Są małżeństwem od 91 lat i wciąż się kochają. "To moja pierwsza i ostatnia kobieta"

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
BBC
Zakochani w dojrzałym wieku

Shama'a i Zechariah przeżyli razem ponad dziewięć dekad i nadal pałają do siebie niesłabnącym uczuciem. Ta historia miłosna jest wzorem dla wszystkich, którzy na przekór modzie na krótkotrwałe związki pragną dożyć późnej starości z jednym człowiekiem.

Są małżeństwem od 91 lat - historia miłości

Srebrne, złote, diamentowe gody - każda z tych zwyczajowych nazw podpowiada, którą rocznicę ślubu świętują zakochani. Dotrwanie do dębowego jubileuszu symbolizującego 80 lat pożycia jest nie lada wyczynem, dlatego też kulturoznawcy nie przewidzieli, że ktokolwiek przekroczy tę liczbę i nie wymyślili pojęć odpowiednich dla małżeństw z dłuższym stażem. Okazuje się, że niesłusznie, bo Shama'a i Zechariah są dowodem na to, że można spędzić ze sobą nawet dziewięć dekad.

Oboje urodzili się w Jemenie i oboje wychowywali się bez rodziców. Powiedzieli sobie sakramentalne "tak", gdy mieli zaledwie 10 i 12 lat. Skąd taka szybka decyzja na sformalizowanie związku? W latach 20. XX wieku wychowujące się w kulturze żydowskiej sieroty pobierały się bardzo wcześnie, aby uniknąć ewentualnego małżeństwa z innowiercą.

Miłość

 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam BaldychówDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Życie Zechariaha i Shama'y, choć pełne wzajemnej miłości, nie było usłane różami. Zmagali się ze skrajną biedą oraz prześladowaniami. - Cierpieliśmy. Nie ma gorszego cierpienia, niż my przeżyliśmy. Nie mieliśmy domu. Posprzątaliśmy więc stodołę osła i zamieszkaliśmy w niej - opowiada w materiale BBC seniorka. W 1948 roku para uciekła z Jemenu przed antysemickimi represjami i przeprowadziła się do nowo utworzonego państwa Izrael.

Długi staż w małżeństwie - recepta na szczęście

W dobie coraz częstszych rozwodów historia Zechariaha i Shama'y daje nadzieję na to, że małżeństwo może być trwałe i pełne radości. Seniorzy zostali rodzicami 11 dzieci. Mają 64 wnuków i prawnuków. Choć spędzili razem już 91 lat, do ich życia nie wkradła się nuda. Wręcz przeciwnie - nadal cieszą się swoją obecnością. Oboje mieli sporo czasu, by zastanowić się, co jest fundamentem ich związku i receptą na szczęście. Nie znaleźli odpowiedzi na to pytanie. Twierdzą, że po prostu byli sobie przeznaczeni.

- To moja pierwsza i ostatnia kobieta. Inne kobiety przylatywały do mnie jak stado owiec, ale żadnej z nich nie chciałem. Jaki jest sekret naszego szczęścia? Bóg mi ją zesłał. Po prostu. Miałem szczęście, że ją zyskałem - powiedział czule Zechariah.

Małżonkowie mają świadomość, że los jest dla nich niezwykle łaskawy, skoro pozwolił im dotrwać razem do późnej starości. Mają więc jedno marzenie, chcą umrzeć w tym samym momencie.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

Pozostałe wiadomości