Żyją ze sobą ponad 30 lat i wciąż są szczęśliwi. Jaka jest recepta na udany związek?

238A2292
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ponad ćwierć wieku razem – jak oni to zrobili?
Ponad ćwierć wieku razem – jak oni to zrobili?
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Liczba rozwodów utrzymuje się od lat na zbliżonym poziomie. Decyzję o rozstaniu podejmuje ok. 60 tys. małżeństw rocznie. Jednocześnie coraz mniej osób decyduje się na ślub. Dlaczego? Jak żyć ze sobą w zgodzie i szczęśliwej relacji? O tym opowiedzieli nam Piotr Mosak, psycholog, Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog oraz Aldona i Marcin Dybuk, którzy mają na swoim koncie 28-letni staż związku.

Recepta na udany i trwały związek

Państwo Dybukowie są ze sobą od 28 lat i udowadniają, że prawdziwa miłość przezwycięży wszystkie przeciwności. Jak podkreślają, najważniejsza w ich relacji jest komunikacja i chęć życia w prawdzie. Już od pierwszych chwil, gdy partnerzy się poznali, spędzili wiele godzin, po prostu rozmawiając. Tak zostało do dziś, jest to ważny punkt ich relacji.

- Rozmawiamy tak już 28 lat z różnym nasileniem i ciągle się tej rozmowy uczymy. Umawiamy się na rozmowę, a ponadto jeden posiłek dziennie jemy wspólnie przy stole. To też jest czas, kiedy możemy ze sobą porozmawiać. To jest ważne, żeby wygospodarować dla siebie ten czas, on sam nie przyjdzie – dodał Marcin.

Wyzwań jednak było i jest bardzo dużo. Jak każda para, Aldona i Marcin przechodzili przez fazy uczenia się siebie nawzajem, wychowywania dzieci, łączenia studiów z wyzwaniami zawodowymi. Oboje wyznają jednak zasadę, że kryzys jest szansą, pod warunkiem, że zostanie dobrze przeżyty. Trudne sytuacje rozwiązują na bieżąco, gdyż zadają sobie sprawę, że zamiatanie problemów pod dywan sprawia, że urastają do niewyobrażalnych rozmiarów.

- Każdy pisze swoją receptę na związek. Ale przede wszystkim jest to komunikacja, zdolność do uczenia się i umiejętność aktualizacji mapy. Piszemy swoją mapę na związek, która działa. W pewnym momencie ona się dezaktualizuje i trzeba pisać nową, coś zmienić – powiedziała Aldona.

Psychologiczne podejście do związku

Państwo Mosakowie są ze sobą ponad 30 lat. Zarówno Piotr, jak i Tatiana są z zawodu psychologami. Jakie mają nastawienie do relacji? Ich tajemnicą jest szacunek, komunikacja, akceptacja i czas dla siebie. Jak przyznają, od samego początku bardzo dużo rozmawiali o sobie, o potrzebach, oczekiwaniach i ustalaniu zasad.

- On jest ciekawym człowiekiem. Tutaj ważne jest to, że związek musi się rozwijać, ale każdy z nas oddzielnie także. Bardzo często tak bywa, że problem nie leży w drugiej osobie tylko w nas. Jeżeli odwrócimy tę optykę, to może będziemy trochę bliżej sukcesu – powiedziała Tatiana.

Mąż natomiast odniósł się do zawodu, który wykonują. Jak przyznał, świadomość schematu działania ludzkich emocji pomaga im w codziennej komunikacji.

- Po studiach psychologicznych człowiek ma dużą wiedzę na temat funkcjonowania człowieka od urodzenia do śmierci. Wie, że człowiek to nie jest tylko jego myśl, czy odczucie. To składa się z wielu czynników, sytuacji, kontekstu, to czego boję się w przyszłości lub co przeżyłem dawniej. Trzeba uwzględniać to wszystko, żeby mieć pojęcie na temat relacji – wyjaśnił.

Ekspert zapytany o to, jak postrzega żonę po ponad 30 latach małżeństwa, podsumował: - My się wciąż w sobie zakochujemy od nowa. Wciąż się rozwijamy, zmieniamy swoje zainteresowania, a ona jest wciąż inteligentna, interesująca, wciąż mnie pociąga. To jest fantastyczne w trwałym związku, że patrzymy na osobę tu i teraz, jaka ona jest obecnie, nie jaką poznaliśmy lata temu – powiedział Piotr Mosak.

Rady doświadczonych małżeństw

Wiele par marzy o tym, by szczęśliwie wytrwać w związku, tak jak ślubowali, aż do śmierci. Niestety w codziennym życiu na naszej drodze pojawiają się różne przeciwności. Jak z nimi walczyć? Jak przyznała psycholog, należ pamiętać, że w świecie nie ma nic pewnego i trwałego. Ta sama mantra dotyczy także związków. - Nic nie zostało dane i zagwarantowane. Nad wszystkim trzeba pracować – powiedziała.

Piotr Mosak pokreślił natomiast równie istotną rzecz – wyrażajmy swoje uczucia i przemyślenia na głos i nie doprowadzajmy do tego, aby druga strona musiała się domyślać. - Jeśli kotłujemy w sobie emocje i ich nie nazywamy, to nawet my ich nie słyszmy. Jeżeli mówimy sobie na głos komplementy, pochwały, dorzucamy drewno do kominka – podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes