choroba

  choroba

  Krztusiec jest zakaźną chorobą dróg oddechowych. Zagraża szczególnie niemowlakom - w ich przypadku choroba ta ma bardzo gwałtowny przebieg i może prowadzić nawet do śmierci. Niestety niektórzy rodzice nie decydują się zaszczepić swoich dzieci i z tego powodu nastąpił wzrost zachorowań na krztusiec. Ile po zaszczepieniu utrzymuje się odporność na tę chorobę? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: pediatrę lek. med. Dawida Ciemięgę, który swego czasu przeciwstawił się antyszczepionkowcom szkalującym go w mediach społecznościowych. Co mu zarzucali? Jakie kroki przedsięwziął lekarz?

  Według Światowej Organizacji Zdrowia grozi nam epidemia. Z danych wynika, że tylko w pierwszej połowie 2018 r. w Europie odnotowano blisko 8 razy więcej przypadków odry niż w całym 2016 roku. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Pawła Grzesiowskiego, aby zapytać, z jakiego powodu wirus odry się rozprzestrzenia? Czy mogą być za to odpowiedzialni rodzice, którzy nie szczepią swoich dzieci? Dlaczego lekarze porównują wirusa odry do HIV?

  Filip Chajzer: "Jeśli jest gdzieś, ktoś, kto nas teraz ogląda i chciałby jeszcze raz spojrzeć na wyniki badań Wiktora, podjąć jeszcze jedną próbę, to prosimy o to z całego serca". Największym marzeniem małego Wiktora, który choruje na białaczkę, była wycieczka do Warszawy i spotkanie z powstańcami. Filip Chajzer zaprosił chłopca do Warszawy i zorganizował mu wycieczkę po stolicy i naszym zdaniem, ze swojego zobowiązania wywiązał się na medal!

  Anoreksja jest bardzo podstępna i niełatwo z niej wyjść. Zachorować na nią mogą nie tylko osoby dorosłe i nastolatki, ale również dzieci. Najmłodsza pacjentka, która trafiła do szpitala gościa Dzień Dobry TVN ordynator Anety Górskiej-Kot miała tylko 9 lat! Jakie są pierwsze sygnały anoreksji? Do czego może prowadzić ta choroba? Dlaczego jest taka trudna w leczeniu?

  Ośmioletni Staś choruje na neuroblastomę - złośliwy nowotwór układu nerwowego. Z powodu intensywnego leczenia chłopiec nie mógł przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej razem ze swoimi rówieśnikami. Z pomocą przyszedł ksiądz, który w ekspresowym tempie zorganizował uroczystość specjalnie dla niego. O szczegółach Komunii przygotowanej dla Stasia opowiedziała reporterce Dzień Dobry TVN Katarzynie Jaroszyńskiej jego mama.

  Według Światowej Organizacji Zdrowia stały wzrost zachorowalności na alergie sprawia, że to one stają się epidemią XXI wieku. Już w samej Polsce co trzecia osoba zmaga się z alergią objawową. Dlaczego tak jest? Jak sobie radzić z tą chorobą? Czy podatność na alergię można dziedziczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN alergologa dra Piotra Dąbrowieckiego.

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną zgonu ponad połowy Polaków. Jakie są objawy schorzeń naczyniowych? Jakim badaniom się poddać, kiedy chcemy sprawdzić swoje tętnice? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej prof. Piotr Szopiński.

  Dwadzieścia tysięcy Polaków choruje na toczeń. Czym się objawia ta choroba? Znane są jej przyczyny? Jak się ją diagnozuje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła reumatolog dr Jolanta Nałęcz-Janik. Obok niej usiadła na kanapie Agnieszka Morcinek, która od 10 lat choruje na toczeń. Ile czasu potrzebowali lekarze na zdiagnozowanie u niej tej choroby? Na czym polega leczenie tocznia? Czy jest jakaś dieta, która mogłaby pomóc w remisji tej choroby?

  Trzustka pełni w organizmie bardzo ważną rolę - produkuje insulinę i enzymy trawienne. Można bez niej żyć? Co ją niszczy? Jakie są objawy chorej trzustki? Jakie badania warto zrobić, aby sprawdzić stan tego organu? O tym w Dzień Dobry TVN mówił gastroenterolog dr hab. n. med. Michał Lipiński.

  Mimo ogromnego postępu medycyny, są choroby, wobec których lekarze są póki co bezradni. Fakt ten wykorzystują znachorzy i namawiają chorych - często skutecznie - do korzystania ze swoich usług. Niestety wiele osób, które decydują się na pomoc uzdrowicieli kończy tragicznie. Dlaczego mimo to nadal wierzymy w moc uzdrawiania? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN socjolog dr Agnieszkę Bukowską z Collegium Civitas.

  Trzyletni Karol Stadnik choruje na bardzo rzadką i groźna chorobę. W Polsce na zespół Bealsa cierpi jedynie pięć osób. Choroba genetyczna upośledza rozwój i działanie kości i mięśni. W przypadku Karola kręgosłup deformuje ciało niszcząc narządy wewnętrzne. Jedyną szansą dla 3-letniego chłopca jest operacja, której podjął się światowej sławy otolaryngolog prof. Glenn E. Green. Na czym będzie polegała operacja? Czy można przywrócić do funkcjonowania zmiażdżoną już tchawicę? Operacja kosztują aż 3 miliony złotych. Rodzice zbierają pieniądze razem z fundacją Się Pomaga. W sprawę zaangażował się również Qczaj! Zachęcamy Was do wsparcia małego Karolka. Liczy się każda złotówka!

  Zespół Pradera-Williego to choroba genetyczna, której jednym z charakterystycznych objawów jest stałe odczuwanie głodu. Czy znane są jej przyczyny? Czy wilczy apetyt chorych można zmniejszyć lekami? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Fundacji "Potrafię Pomóc" Adama Komara.

  Przepuklina to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała. Jak powstaje? Czy jej powodem może być kichnięcie lub kaszel? Jakie są objawy przepukliny? Czy zabieg jej usunięcia jest prosty? O tym w Dzień Dobry TVN mówił chirurg Emil Jędrzejewski.

  Jeszcze nie skończyły się przeziębienia, a już zaczęły alergie - jak zatem odróżnić jedno od drugiego? O najbardziej charakterystyczne objawy alergii i przeziębienia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN alergologa i internistę prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego. Czy alergia może przejść w przeziębienie?

  Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny. Mogą prowadzić do poważnych następstw. Jakich? Dlaczego choroba częściej dotyka kobiet? Co sprzyja powstawaniu żylaków? Jak im zapobiegać? Jak je leczyć? Na czym polega metoda klejenia żylaków? Ile trwa ten zabieg? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chirurg flebolog dr n. med. Naser Dib.

  Łysienie plackowate to przewlekła choroba z autoagresji, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Szacuje się, że aż 60 proc. pacjentów ma mniej niż 30 lat. Dlaczego? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi łysienia plackowatego? Jak można wprowadzić tę chorobę w remisję? Czy są prowadzone badania mające na celu znalezienie skutecznego leczenia łysienia plackowatego? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: doktor nauk biologicznych Patrycję Szachtę i dietetyka Łukasza Sieńczewskiego.

  Nie jesz a tyjesz? Uważaj, to może być zespół Cushinga. Jest to choroba, która rozwija się bardzo podstępnie. Przyczyną jest zbyt duże stężenie kortyzolu w organizmie człowieka. Jakie objawy daje choroba? Jak się ją leczy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Piotra Gryglasa, specjalistę od chorób wewnętrznych.

  Bożena Dykiel zabrała nas na spacer po swojej Warszawie i jednocześnie w niezwykłą podróż w czasie: "Nieraz któreś z nas dostało batem po plecach ale zawsze się dało ukraść jakąś marchewkę". W studiu, Piotrowi i Agnieszce, opowiedziała o swoich niedawnych problemach ze zdrowiem i spowodowanych nimi zmianach w stylu życia. Czy Bożena Dykiel nauczyła się wreszcie odpoczywać? Zobaczcie!

  Są osoby, które mimo choroby wychodzą z domu i zarażają innych. Ten sam błąd robią niektórzy rodzice wysyłając do przedszkola czy szkoły dziecko z gorączką i katarem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Bartosza Pawlikowskiego, aby zapytać, kiedy można wyjść z domu z przeziębieniem, po ilu dniach brania antybiotyków można wrócić do pracy i czy dziecko z lekkim katarem można wysłać do przedszkola.

  Grypa i przeziębienie mają podobny przebieg, dlatego tak łatwo je ze sobą pomylić. Są jednak cechy, dzięki którym można odróżnić te dwie choroby. Jakie? Czy są testy diagnozujące grypę? Jaki typ grypy dominuje obecnie w Polsce? Czym się charakteryzuje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ordynator oddziału pediatrycznego na Niekłańskiej dr Aneta Górska-Kot.

  Kiedy Aniela miała 10 miesięcy, lekarze zdiagnozowali u niej kardiomiopatię gąbczastą i niedomykalność zastawki mitralnej. Dziewczynkę zakwalifikowano do przeszczepu serca, jednak lekarze nie pozostawiali złudzeń jej rodzicom, ponieważ w Polsce szansa na przeszczep u dzieci do trzeciego, czwartego roku życia jest bardzo mała. Mimo tych informacji rodzice Anieli wierzyli w cud i każdego dnia czekali na telefon, że znalazł się dawca. Niestety dziewczynka nie doczekała się operacji. Po jej stracie rodzice postanowili walczyć o przeszczepy dla innych dzieci. Dlaczego w Polsce tak trudno o przeszczepy dla małych dzieci?

  Ciąża postrzegana jest jako jeden z najpiękniejszych okresów życia kobiety, dlatego trudno sobie wyobrazić, aby panie w stanie błogosławionym mogły mieć depresję. A jednak depresja w ciąży pojawia się i to dość często. Dlaczego? Jak się objawia? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Herman i ginekolog dr Beatę Sterlińską-Tulimowską.

  Do tej pory w Czechach grypa przyczyniła się do śmierci 33 osób. W Polsce na razie wiemy o 4 ofiarach śmiertelnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy, aby zapytać, jakie są zagrożenia związane z tą chorobą i jak się przed nią uchronić. Czy w tym roku wirus jest wyjątkowy zjadliwy? Jakie osoby są w grupie podwyższonego ryzyka? Czy to prawda, że wirus grypy mutuje tak szybko, iż szczepionki, w krótkim czasie przestają być skuteczne?

  Na Ukrainie szaleje gruźlica. Oficjalnie mówi się o 35 tys. zarażonych osób, natomiast nieoficjalnie może być ich nawet pół miliona. Czy Polakom również grozi epidemia tej choroby? Jakie są objawy gruźlicy? Kto jest na nią szczególnie narażony? Gościem Dzień Dobry TVN był Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

  Ponoć, po jego metamorfozie, znajomi już go nie rozpoznają. Dziennikarz Rafał Bryndal nie ma już swojego charakterystycznego, ogromnego, zaczerwienionego nosa. Pomógł mu w tym dermatolog Łukasz Preibisz. Na jaką chorobę cierpiał Rafał Bryndal? Czy przeszedł operację plastyczną? Czy nie żałuje jednak, że pozbawił się wielkiego nosa, który był jego znakiem rozpoznawczym? Czy czuje się szczęśliwszy? O tym Rafał Bryndal opowiedział w Dzień Dobry TVN. Towarzyszył mu dermatolog Łukasz Preibisz.

  Szacuje się, że ok. 15 proc. dzieci cierpi z powodu nawracających infekcji. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zaradzić? Jakie badania wykonać dziecku, które ciągle choruje? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN doktor nauk biologii medycznej Patrycję Szachtę.

  Trądzik kojarzy się z nastolatkami. Jednak problem ten dotyczy także dorosłych. Co go wywołuje? Jak go leczyć? Jakie są skutki uboczne leków na trądzik? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik.

  W wakacje lekarz Robert Szlęk zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Jego stan szybko się pogarszał. Rodzina szukała dawcy w bazach, ale ze względu na rzadki genotyp Pana Roberta znalezienie bliźniaka genetycznego mogło się nie powieść. Wtedy żona lekarza Monika i ich 7-letnia córka Matylda, razem z fundacją DKMS, nagrały wzruszający spot mający zachęcić ludzi do rejestrowania się w bazie. Na spot zareagowało bardzo wiele osób. Niedawno fundacja DMKS poinformowała, że system znalazł dawcę dla chorego. Kiedy będzie przeprowadzony przeszczep? O przeprowadzonej akcji i walce o zdrowie Pana Roberta reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z jego żoną i córką.

  Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Sobolewską-Noël, autorkę książki "Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich". Pani Justyna dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową, a teraz pomaga innym. W tej książce zawarła swoją historię, by pomóc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Oto jej historia... Jak włączyć najbliższych w pomoc osobie dotkniętej chorobą? Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Jak rozmawiać z lekarzem o chorobie nowotworowej?