Hobby

Od ponad 90 lat gra na fortepianie i nie zamierza rezygnować ze swojej pasji. "Gram od początku, odkąd tylko zaczęłam chodzić i gram po dziś"

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Magda Nabiałczyk
Lidia Grychtołówna od 90 lat gra na fortepianie
Lidia Grychtołówna od 90 lat gra na fortepianieDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Lidia Grychtołówna to jedna z najwybitniejszych polskich pianistek. Gra od 90 lat. Jak zaczęła się jej przygoda z muzyką? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Od 90 lat gra na fortepianie

- Ciągnęło mnie, jak słyszałam, jak mama gra. Postanowiłam, że ja to też będę robić. Gram od początku, odkąd tylko zaczęłam chodzić i gram po dziś - mówiła w rozmowie z naszą reporterką Lidia Grychtołówna, pianistka.

Na instrumencie gra od przeszło 90 lat. Do konserwatorium dostała się w wieku 7 lat, choć w tamtym czasie przyjmowano tylko 10-latków. Niestety w 1939 roku po czterech latach nauki musiała ją zawiesić. - Chodziłam półtora kilometra do drugiej wsi. Zimy były w czasie okupacji bardzo ostre. Chodziłam ćwiczyć do restauracji, w której było pianino. Ćwiczyłam w płaszczu, w rękawiczkach nawet czasem, bo tak było zimno w pokoju - wspominała pani Lidia.

Pani Lidia startowała w Konkursie Chopinowskim, występowała także na Konkursie Międzynarodowym Schumanna w Berlinie. Grała w Rio de Janeiro. - Poza Afryką to byłam wszędzie - mówiła pani Lidia.

Mężem pani Lidii był Janusz Ekiert, krytyk muzyczny, którego poznała podczas wywiadu. Spędzili ze sobą 57 lat. Brak potomstwa i śmierć męża 5 lat temu sprawiły, że pani Lidia nie ma najbliższej rodziny. Często jednak wspomina pożegnane już osoby. - Miałam recital, poprzedniego wieczoru koncert grał Artur Rubinstein. Poszłam mu pogratulować. Zaprosił mnie do swojego hotelu. Zagrałam mu balladę (...) Chopina i kawałek koncertu C-moll Beethovena. W związku z tym dostałam zdjęcie z taką przyjemną dedykacją - mówiła pani Lidia.

Pani Lidia nie zamierza zrezygnować z grania

Lidia Grychtołówna imponuje doskonałą formą - zarówno w życiu, jak i przy fortepianie. Nawet pandemia nie była w stanie odwieść jej od występów. Domówki transmitowane z salonu artystki za każdym razem gromadzą tłumy internautów. - Te koncerty online, wiadomo brak tej publiczności, to dla artysty ta publiczność jest, a jak publiczność to i kwiaty. To tak sobie pomyślałam, że fajnie, jak te kwiaty przyjdą do domu. I tak się poznałyśmy - mówiła Małgorzata Miękus, przyjaciółka, fanka Lidii Grychtołówny.

Jak długo pani Lidia zamierza jeszcze grać? Czy robi jakieś plany na przyszłość? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości