dr Paweł Grzesiowski

  dr Paweł Grzesiowski

  Pandemia koronawirusa nie ustępuje, liczba chorych wzrasta każdego dnia. Często zastanawiamy się, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. W naszym programie wątpliwości starają się rozwiewać eksperci. Jedno z pytań widza dotyczy kwarantanny przed spotkaniem dzieci z dziadkami. Ile powinna trwać?

  Koronawirus, który towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal się rozprzestrzenia. Chorych przybywa na całym świecie, także w Polsce. Coraz więcej jest wątpliwości związanych z COVID-19. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczy utraty węchu. Czy zawsze oznacza zakażenie?

  W powiecie Pruszkowskim wykryto ognisko odry. Zachorowało 10 osób. Odra jest chorobą bardzo zakaźną. Szacuje się, że jeden chory może zarazić nawet do 20 osób. W przypadku zakażenia bardzo wiele zależy od układu odpornościowego dziecka, ponieważ na tę infekcję nie ma antybiotyku. Jedyną drogą, by uchronić się przed zakażaniem są szczepienia przeciwko odrze. Z dr Pawłem Grzesiowskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  Ponad 16,5 mln Polaków szuka w internecie informacji o chorobach i leczeniu. Tymczasem włoscy lekarze apelują, żeby nie ufać wszystkiemu, co jest napisane w sieci, bo nierzadko są to bzdury. Czy ich kampania ma sens? Dlaczego pacjenci wyszukują informacji o zdrowiu w internecie, zamiast pytać lekarza? I dlaczego wiadomościom z sieci nie warto ufać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN eksperta w dziedzinie profilaktyki zakażeń dra n. med. Pawła Grzesiowskiego. Jakie bzdury dotyczące zdrowia widział w sieci nasz gość?

  Objawy zarażenia bąblowcem występują nawet kilkanaście lat po tym jak pasożyt znajdzie się w naszym organizmie. Jak się przed nim ustrzec? W jakich organach się rozwija? I dlaczego często mylony jest z rakiem? W Dzień Dobry Wakacje dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył dlaczego jagody i wszystko inne, co znajdziemy w lesie musi zostać dokładnie umyte przed zjedzeniem.

  Według immunologa Pawła Grzesiowskiego 99 proc. obaw dotyczących szczepień bierze się z Internetu. Rodzice, ze stron antyszczepionkowych, dowiadują się, że szczepienia mogą powodować m.in. raka i bezpłodność u dzieci. Odkrywają również, że kalendarz szczepień jest różny na terenie różnych krajów, nawet tych będących członkami Unii Europejskiej. Dlaczego tak jest? Gdzie szczepienia nie są obowiązkowe? Które szczepienia w Polsce są bezpłatne i jak wpływają na organizm dziecka? W Dzień Dobry TVN obalamy szczepionkowe mity.