choroba

  choroba

  Syn Edyty Gróniak, Allan, wylądował w szpitalu w Los Angeles z ostrym zapaleniem wyrostka. Przerażona artystka natychmiast wsiadła do samolotu i ruszyła do Stanów, aby z nim być w tych trudnych chwilach. Allan ma się już dobrze, ale organizm mamy nie wytrzymał stresu i teraz to Edyta jest pacjentką szpitala. Zawiłości związane z odwołanymi koncertami wytłumaczyła nam dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Nasza reporterka, Anna Senkara, spotkała się z Ewą Tillmann, która toczy walkę z ciężką chorobą: "Pewnego dnia przestałam widzieć na lewe oko. Po badaniach neurolog powiedział, że oko jest w porządku... ale oznajmił, że mam stwardnienie rozsiane". Kamera Dzień Dobry TVN towarzyszyła im w podróży do Meksyku gdzie chora poddała się eksperymentalnej terapii. O tym, czym jest stwardnienie rozsiane, czy istnieje skuteczny lek na SM i czy podobne terapie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie pacjentów, rozmawialiśmy z dr n. med. Gabrielą Kłodowską-Dudą.

  Studenci medycyny Marcin Czekała i Mikołaj Kolasiński na swoim kanale w internecie tłumaczą w najprostszy, nawet obrazkowy sposób ciekawostki na temat zdrowia. W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy ich, czy uczelnia wspiera ich projekt, skąd wzięła się potrzeba pokazywania w ten sposób zagadnień medycyny i czy podjęli już decyzję co do specjalizacji.

  Katarzyna Paulina Dinst ma 141 centymetrów wzrostu, choruje na achondroplazję. Na czym polega choroba i ile osób w Polsce jest nią dotkniętych? Dlaczego zdecydowała się założyć fundację pomagającą osobom z "małorosłością" i ich rodzinom? Poznajcie małą kobietę z wielką misją!

  Niektórzy rodzice dowiadują się o nieuleczalnej chorobie dziecka jeszcze w trakcie ciąży. Część rodziców decyduje się urodzić, by ze swoim maleństwem spędzić chociaż kilka minut. To właśnie z myślą o nich powstają hospicja perinatalne. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła położną Joanną Krzeszowiak i pediatrę dra Krzysztofa Szmyda, by powiedzieli, jak działa tego typu hospicjum.

  Były rzecznik SLD Tomasz Kalita choruje na glejaka. Od jakiegoś czasu apeluje do polskich polityków, aby zalegalizowali olej z konopi indyjskich, który przez niektórych lekarzy - przy spełnieniu pewnych warunków - jest uważany za środek leczniczy. Tomasza Kalitę i jego narzeczoną - Annę Monkos gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Powiedzieli nam o postępach w walce o zdrowie i medyczną marihuanę. Dlaczego - według Pana Tomasza - polscy politycy boją się oleju z konopi indyjskich? Jakie były pierwsze symptomy choroby? Panu Tomaszowi życzymy zdrowia i wytrwałości, a parze wiele szczęścia z okazji zbliżającego się ślubu.

  Objawy tej choroby często pojawiają się nawet po kilku latach i bywają tak różne, że lekarze nie potrafią jej zdiagnozować. Borelioza - co robić, gdy już na nią zachorujemy? Dlaczego tak trudno ją rozpoznać?

  Terapia komórkami macierzystymi napawa nadzieją lekarzy i pacjentów. Dlaczego? Ponieważ można z nich uzyskać komórki służące w leczeniu różnych chorób, często rzadkich, dotąd nieuleczalnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy hematologa i onkologa dziecięcego prof. dr hab. Krzysztofa Kałwaka, aby zapytać, w jakich chorobach mogą przydać się komórki macierzyste i w jakich przypadkach należy zdecydować się na przechowywanie krwi pępowinowej. Obok niego usiadła aktorka Daria Widawska, która przechowuje w Banku Komórek Macierzystych krew pępowinową. Dlaczego aktorka zdecydowała się na to?

  Wychowywanie niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle trudne. Do Zielonych Drzwi zaprosiliśmy Krystynę Strączek i Paulinę Kupiec-Baś - mamy chorujących dzieci, by opowiedziały, jak wygląda ich życie. Z czym muszą się mierzyć? Jak osoba pełnosprawna powinna reagować na chorujące dzieci?

  Nie od dziś wiadomo, że wsparcie otoczenia ma duże znaczenie dla poważnie chorych. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła psychoonkologa Biancę-Beatę Kotoro, aby zapytać, jak wspierać dziecko w chorobie.

  Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka? Kiedy wzywać karetkę? Oto historia małego Mikołaja, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną - chorobę autozapalną, której leczenie jest kosztowne. Jak rozpoznać tę chorobę i, jak ją leczyć?

  Na rynku jest lek ratujący życie kobiet chorujących nawet na zaawansowanego raka jajnika. Niestety w Polsce nie jest on refundowany. Na ten problem zwróciła m.in. uwagę Kora, która również walczy z tą chorobą. Na czym polega przełomowość tego leku? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Ksenię Kralską i Emilia Studnicka. Obie panie chorują na nowotwór jajnika z mutacją BRC. Jak wykryto u nich raka?

  Jerzy Pilch: "Kiedyś napisałem, że choroba jest darem, no ale to musiałem się wyjątkowo dobrze czuć... Tak daleko bym nie szedł, żeby stwierdzić, że Parkinson jest błogosławieństwem". Z Jerzym Pilchem o życiu, chorobie, twórczości i ... pracy dla "najgorszego właściciela galerii jakiego sobie można wyobrazić" rozmawiała Magda Mołek.

  Jerzy Pilch jest uznanym pisarzem, publicystą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. W 2012 r. ujawnił publicznie, że cierpi na Parkinsona. Z pisarzem spotkała się Magda Mołek. Rozmawiali o chorobie, operacji, po której stracił głos i twórczości jego córki. Czego żałuje? Cały wywiad z pisarzem zobaczycie w sobotę w Dzień Dobry TVN.

  Stwardnienie rozsiane atakuje niespodziewanie - niezależnie od wieku i stanu zdrowia. W Polsce żyje z tą chorobą ok. 60 tys. osób. Wśród nich jest, zaproszona przez Annę Maruszeczko, Anna Rowińska-Tułodziecka, która - w przeciwieństwie do wielu - pokazuje innym, jak żyje się ze stwardnieniem rozsianym. Obok niej usiadł stand-uper Jacek Noch, który podczas swoich występów nie boi się żartować ze swojej choroby. W Zielonych Drzwiach powiedzieli o swoim obecnym życiu i podejściu do stwardnienia rozsianego.

  W warszawskich szpitalach pojawiła się bakteria, która rozmnaża się w bardzo szybkim tempie. Co więcej, jest oporna na wszelkie antybiotyki. Czy można być nosicielem i przez dłuższy czas o tym nie wiedzieć? Jakie spustoszenia bakteria może wywołać w organizmie człowieka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. dr hab. Walerię Hryniewicz, konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

  Ania Mrówczyńska choruje na niezwykle rzadką chorobę o podłożu genetycznym - zespół Leigha, polegającą na tym, że do mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu, co prowadzi do obumierania komórek. Niestety nie ma na to lekarstwa. Dziewczynka codziennie poddawana jest rehabilitacji, która ma jej przedłużyć życie. W Zielonych Drzwiach mama Ani - Aneta Donart-Mrówczyńska powiedziała, co jest potrzebne do rehabilitacji i ile ona kosztuje. Anna Maruszeczko zaprosiła do studia także genetyka klinicznego dra n. med. Pawła Szylda. Dowiedzieliśmy się od niego, jak badania genetyczne przyczyniają się do rozwoju terapii celowanych.

  Kilka dni temu przerwano trasę koncertową zespołu Roxette. W 2002 roku u wokalistki grupy Marie Fredriksson zdiagnozowano raka mózgu. Jednak dotychczas praca pomagała gwieździe w walce z chorobą. Niestety jej stan zdrowia uległ pogorszeniu. O sile ludzkiego ducha rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN. Na naszej kanapie zasiedli: Maciej Damięcki, aktor, który pokonał raka, Agnieszka Kowalska, żona zmarłego aktora Macieja Kozłowskiego, który przegrał walkę z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, oraz Krystyna Kofta, która miała nowotwór piersi. Czy praca pomaga w walce z chorobą? Co daje publiczne przyznanie się do złego stanu zdrowia?

  Czeczenka Zargan Nasordinova jest mamą czwórki dzieci, po ucieczce z ojczyzny zamieszkała z najmłodszym synem w Warszawie. Polka Anna Kaszubska jest mamą trzech córek, z wykształcenia pedagogiem, autorką bajek dla dzieci. Różni je niemal wszystko - pochodzenie, poglądy, wychowanie, język, kultura, religia, a łączy samotne macierzyństwo i życie naznaczone chorobą. W Dzień Dobry TVN powiedziały o swojej niezwykłej przyjaźni i książce, która dzięki niej powstała. Musicie posłuchać tej historii. Jarek Kuźniar też nie mógł powstrzymać wzruszenia.

  Wydawałoby się, że w modelingu sprawdzają się tylko ludzie idealni. Ten stereotyp łamie jednak bohaterka Zielonych Drzwi Sylwia Gajewska, która - mimo swojej ciężkiej choroby - walczy zawzięcie o rzeczy niemożliwe. Nie tylko sama pozuje fotografom, ale również założyła agencję dla niepełnosprawnych modelek i modeli. Annie Maruszeczko powiedziała o swojej pracy, przyjaciołach i chorobie. Dowiedzieliśmy się również, jakie tematy porusza na swoim blogu.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Angiologii prof. Aleksandra Sieronia - wynalazcę laserobarii i oksybarii. Za pomocą tych urządzeń z powodzeniem leczy pacjentów cierpiących na choroby naczyń obwodowych. W studiu powiedział o: sposobach diagnozy problemu we wczesnym stadium, osobach najbardziej narażonych na te choroby i swoich wynalazkach. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego w Polsce jest tak dużo amputacji. Pan Profesor pochwalił także Piotra Kraśko. Zobaczcie, za co :)

  Otyłość jest dużym problemem w naszym kraju. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O to, czy w leczeniu otyłości możemy liczyć na pomoc służby zdrowia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - dietetyczkę Joannę Neuhoff-Murawską. Na naszej kanapie zasiedli również: Franciszek Dubicki, który w ciągu ruchu schudł aż 40 kg i jego mama - Agnieszka. Opowiedzieli o walce chłopca z nadmiernymi kilogramami.

  Bohaterką pierwszego felietonu w ramach wspólnej akcji organizowanej przez TVN i AVON „Piękna i niezależna” jest Monika Harwas, która dzięki swojej ciężkiej pracy nad sobą odbiła się od dna. Zobaczcie, z czym się zmagała i jak obecnie wygląda jej życie.

  Po śmierci dziecka, zarażonego prawdopodobnie podczas tzw. ospa party, dyskusja o szczepieniach rozgorzała z nową siłą. W naszym studiu gościliśmy dr Alicję Karney, pediatrę z Centrum Matki i Dziecka oraz Justynę Sochę z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP". Co to jest "ospa party" i czy lekarze informują pacjentów o zagrożeniach związanych ze szczepieniami? Zobaczcie!

  Ella Woodward przez wiele miesięcy cierpiała na chorobę, która wykluczyła ją z życia. W końcu postanowiła pomóc samej sobie i - zmieniając swoje nawyki - zmieniła też życie Brytyjczyków. Jej blog kulinarny każdego miesiąca odwiedza ponad 2 mln internautów, a jej książki kucharskie rozchodzą się w setkach tysięcy egzemplarzy. Ellę odwiedziła Ula Chincz. Dziennikarka Dzień Dobry TVN poprosiła ją o rady związane ze zdrowym odżywianiem. Zobaczcie, jakie danie Ella przygotowała dla Uli.

  Sen jest niezwykle ważny, ponieważ pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Osoby, którym dokucza bezsenność mają problemy z pamięcią, szybciej się złoszczą i są bardziej impulsywni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: kierownika Pracowni Elektroencefalografii i Badań nad Snem dr Tadeusza Piotrowskiego i internistkę, specjalistkę w zakresie chorób wewnętrznych i chorób płuc dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz, aby zapytać, jak działa niewyspane ciało i umysł i jak zbyt mała dawka snu odbija się na naszym ciele i zdrowiu.

  Trąd to choroba zakaźna, która atakuje między innymi skórę. W jaki sposób można się zarazić? Obecnie trąd rozwija się w krajach o klimacie tropikalnym. Jednym z takich miejsc jest Togo. Pojechał tam Szymon Hołownia, który odwiedził chorych w wiosce Akata Dzokpe. Jaka była jego pierwsza reakcja? Jak można pomóc ludziom cierpiącym na trąd? Szymon o swojej trudnej podróży opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Czteroletni Jameson choruje na zespół Pfeiffera. Efektem tego jest deformacja twarzoczaszki chłopca. Niestety pewien internauta postanowił bezprawnie wykorzystać jedno ze zdjęć Jamesona. Na jego podstawie stworzył mema, w którym porównał chłopca do psa - mopsa. Wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: psycholog dr n. hum. Justyną Korzeniewską, prawnikiem Krzysztofem Śmiszkiem oraz Anną Olszewską - mamą Tosi, która urodziła się z zespołem Pfeiffera zastanawialiśmy się, czym kierują się osoby, które postępują podobnie jak ww. internauta oraz w jaki sposób można zapobiec bezprawnemu wykorzystywaniu zdjęć chorych dzieci.

  Trądzik różowaty to głównie przypadłość kobiet. Nieleczona może doprowadzić do wielu problemów. Dr n. med. Krzysztof Gojdź - jedyny w Polsce certyfikowany lekarz i wykładowca elitarnej Amerykańskiej Akademii Medycyny Estetycznej Anti Aging ma sposób na eliminację zaczerwienienia, zarumienienia i widocznych naczyń krwionośnych.

  Pisarka Renata Kosin ma na swoim koncie pięć powieści. Inspiracją dla jej książek są zawsze realne postaci, przedmioty i wydarzenia, które autorka nazywa "zapalnikami". Niestety pisarka ma poważną i postępującą chorobę - zwyrodnienie plamki żółtej, na skutek której traci wzrok. Nie poddaje się jednak. Powiedziała nam o walce z chorobą. Pani Renato, życzymy powrotu do zdrowia!