pracuje już w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Co teraz robi? Czy ma kontakt z dawnymi pacjentami? Na jakim etapie postępowania jest obecnie jego sprawa? Czy wróci do pracy w szpitalu? Dr Marek Bachański był gościem Dzień Dobry TVN.
Gościem Dzień Dobry TVN był prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, kardiochirurg dziecięcy z krakowskiego szpitala uniwersyteckiego. O profesorze mówi się, że przeprowadza najpoważniejsze operacje w Polsce. Czy zawód kardiochirurga wymaga poświęceń? Które momenty w pracy są dla profesora najtrudniejsze?
Lekarze to jedna z najbardziej zestresowanych grup zawodowych. Wśród nich jest wielu samobójców. Aby pomóc im przetrwać trudne chwile, w Warszawie przy Okręgowej Izbie Lekarskiej powstała grupa wsparcia dla lekarzy. O problemach, z którymi każdego dnia zmagają się lekarze rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim i dermatologiem dr Łukaszem Preibiszem.
To przełom w kardiologii! 21 stycznia poznańscy lekarze wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca. Tego samego dnia nowatorską operację przeprowadzili także lekarze w Zabrzu. Czym to urządzenie różni się od stymulatorów stosowanych do tej pory? Operację przeprowadzono pod kierownictwem dr. n. med. Przemysława Mitkowskiego, który był dziś gościem Dzień Dobry TVN. Gratulacje! Zobaczcie też jak wyglądał rozrusznik serca w latach 70-tych!
Małgorzata Kępińska jest wiecznie głodna, choć je niemal bez przerwy. Wszystko przez to, że w czasie operacji wycięcia guza mózgu uszkodzona została część odpowiedzialna za uczucie sytości. Operację, która pozwoli jej wrócić do normalnego życia, przeprowadzi prof. Marek Harat, neurochirurg, Wojskowy Szpital Klinicznego w Bydgoszczy. Jak będzie przebiegać ten zabieg i późniejsza rehabilitacja pacjentki? Dlaczego NFZ nie sfinansuje leczenia?
Dokumentacja medyczna o naszym stanie zdrowie jest dla lekarza niczym mapa dla wędrowca. To na jej podstawie podejmuje decyzje o dalszym leczeniu i może przewidzieć skutki swojego postępowania. Pierwszą dokumentacją jesteśmy obdarowani tuż po urodzeniu i im jesteśmy starsi, tym jej przybywa. Zakładana jest w miejscach, gdzie się w danym momencie leczyliśmy. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Bieńkowską z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, by zapytać ją, co się dzieje z naszą dokumentacją medyczną, gdy zmieniamy przychodnię i co zrobić, by ją nam udostępniono?
Od 1 stycznia tego roku każde dziecko musi mieć swoją książeczkę zdrowia. Rodzice powinni ją zabierać na każdą wizytę u lekarza. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego, by zapytać, co znajduje się w książeczce, gdzie należy się po nią zgłosić i dlaczego jej posiadanie jest takie istotne.
Wiele osób, nie mogąc się doczekać wizyty u lekarza specjalisty, stawia sobie diagnozę na podstawie informacji znalezionych w internecie. Często takie samodzielne leczenie nie jest trafione. Dlatego wydaje się, że lepszym i bezpieczniejszym sposobem na kolejki do przychodni może okazać się telemedycyna. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr Anetę Górską-Kot, aby zapytać ją, jak działa ten system i czy ma jakieś ograniczenia.
Pacjent, 24-latek, doznał "gilotynowej amputacji dwóch rąk na wysokości nadgarstków", operacji replantacji obu dłoni podjęła się dr Anna Chrapusta, którą gościliśmy dziś w naszym studiu. Ile potrwa rehabilitacja? Czy mężczyzna odzyska pełnię władzy w rękach? Czy taką operację przeprowadza się "z Bogiem, czy mimo Boga"?
Adam Domanasiewicz, wybitny lekarz, specjalista w dziedzinie replantacji i transplantacji ręki został zwolniony, ponieważ postawiono mu zarzuty o naruszenie nietykalności osobistej pacjenta. Chory podobno był agresywny. Czy lekarz zachował się nieprofesjonalnie? Zapytaliśmy o to naszych ekspertów. Studio Dzień Dobry TVN odwiedzili: Zbigniew Kowalski, Uniwersytet Medyczny w Warszawie, ekspert ds. relacji między lekarzem a pacjentem oraz prof. dr hab. med. Marian Zembala, Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii i Transplantologii SUM, kardiochirurg, transplantolog, od 2015 Minister Zdrowia, poseł. Jak wobec tego powinny wyglądać relacje na linii lekarz-pacjent? W jaki sposób powinien rozmawiać z pacjentem?
Niewyleczone infekcje mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Przerwanie przyjmowania leków z chwilą, gdy poczujemy się lepiej, to jeden z największych i najczęściej popełnianych błędów w trakcie leczenia. Czym może grozić? Jak rozpoznać powikłania po niedoleczonej chorobie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Anetę Górską-Kot.
Gościem Dzień Dobry TVN był Jacek Gessek. Na co dzień Pan Jacek wsłuchuje się w serca pacjentów toruńskiego szpitala. Drugą pasją kardiologa jest muzyka. Lekarz niedawno wydał swoją debiutancką płytę. Jak na jego zamiłowania muzyczne reagują jego pacjenci, a jak inni lekarze? I jakie piosenki śpiewa swoim podopiecznym Jacek Gassek?
Pozuje na ściankach, udziela wywiadów i zbiera "lajki" na Instagramie. Dr Mike z USA zyskał miano najprzystojniejszego lekarza. Jakie ma plany na przyszłość? Czy wiąże je z showbiznesem? Co daje mu obecność na czerwonym dywanie. Z lekarzem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że dr Mike ma powiązania z Polską.
Gościem Dzień Dobry TVN był dr Łukasz Przysło, który opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi w hospicjum. Co jest najtrudniejsze w pracy lekarza w hospicjum? Jak się żyje ze świadomością, że codziennie asystuje się przy śmierci? Czy można przygotować się do śmierci własnego dziecka?
Anna Kutkowska-Kass codziennie, niczym detektyw, śledzi zmiany genetyczne u swoich pacjentów. Jednak chromosomy nie są jej jedyną pasją. Otóż Pani Anna, poza tym, że jest szanowanym lekarzem jest także czynnie występującą na deskach oper sopranistką koloraturową. Dziewięć at temu zadebiutowała na deskach Opery Narodowej w Warszawie w "Czarodziejskim flecie", spełniając tym samym swoje marzenie z dzieciństwa. Kto jest jej najsurowszym recenzentem?
Laura Makena to dziewiętnastolatka z Kenii, która od kilku lat korzysta ze wsparcia "adopcji na odległość". Chce zostać lekarzem, dlatego przyjechała na studia medyczne do Polski. Laurę i jej mamę adopcyjną Krystynę Król zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Jaki był pierwszy kontakt Laury i rodziny adopcyjnej? Czy pozostaje w kontakcie ze swoją kenijską rodziną? Dlaczego wybrała studia medyczne? Dlaczego Pani Krystyna zdecydowała się na tego typu adopcję?
Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy uratowali życie Kamilkowi, który urodził się w 25 tygodniu ciąży i jest najmłodszym dzieckiem na świecie, które zostało uratowane dzięki terapii nerkozastępczej. W piątek Kamil wyszedł już ze szpitala! Na czym polegała operacja i o czym marzy dr Wojciech Kowalik, który ją przeprowadził?
Nasz nowy cykl "Udana operacja", który opowiadać będzie o wybitnych osiągnięciach polskich lekarzy, zaczynamy od spotkania z "czarodziejem neurochirurgii" prof. Mirosławem Ząbkiem. Czy to prawda, że wykorzystujemy tylko niewielką część swojego mózgu i jak możemy poprawić jego wydajność? Na czym polega technologia gamma-knife?
Sześciu lekarzy, siedem USG, książkowe dziewięć miesięcy ciąży i nikt nie zauważył, że dziecko Anny i Kacpra urodzi się bez rączek i nóżek. Z rodzicami małego Oliwiera spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy jakiś lekarz sygnalizował, że coś jest nie tak z ciążą? Co powiedział lekarz prowadzący, kiedy okazało się, że Oliwier urodził się bez kończyn? Czy rodzice chłopczyka zamierzają wytoczyć proces lekarzom? Czy byłaby szansa na to, że Oliwer urodzi się zdrowy, gdyby tę wadę wykryto zanim przyszedł na świat?
Testy na: poziom cukru, obecność narkotyków, menopauzę, płodność, nietolerancje pokarmowe, poziom cholesterolu i występowanie raka prostaty - to tylko niektóre testy do domowej diagnozy stanu zdrowia. Czy są dokładne? Mogą zastąpić badania laboratoryjne zlecone przez lekarza? Zapytaliśmy o to dr Barbarę Jerschinę, która gościła w Dzień Dobry TVN.
Szacuje się, że w Europie jedna piąta pacjentów, którzy trafiają do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej cierpi na zaburzenia lękowe. Jakie są przyczyny nerwicy? Jak wygląda napad paniki? Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Jak się leczy nerwicę lękową? Czy w tym przypadku skuteczniejsze są leki czy psychoterapia? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Robertem Rutkowskim.
W mundurze? Strażak, policjant? A może piłkarz? Prawnik, lekarz, żołnierz czy polityk? Które męskie zawody są dla kobiet pociągające? Przeprowadziliśmy sondę oraz zapytaliśmy eksperta Joannę Keszkę, co podnieca kobiety w zapracowanych mężczyznach. Pieniądze, władza, a może bezpieczeństwo?
Polacy biorą suplementy na potęgę. Panuje powszechna opinia, że produkt, który nie jest na receptę jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Potem przekonanie to przenosimy na nasze dzieci. Czy suplementy dla dzieci są bezpieczne i konieczne? O tym w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Katarzynę Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae oraz lekarza pediatrę Pawła Grzesiowskiego.
Doktor Tomasz Wiatr jest urologiem. Ma jednak nietuzinkowe hobby. Tworzy portrety wielkich gwiazd kina, naukowców, postacie historyczne, polityków, muzyki i pop-kultury. Ma już na swoim koncie kilka wystaw. Jak daleko jest od medycyny do sztuki? Okazuje się, że bardzo, bardzo blisko... W studiu Dzień Dobry TVN lekarz i artysta opowiedział o tym , jak maluje się Clinta Eastwooda, Bono, Józefa Piłsudskiego, Steve'a Jobsa, George'a Clooney'a, Angelinę Jolie, Natalie Portman, czy Alberta Einsteina?
Na początku roku pacjenci mieli problem z dostaniem się do niektórych przychodni oraz z wydobyciem swoich dokumentacji medycznych. To wszystko z powodu braku konsensusu lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem. Co tak naprawdę jest istotą tego sporu? Pieniądze czy niechęć lekarzy do zwiększonych obowiązków? Wyjaśniała nam to dziennikarka Klara Klinger, która była gościem Dzień Dobry TVN.
Coraz więcej Polaków poddaje się operacjom plastycznym. Niestety niektórzy trafiają w ręce lekarzy, którzy nie mają uprawnień do wykonywania tego typu zabiegów i zamiast pomóc pacjentowi poważnie mu szkodzą. Kiedy możemy mówić o nieudanych operacjach plastycznych? Które z operacji plastycznych są obarczone największym ryzykiem? Jak w przypadku operacji plastycznych definiuje się błąd lekarski? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN - specjalistą chirurgii plastycznej i ekspertem sądowym w zakresie chirurgii plastycznej dr Januszem Greese Łyko.
Czy badania genetyczne rzeczywiście mogą być podstawą do ustalenia optymalnej diety? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z tego typu badań, ile one kosztują i jak powinna wyglądać konsultacja wyników takich badań? O badaniach DNA rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot. Czy Waszym zdaniem takie badania mają sens?
W taką pogodę większość mam ma kłopoty z tym, aby dobrze ubrać dzieci. Zazwyczaj zakładają na swoje pociechy mnóstwo ubrań, wychodząc z założenia, że szczelnie opatulone dziecko jest dobrze chronione przed zimnem. Czy jest tak rzeczywiście? Jak należy ubierać maluszki, a jak większe dzieci? Jakie części ciała należy chronić przed zimnem? Jak poznać, że małe dziecko jest wychłodzone? W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakaźnej.