Randkowanie w dużym mieście a sposób komunikacji
Nie oszukujmy się, każdy mieszkaniec dużego miasta, zna plusy i minusy życia w metropolii. Dostęp do kultury, rozrywki i wielu restauracji to zdecydowanie zaleta, jednak odległości i korki w godzinach szczytu, są już mniej atrakcyjne. Jak zatem randkować, by zrobić wrażenie na drugiej połówce? Jak się okazuje, sposób dojazdu i powrotu z randki ma istotny wpływ na pierwsze wrażenie o drugiej osobie.
Miłość i związki
Wyniki raportu "Randkowanie i mobilność miejska. FREENOW 2023" wykazały, że według 61% badanych, pozytywnie odbierane jest pojawienie się własnym samochodem, dla co drugiego mieszkańca miast - taksówką, a co trzeci wskazuje w tym kontekście motor lub skuter. Korzystanie z transportu publicznego lub carsharingu według ponad połowy badanych jest odbierane neutralnie. Według 30% badanych niemile widziane jest natomiast wybranie się na randkę hulajnogą lub rowerem, co pozwala sądzić, że pary na randki wolą wybierać środki transportu, którymi mogą poruszać się wspólnie.
Romantyczne powroty taksówką – kto za nią płaci?
Z przeprowadzonych badań wynika także, że wspólne powroty taksówką mogą zbliżyć do siebie parę. Dlaczego? Według 86% Polaków przejazd taksówką jest postrzegany jako romantyczne zwieńczenie randki, a według blisko 2/3 z nich to dobra okazja do pierwszego pocałunku. 30% mieszkańców polskich miast wyznaje, że przeżyło romantyczne chwile ze swoją parą, wracając taksówką z randki.
Problematyczna jest jednak kwestia opłaty przejazdu. Kto powinien zapłacić za taksówkę, kobieta, mężczyzna, a może warto podzielić rachunek na pół? Według 84% ankietowanych sam fakt zamówienia jej dla kogoś jest mile widzianym gestem po zakończonym spotkaniu. Co 4 osoba uważa, że wspólny przejazd to okazja do kontynuowania rozmowy lub wykonania kolejnego kroku. Opinie mężczyzn i kobiet na temat płacenia za przejazd nieco się różnią - aż 70% mężczyzn uważa, że to w ich gestii i żaden z nich nie wskazał, że powinna płacić kobieta. 40% ankietowanych kobiet potwierdziło, że wypada, by zrobiła to płeć przeciwna, jednak 13% z nich woli płacić za siebie. Co ciekawe, to panie są bardziej skłonne, by podzielić rachunek na pół, opcję tę wybrałaby już 1 na 4 kobiety, przy czym tylko 1 na 10 mężczyzn. Bardziej chętne na współdzielenie płatności są natomiast osoby w przedziale 18-25 lat - ponad 30% ankietowanych z tej grupy zgodziłoby się na takie rozwiązanie.
Najbardziej romantyczne miasta w Polsce
W badaniach został poruszony także temat najbardziej romantycznych miast w Polsce. Według 30% Polaków na pierwszym miejscu jest Kraków, drugie miejsce zajmuje Trójmiasto (18%), a trzecie - Wrocław (15%).
*"Randkowanie i mobilność miejska. FREENOW 2023” przeprowadzone zostało przez Instytut Badawczy Kantar dla FREENOW, w formie ankiety internetowej, wśród 500 mieszkańców polskich miast, w różnym wieku i różnej płci, w styczniu 2023 roku.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Nie tylko słowa, ale także czyny się liczą". Psycholog wyjaśnia, dlaczego nie warto budować związku na obietnicach bez pokrycia
- Przerwa w związku - czy to dobry pomysł? "Nie da się drugiego człowieka zmusić do uczucia"
- Sypianie w oddzielnych łóżkach może pozytywnie wpłynąć na związek? "Taka decyzja jest podejmowana z wielu powodów"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: Informacja prasowa
Źródło zdjęcia głównego: Eternity in an Instant/GettyImages