Związki i seks

Mimo ostrzeżeń lekarza, uprawiali seks krótko po porodzie. Kobieta trafiła do szpitala

Związki i seks

Autor:
Justyna
Piąsta
mężczyzna i kobieta

April i Alex są małżeństwem od wielu lat. Po narodzinach pierwszego dziecka nie chcieli zwlekać z seksem, mimo że lekarz zalecił im wstrzemięźliwość przez 6 tygodni. Pośpiech i miłosne uniesienia mogły mieć tragiczny finał. W trakcie stosunku kobieta poczuła, że drętwieje jej ciało. Trafiła do szpitala, a lekarze zdiagnozowali u niej rzadką chorobę.

Dlaczego warto zaczekać z seksem po porodzie?

April i Alex poznali się jako nastolatkowie. Ona miała 17 lat, a on 18. Już wtedy wiedzieli, że chcą zostać młodymi rodzicami. Ich marzenie wreszcie się spełniło, a na świat przyszedł pierwszy syn. Małżonkowie przed porodem mieli udane życie seksualne. Nie chcieli rezygnować z intymności, więc po 2 tygodniach od narodzin dziecka zdecydowali się na zbliżenie.

- Początkowo wydawało się, że wszystko jest w porządku, nie było żadnych komplikacji. Nie spodziewałam się tego, co było potem. Nagle poczułam, że drętwieje mi całe ciało - wyznała April.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
wideo 2/19

- Najpierw pomyślałem, co ja narobiłem, a potem, że to dlatego każą czekać 6 tygodni po porodzie - dodał Alex.

Kobieta źle się poczuła, ale uznała, że następnego dnia wszystko wróci do normy. Niestety, o poranku obudziła się z przeszywającym bólem głowy. Prawa część ciała wciąż była zdrętwiała. April postanowiła wziąć kąpiel, mając nadzieję, że to złagodzi jej dolegliwości.

- Wygodnie usiadłam w wannie, a po kilku minutach poczułam, jakby przez wodę przechodził prąd. Rozejrzałam się, ale wszystkie urządzenia były wyłączone. Zawołałam Alexa i powiedziałam, że mam wrażenie, jakby poraził mnie prąd - stwierdziła.

Mąż April zawiózł ją do szpitala. Po rezonansie magnetycznym i badaniu krwi, lekarze postawili szokującą diagnozę. - Obawiam, się że miałaś udar - powiedział jeden z ekspertów. W głowie kobiety był zakrzep wielkości ćwierćdolarówki.

- Zakrzepy są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy występują w mózgu, Konieczna jest szybka interwencja. Po postawieniu diagnozy podajemy pacjentowi leki przeciwzakrzepowe i konsultujemy się z neurologiem i neurochirurgiem - powiedziała Carmela Yomtoubian, lekarka pogotowia.

Choroba moyamoya - co to jest?

Dalsze badania wykazały, że April cierpi na chorobę moyamoya. - Ta przypadłość występuje niezwykle rzadko. Dotyka 1 na 100 tys. osób, częściej występuje u kobiet. Powoduje niedrożność tętnic w mózgu, co zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoków, zakrzepów i udarów - wyjaśniła doktor Yomtoubian.

Okazało się, że pacjentka urodziła się ze zwężeniem tętnic mózgowych. - Podczas ciąży krew gęstnieje, co zmniejsza ryzyko poronienia. Seks wkrótce po porodzie spowodował uwolnienie zakrzepu, który dotarł do mózgu. Przez zespół moyamoya tętnice są zwężone, więc zakrzep spowodował udar - dodał jeden z lekarzy.

Więcej historii znajdziecie w programie "Seks wpadki", dostępnym na Playerze oraz na antenie TLC.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Player.pl

Pozostałe wiadomości