choroba

  choroba

  Ta wiadomość zelektryzowała całe środowisko siatkarskie oraz fanów piłki siatkowej. Na początku sezonu 2014/2015 reprezentant Polski Grzegorz Bociek poinformował, że musi zawiesić karierę sportową z powodu nowotworu. Na szczęście wygrał z chorobą. Jak siatkarz zareagował na wiadomość o swojej chorobie? Kto go wspierał? Całą rozmowę Władysława Kozakiewicza z Grzegorzem Boćkiem zobaczycie w sobotę. Nie możecie tego przegapić!

  Jak poradzić sobie z negatywnym nastawieniem, smutkiem, apatią, która towarzyszy podczas choroby? Co wówczas pomaga i działa mobilizująco? Gdzie szukać siły? Rodzina, przyjaciele - jak oni mierzą się z chorobą bliskiej osoby. Jak mogą wesprzeć chorego? Jak z nim rozmawiać? Kiedy szukać pomocy u psychologa? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiali nasi goście, Katarzyna Montgomery, dziennikarka, która była sparaliżowana oraz Wojciech Wysocki, aktor, wygrał walkę z rakiem.

  Historia Mateusza jest smutna: został porzucony przez rodziców, cierpi na niewydolność serca, nie mówi i jest karmiony dojelitowo. W chwili obecnej - decyzją sądu - maluch przebywa w Domu Chorego Dziecka w Łodzi. Chłopiec czeka na rodzinę adopcyjną. Jak wygląda sytuacja prawna Mateusza? Czy jego rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej? Jakie wymagania muszą spełniać osoby, które chciałyby adoptować chore dziecko? Z opiekunką chłopca Magdaleną Gumińską rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  "To jest taki cios, że trudno to opisać, jak się dowiadujesz, że nad Twoim dzieckiem wisi wyrok śmierci". Miesiąc temu Kasia i Wojtek Raweccy dowiedzieli się, że ich syn, Staś, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Mimo początkowego szoku postanowili walczyć i z pomocą rodziny, przyjaciół oraz całej plejady gwiazd zbierają pieniądze na terapię dla chłopca! Ty też możesz pomóc Stasiowi!

  Otyłość to największy wróg człowieka i choroba cywilizacyjna. Niestety coraz częściej borykają się z nią nasze zwierzęta. Czy otyłość u psów jest związana z ich rasą? Jak przyzwyczaić zwierzaka do prawidłowego jedzenia? Jak pełna miska wpływa na motywację czworonoga? Czy są leki, które ograniczają apetyt zwierząt? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: lekarz weterynarii Norbert Czubaj i behawiorysta zwierząt Radek Ekwiński.

  W kolejnym odcinku cyklu "Instrukcja obsługi malucha" ekspert odpowiada na pytanie: czym jest ciemieniucha i jak długo może się utrzymywać? Jak poradzić sobie z tą chorobą i jak pielęgnować główkę niemowlęcia? Skorzystajcie z rad położnej Karoliny Ebebenge.

  Co dziesiąty Polak nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny. Co to jest? Jakie czynniki ryzyka mogą wpłynąć na występowanie bezdechu? Jakie są objawy tej choroby, a jakie następstwa? Za pomocą jakich badań można wykryć chorobę? Czy bezdech można wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: prof. Robertem Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie - światowej klasy specjalistą w dziedzinie bezdechu.

  14-miesięczny Piotruś jest jedyną osobą w Polsce ze zdiagnozowanym syndromem eskimoskim. Choroba polega, na tym, że dziecko może jeść wyłącznie mięso i tłuszcze. W jakich częściach świata zanotowano podobne przypadki? Skąd się bierze ta choroba? Ile kosztuje lek, który może pomóc Piotrusiowi? Z jakich powodów Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie refundacji leku dla chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Mirosława Bik-Multanowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, mamę chłopca Ewelinę Paterek i Piotrusia Paterek.

  W Niemczech rośnie liczba zachorowań na odrę. W Berlinie - na skutek powikłań po odrze - zmarł 18-miesięczny chłopczyk. Czy wzrost zachorowań bierze się z nieszczepienia dzieci w Niemczech? Czy odra może z taką siłą zaatakować w Polsce? Jak ta choroba przebiega? Jakie są powikłania odry? Czy szczepionka chroni przed tą chorobą? O tym pediatra dr Aneta Górska-Kot, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Co można wyczytać z płytki paznokcia? O jakich chorobach mogą świadczyć białe plamy na paznokciu? Czy rzeczywiście świadczą o awitaminozie? Czy łuszczenie się paznokcia oznacza, że toczy nas jakaś choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dermatologa Anitę Tarajkowską-Olejnik?

  Domy też chorują i - jak się okazuje - ich choroby mogą być zaraźliwe. O co chodzi? Co to jest zespół chorego budynku? Czy dotyczy on również domów jednorodzinnych, czy tylko biurowców? Jakie dolegliwości mogą być wywołane syndromem chorego budynku? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dr Piotra Dąbrowieckiego.

  Monika Pietrasińska bierze czynny udział w akcjach nawołujących kobiety do badań w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Niedawno w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN Agnieszką Jastrzębską przyznała, że sama niedawno sama walczyła z tą chorobą. Z jakim odzewem spotkał się ten wywiad?

  Staś urodził się z bardzo rzadką chorobą. Urodził się z wadą przełykowo-tchawiczą, miał połączony układ oddechowy z pokarmowym. Żeby żyć - trzeba jeść, żeby jeść - trzeba umieć jeść. Na początku rodzice uczyli go jeść na sucho. W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko była Beata Stawicka, mama Stasia i założycielka szkoły jedzenia. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".

  W lipcu Krzysztof Globisz trafił do szpitala. Aktor miał wylew. Powoli odzyskuje zdrowie. Jednak przed nim długa i mozolna rehabilitacja. Anna Dymna zaangażowała się w pomoc dla aktora. Co wydarzy się 15 lutego? Jak można pomóc Krzysztofowi Globiszowi? Prosto z Krakowa Anna Dymna zwróciła się do wszystkich ludzi dobrej woli, by pomogli aktorowi.

  Leczyła się z powodu kłopotów z okiem. Lekarze leczyli ją kroplami do oczu nie podejrzewając nawet, że w głowie dziewczyny rośnie monstrualny guz. Przez trzy lata nikt nie rozpoznał choroby. Gdyby wcześniej rozpoznano chorobę być może udało by się go zlikwidować. W pomoc Małgorzacie Pasternak, która choruje na raka mózgu, zaangażowała się aktorka Olga Frycz. Jak czuje się teraz? Czy guz nadal rośnie?

  Wydawałoby się, że ta bakteria jest już zwalczona. Mamy szczepionki, antybiotyki, a mimo to rośne liczba chorych na krztusiec. Dlaczego? Jakie grupy wiekowe najgorzej znoszą chorobę? Jakie są objawy krztuśca? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego.

  Aż 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Wielu z nich nawet nie wie, że na nią choruje. Cukrzyca jest szczególnie groźna dla dzieci. Jak rozpoznać cukrzycę na wczesnym jej etapie? Jak wygląda dieta cukrzycowa? Czy dziecko chorujące na cukrzyce może jeść słodycze? Jak żyć z tą chorobą? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Olę Budzyńską - mamę Jasia chorującego na cukrzycę oraz dr Martę Wysocką-Mincewicz - kierownika Oddziału Diabetologii w Centrum Zdrowia Dziecka.

  Katarzyna Gajewska ma 35 lat i pracuje jako psycholog. Powoli traci wzrok. Jak pogodzić się ze stratą wzroku i czy w ogóle jest to możliwe? O tym Pani Katarzyna opowiedziała studiu Dzień Dobry TVN. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Anny Maruszeczko "Zielone Drzwi".

  Naomi Muras cierpi na zespół Proteusza. To rzadka choroba genetyczna. Długo ukrywała chorobę. Jej pasją jest fotografowanie, w szczególności mody. Vogue, zwany "biblią mody" opublikował jej zdjęcia. Marzy o tym, by spotkać swojego idola, którym jest ... Marcin Tyszka. W studiu Dzień Dobry TVN Naomi opowiedziała o swojej chorobie i o tym, jak odniosła spektakularny sukces. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".

  3-letni Krystian Polkowski cierpi na neuroblastomę IV stopnia, jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Z medycznego punktu widzenia już dawno nie powinien żyć. Jednak chłopiec kurczowo trzyma się życia. Krystian potrzebuje kilkuset tysięcy złotych na leczenie. Jan Komasa i Józef Pawłowski, a także kilkanaście innych gwiazd, postanowili mu pomóc. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Anna Polkowska, mama Krystiana, oraz Paulina Szubińska-Gryz, która działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Jak czuje się teraz Krystian?

  W październiku 2010 r. w wieku 3,5 roku Oliwier zachorował na neuroblastomę IV stopnia - złośliwy nowotwór z przerzutami do szpiku, węzłów chłonnych i kości. Po 8 cyklach chemioterapii, operacji wycięcia guza, autoprzeszczepie, radioterapii – w lutym 2012 r. udało mu się wygrać z nowotworem – na kolejne 2 lata. Niestety w styczniu tego roku choroba wróciła ze zdwojoną siłą. Rodzice zbierają środki na kosztowną zagraniczną terapię, która znacząco zwiększy jego szansę na wyzdrowienie. Jaki jest stan zdrowia chłopca? Kiedy będzie mógł skorzystać z terapii eksperymentalnej? Jak lokalna społeczność zaangażowała się w pomoc Oliwierowi? Kto ze znanych osób postanowił pomóc chłopcu? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: przyjaciółkę rodziny chłopca Monikę Karpińską oraz piłkarzy: Radosława Majdana i Piotra Świerczewskiego.

  Marzena Erm była naszym gościem w kwietniu 2013 roku. Wspólnie ze swoim kolegą - Mateuszem opowiadali o akcji zbierania pieniędzy na jej leczenie. Pieniądze udało się zebrać. Kolejnym etapem leczenia miał być przeszczep szpiku... niestety przeszczep odwołano. Dlaczego?

  Ksiądz doktor Jan Kaczkowski sam o sobie mówi "onkocelebryta". Sam cierpi na raka mózgu, czyli glejaka. Tylko on w hospicjum może zorganizować koncert rockowy. Jak spędziłby ostatni dzień swojego życia? Z księdzem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Karolina Wiktor przeszła dwa udary mózgu. One doprowadziły do afazji. Musiała na nowo nauczyć się pisać i czytać. A książka "Wołgą przez Afazję" to zapis jej zmagań z chorobą. Karolina była gościem Doroty i Marcina w Dzień Dobry TVN. Co czuje osoba, która nie może porozumiewać się z otoczeniem? Co pozwoliło jej przetrwać trudne chwile?

  Poszedł na wycięcie żylaków, a wykryto u niego ciężką chorobę nerek. W czasie rutynowych badań okazało się, że nerki już nie funkcjonują. Okatwiusz Owczarek musiał przejść ich transplantację. Dawcą była jego mama - Barbara Rzepecka. Czy nie miała wątpliwości kiedy przyszło do oddania jednej z jej nerek? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej syn Oktawiusz Owczarek.

  Winnie Harlow cierpi na bielactwo. Z tego uczyniła swój atut. Chciała zostać baletnicą, a została modelką. Ojciec pragnął, żeby służyła w wojsku. Kiedy dorastała, często była poniżana. Nazywano ją zebrą lub krową. Ale Ci, co się nad nią pastwili nie podbijają teraz światowych wybiegów mody! Jaka jest najpiękniejsza rzecz, którą usłyszała w życiu? Z modelką, która choruje na bielactwo i walczy ze stereotypami oraz z tradycyjnym pojmowaniem piękna rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Po śmierci Anny Przybylskiej na jej temat wypowiadało się wiele osób, które poznały aktorkę. Jedną z nich był lekarz zajmujący się Anią Przybylską przez cały okres jej choroby. Ujawnił on różne szczegóły dotyczące jej leczenia i raka, z którym się zmagała. Dla dziennikarza Jacka Żakowskiego niektóre informacje wydawały się zupełnie niepotrzebne. Które? Gościliśmy go w Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o zachowaniu lekarza. Pan Jacek postanowił nam również opowiedzieć o własnym doświadczeniu z tą chorobą.

  Szeroko komentuje się fakt rozprzestrzeniania się wirusa Ebola. Niektóre media sugerują, że to tylko kwestia czasu, kiedy wirus pojawi się również w Polsce. Czy rzeczywiście istnieje takie zagrożenie? Jak można zapobiec przenoszeniu się wirusa? Dlaczego mieszkańcy Afryki źle reagują na lekarzy? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza Adama Leszczyńskiego.

  Wielu osobom wydaje się, że anoreksja to tylko problem płci pięknej. Tymczasem okazuje się, że chorują na nią także mężczyźni. Jednym ze znanych panów, którzy przyznali się do anoreksji był skoczek narciarski Sven Hannawald. I to właśnie jego Ewa Drzyzga zaprosiła do programu "Rozmowy w Toku". Co powiedział o swojej chorobie? Czy dodał odwagi tym mężczyznom, którzy próbują wyjść z anoreksji? Na czym polega terapia dla osób chorujących na tę chorobę? Zapraszamy na dzisiejszy odcinek programu "Rozmowy w Toku".