choroba

  choroba

  Lekarze nie dawali mu najmniejszych szans na przeżycie. Rodzice Teosia zdecydowali jednak, że ich syn przeżyje. Teoś urodził się z rozległą wadą wrodzoną głowy. Cała jego twarz pokryta była znamionami, naczyniakami i nerwiako-włókniakami. Teosia czeka jeszcze wiele operacji, na szczęście tylko plastycznych. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli rodzice Teosia: Monika i Wiktor Naturscy. Towarzyszył im brat Teosia - Bruno i sam Teoś. Jak dziś się czuje chłopiec?

  Przyjazna, kolorowa i przytulna - w Katowicach działa niezwykła szkoła stworzona przez rodziców 7-letniej Gosi, chorującej na zespół Downa. Dlaczego założyli własną szkołę? Czy jeszcze można się do niej zgłosić? W Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko gościła właścicieli szkoły - Magdalenę Skorupę-Grajner i Tymoteusza Grajner.

  Leki homeopatyczne to w większości... woda. Zatem, dlaczego niektórzy uważają, że leczą? Homeopatia wciąż budzi wiele emocji i sporów w środowisku medycznym. Czym naprawdę jest homeopatia? Czy działa na zasadzie placebo? O tym w studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae oraz dr Beata Antosik - lekarz homeopata. W jakich schorzeniach stosuje się leki homeopatyczne?

  Lucas i Noah Aldrich to bracia, których połączyła niezwykła więź. Ten pierwszy urodził się z chorobą genetyczną, ale nie przeszkodziło mu wraz z bratem wystartować w triathlonie. Jak doszło do tego, że chłopcy wzięli udział w zawodach? Jaka była reakcja ich rodziców? W jaki sposób Noah pomagał bratu?

  11 sierpnia tego roku obiegła świat zaskakująca i smutna wiadomość - znany i lubiany aktor Robin Williams popełnił samobójstwo! Jak się okazało, od lat zmagał się z depresją. Wielu zastanawiało się, dlaczego człowiek, słynący z ról komediowych, popadł w tę chorobę. Psychologa Annę Golan spytaliśmy, dlaczego znane osoby często zmagają się z depresją i czym różni się ona od zwykłego przygnębienia, a wokalistkę Pati Sokół o jej doświadczenia z tą chorobą. Pati opowiedziała nam również, jak poznała Robina Williamsa i jakie sprawił na niej wrażenie.

  "Najważniejsze jest to, żeby się nie poddawać, nie skreślać się na początku, tylko walczyć tak długo jak tylko możemy to walczyć" Po 12 miesiącach leczenia Szymon Styrczula-Maśniak pokonał raka. Dziś w studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedział nam o walce jaką stoczył o swoje życie i o dokumentującym ją filmie, który w tym czasie nakręcił wspólnie z Tomaszem Grzywińskim.

  Kleszcze występują głównie w lasach liściastych, ukrywają się w wysokich trawach, na gałęziach drzew i w zaroślach! Liczba zachorowań na boreliozę wzrosła, w tym roku, o 30%! Jak zminimalizować ryzyko zachorowania? Jak usunąć kleszcza i dlaczego nie można go stresować opowiedziała w studiu Dzień Dobry Wakacje dr Aleksandra Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

  Ludzie wyglądali jak trupy, nie mieli uszu, palców, nosów... Czy zdrowi ludzie, jeśli już raz postawili stopę na tej wyspie, nie mogli z niej wrócić? Trędowaci założyli tam własne społeczeństwo i zakładali rodziny. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara udała się na wyspę trędowatych.

  Niemiecki prof. Jürgen Schäfer, zafascynowany serialem "Dr House", inspiruje się w swojej pracy głównym bohaterem tego serialu, by diagnozować swoich pacjentów. Jak to się stało, że dzięki serialowi "Dr House" udało mu się uratować komuś życie? Ilu lekarzy przed nim przebadało tego pacjenta? Jakie to uczucie być obwołanym doktorem Housem? Z prof. Jürgenem Schäferem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Ksawery Kalicki.

  10-letni Oliwier Blum, który choruje na dysplazję ektodermalną, do studia Dzień Dobry TVN przyjechał z Poznania z mamą Elżbietą Blum, prezesem Stowarzyszenia "Jesteśmy", które pomaga dzieciom z tą chorobą. Wspólnie z prowadzącym Dzień Dobry TVN Robertem Kantereitem pozdrowił swoich kolegów i koleżanki ze szkoły oraz panią wychowawczynię.

  Nowotwory "uwielbiają" cukry. W opracowanej, przez zespół prof. Tomasza Ciacha z Politechniki Warszawskiej, metodzie walki z rakiem wykorzystuje się nanocząstki, które "wabią" komórki nowotworowe. Czy polski wynalazek uratuje miliardy ludzi? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, prof. Tomasz Ciach.

  "Policzmy się z rakiem" to całoroczna inicjatywa zagrzewająca do walki z rakiem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Przemysław Saleta – bokser, który wspiera akcję oraz dr Dariusz Godlewski – onkolog, inicjator akcji „Policzmy się z rakiem” . Dlaczego ludzie, u których wykryto nowotwór nie poddają się leczeniu? Jak zwiększać świadomość potrzeby badań profilaktycznych? Jak "serwisować się" po 40.? Dlaczego mężczyźni rzadziej się badają?

  10-letnia Nadia od urodzenia cierpi na dystrofię mięśniową merozynoujemną. Jest to choroba wrodzona. Nadia porusza się na wózku. "Nigdy nie zostawiamy swoich" - tak brzmi maksyma komandosów. I tym razem nie zostawili potrzebujacych. Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".

  Mowa o nikotynie płynnej, którą wypełnia się, ostatnio tak modne, e-papierosy. Można ją kupić w różnych smakach: czekoladowym, owocowym, kawowym czy nawet gumy do żucia. Czy płyn, który ma tak przyjemny smak może faktycznie przyczynić się do śmierci? O tym gość Dzień Dobry TVN dr Piotr Burda.

  Aneta Zatwarnicka ma 37 lat, a od 20 lat trenuje karate tradycyjne. W grudniu ubiegłego roku nic nie wskazywało, że w styczniu tego roku, w ciężkim stanie trafi do szpitala. Lekarze stwierdzili sepsę i dawali jej zaledwie kilka dni życia. Okazało się, że Anetę zaatakował toczeń wielonarządowy. W pomoc dla Anety zaangażowała się Anna Lewandowska, mistrzyni świata w karate.

  Około czterdzieści procent Polaków jest na coś uczulonych. Co uczula nas najczęściej i jak z tym walczyć? Ile osób, pomimo uciążliwej i zdiagnozowanej alergii, w ogóle się nie leczy? Czy wynika to z niewiedzy, tempa życia, a może z lenistwa? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.

  Objawienie ostatnich lat. Jej nowa płyta niedawno opuściła wytwórnię. Podobna do mamy Ady Rusowicz. Jak odbiera ciągłe porównywanie jej z mamą? Czy szukała muzyki, czy może raczej muzyka ją znalazła? I dlaczego poczuła się niezniszczalna? W 2013 roku media obiegła informacja, że wokalistka jest poważnie chora. Jak czuję się teraz? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedziała Ania Rusowicz.

  Łukasz Wysocki, uczeń I LO im. S. Staszica w Lublinie, odkrył substancję, która opóźnia rozwój choroby Alzheimera. Czy lek mógłby być produkowany i rozdystrybuowany na rynek farmaceutyczny? W studiu Dzień Dobry TVN Łukasz opowiedział, dlaczego zdecydował się poszukiwać leku na Alzheimera.

  Lekarze ze Świdnicy walczą o życie ekstremalnie otyłego mężczyzny. Pacjenta ważącego około 300 kg do szpitala przywieziono dużym policyjnym busem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Barbara Markowska, która przez lata prowadziła program o odchudzaniu oraz Magdalena Gajda - rzecznik praw osób chorych na otyłość . Dlaczego ludzie otyli budzą pewien rodzaj wstrętu? Czy naprawdę są to ludzie słabi, którzy nie mogą zapanować nad swym apetytem na kaloryczne jedzenie i słodycze?

  Kamil Żurawski. Kiedy miał 14 lat zachorował na różyczkę. Wtedy dostał od mamy książeczkę z origami. Tak zaczęła się jego pasja, która trwa do dziś.

  Pyszne i ciężkostrawne potrawy na świątecznym stole, którym nie można się oprzeć, oznaczają jedno - przejedzenie i ból brzucha. Ale czasami ostry ból brzucha może być spowodowany chorobą. Kiedy ból powinien nas zaniepokoić? Po czym rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? O tym w Dzień Dobry TVN internista Piotr Gryglas.

  Pisarka Krystyna Kofta na temat swojej choroby, raka piersi, napisała kilka felietonów. Na początku trochę żałowała tego ekshibicjonizmu, ale teraz z perspektywy czasu wie, że zrobiła dobrze. Upubliczniając informacje na temat choroby, zachęciła wiele Polek do tego, by się badały. Co o "chorowaniu na ekranie" i tym, że jedne gwiazdy chętnie mówią o swoich chorobach, a inne nie myśli dziennikarka Ewa Wojciechowska, gość Dzień Dobry TVN?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Jarosław Dziedzic, lekarz stomatolog. Dlaczego wyniki badań opublikowane przez jedną z fundacji są tak zatrważające? Jakie są przyczyny powstawania próchnicy? Dlaczego nie wszyscy wiedzą, że już u półtorarocznego dziecka trzeba czyścić zęby? Jak wygląda opieka stomatologiczna w polskich szkołach i przedszkolach?

  Historia ta wydarzyła się w centrum dużego miasta. Bohaterzy zdarzenia: Filip Chajzer i "pijany" kierowca. Jak się okazało - w jego krwi nie było ani grama alkoholu.

  Kilka miesięcy temu lekarze nie potrafili zdiagnozować małego Filipa. Na szczęście jego rodzice na swojej drodze spotkali ukraińskiego lekarza. Dr Vitaly Vel od razu poprosił o rentgen odcinka szyjnego kręgosłupa i zdziwił się, że nikt nigdy o takie prześwietlenie do tej pory nie prosił. Ukraiński lekarz od razu zdiagnozował u Filipa zespolenie szczytowo-potyliczne. Teraz Filipa czeka skomplikowana i droga rehabilitacja. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy rodziców Filipa: Aleksandrę Uścinowicz i Dominika Lewińskiego, ukraińskiego lekarza i... samego Filipa, który był bardzo zainteresowany naszym studiem.

  Choroby sercowo-naczyniowe sieją większe spustoszenie wśród ludzi niż choroby nowotworowe. Na chorobę wieńcową coraz częściej zapadają kobiety. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiologa Piotr Gryglas . Jakie są objawy kobiecego stanu przedzawałowego?

  Kiedy Pan Maciej zwierzył sie swojej żonie, że zbyt często odwiedza miejsce, gdzie król chodzi piechotą, Pani Joanna zaciągnęła go do lekarza. Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów wykrywanych u mężczyzn. I najczęstszy, który ich zabija. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Macieja Damięckiego, który pokonał raka oraz jego żonę Joannę Damięcką, która raka pokonała wraz z nim.

  Choroba dziecka dotyka całą rodzinę. Jak przygotować dziecko na dłuższą hospitalizację? Jak sprawić, by dziecko w szpitalu nie czuło się osamotnione? W jakich okolicznościach rodzice mogą nocować w szpitalu? O tym, gdy szpital zamienia się w dom rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ewą Gorzelak, aktorką oraz mamą Rysia, który przeszedł 2 operacje, 23 cykle chemii i i radioterapię. Naszym gościem była też Urszula Kowalczyk, psycholog z Instytutu Matki i Dziecka.

  Zespół Aspergera to odmiana autyzmu. Osoby z Aspergerem mają problemy w kontaktach międzyludzkich, ich zachowanie jest często ekscentryczne. Przy czym oni sami nie uważają sie za odmieńców. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dziennikarz Antoni Bohdanowicz, który ma zespół Aspergera oraz terapeuta Robert Rutkowski.