"Kochanie, będziemy mieli... psa!". Oto obraz polskich singli 30+

Aplikacja randkowa
Obraz współczesnego singla 30+
Źródło: Willie B. Thomas/Getty Images
Obraz smutnej i sfrustrowanej starej panny czy zagubionego i zahukanego starego kawalera odchodzi do lamusa. Single 30+ to ludzie pewni swoich potrzeb i skupieni na pasjach - wynika z raportu przygotowanego przez OpinionWay dla portalu randkowego Meetic. Czym się kierują przy wyborze partnera?

Obraz współczesnego singla 30+

Raczej pies niż dziecko, wspólny spacer chętniej niż siatkówka, portal randkowy, a nie siłownia - tak najnowsze badania obrazują polskich singli w przedziale od 30 do 60 lat. Zebrane informacje odsłaniają ich upodobania, a także oczekiwania wobec ewentualnych partnerów. Ujawniają jak i gdzie szukają drugiej połówki, a także, na co zwracają uwagę w tych poszukiwaniach.

Miłość i związki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

- Są to osoby mające oczekiwania, realizujące swoje życie zgodnie z nimi i szukające "wisienki na torcie" w postaci partnera - mówi psycholog par Piotr Mosak. - Idąc dalej tropem owocowych metafor - aktualnie single to już nie są dwie połówki pomarańczy, które dopiero razem tworzą całość, a dojrzałe owoce, poszukujące w życiu partnerstwa - dodaje.

Gdzie single szukają miłości?

Poszukiwania prowadzone są aktywnie i w sposób bardzo różnorodny.

- Współcześni single poszukują i nie zniechęcają się niepowodzeniami - zauważa Piotr Mosak. - Szukają gdzie się da i jak się da. Oczywiście aplikacje randkowe to główny sposób tych poszukiwań dla blisko 40% singli. Na dalszych miejscach znalazły się: spotkania towarzyskie, kluby, miejsca publiczne, znajomi, rodzina - zaznacza.

Kto ma szansę przyciągnąć uwagę? Według analizy single lgną do podobieństw i im ich więcej, tym lepiej. - Kiedy mamy bardzo zindywidualizowany świat, to trudno nam stworzyć związek. Podobieństwo zainteresowań jest ważnym czynnikiem psychologicznym trwałości związku - podkreśla Piotr Mosak.

 • 89% badanych singli stawia na podobne wartości, podobny stosunek do pieniędzy, środowiska i wiary oraz podobne tempo życia,
  • dla 93% ważna jest otwarta głowa,
   • dla 86% poczucie humoru,
    • umiejętność rozbawienia to kompetencja ceniona przez niemal 30% uczestników ostatnich badań.

     Czy ktoś, kto spełni cenione kryteria zostanie na całe życie? Mit "tej jedynej" połówki pomarańczy i tu nie wytrzymuje konfrontacji z badaniami. - Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie każdy pragnie być w związku na całe życie – mówi Piotr Mosak i przytacza wyniki, według których aż 65% singli deklaruje, że potrzebuje czegoś więcej, by związać się z kimś na stałe.

     - Oznacza to, że single w ostatnich latach rozglądają się za partnerami do wspólnego spędzania czasu: rozwijania hobby, uprawiania sportu, podróży czy po prostu randek. Co ciekawe 42% mężczyzn pragnie ustatkowanego życia, a kobiet 32% - podkreśla ekspert.

     Wymarzona pierwsza randka

     Obalony mit połówki pomarańczy, spadająca atrakcyjność wizji panny młodej w białej sukni z welonem i obrączki na palcu - czy to znaczy, że romantyzm jest passe? Nie do końca. Gdy poruszyć temat samej randki, wciąż pojawiają się wizje rodem z hollywoodzkich filmów. "Romantyczna kolacja przy świecach i nastrojowej muzyce przy pełni księżyca", "Mężczyzna powinien przynieść róże. Zaprosić na kawę" - w tych wypowiedziach kobiet zdaje się jeszcze wybrzmiewać echo tęsknot za królewiczem na białym koniu, który zauważy, wyłowi z tłumu, przejmie inicjatywę. "Tak mnie wychowano", "nie chcę wyjść na desperatkę" - uzasadniają ankietowane.

     "Królewicz" musi jednak uważać, by z otwartością i inicjatywą nie przesadzić. Narzucanie się, pisanie o seksie, dziwne, nietypowe poglądy - uznawane są za sygnał ostrzegawczy, a "pytanie na pierwszej rozmowie o seks, jak lubię, czy lubię, i żeby wysłać nagą fotkę", to coś, co 37-letniej uczestniczce badania od razu włącza czerwone światło i kończy rozmowę. Dla 42-letniego korzystającego z aplikacji randkowych, nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy "informacje profilowe są sprzeczne z tym, co dana osoba mówi o sobie na czacie prywatnym".

     A co z wyglądem zewnętrznym? Na poziomie deklaracji, nie jest istotny, w każdym razie mniej istotny niż zainteresowania, upodobania. Zdjęcie według badanych to sprawa drugorzędna. Jednocześnie profile na portalach randkowych, które zdjęć nie zawierają, traktowane są jako podejrzane, mniej przyciągające uwagę.

     Natomiast poczucie bezpieczeństwa jest ważne. I tu jest dużo do zrobienia. Zaledwie 30% użytkowników czuje się bezpiecznie korzystając z aplikacji randkowych, wśród kobiet ten odsetek jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 20%. Dlatego ważne jest, by znaleźć takie miejsce, taką przestrzeń, która pozwoli na "wyławianie z tłumu" osób, które w sposób najbardziej zbliżony odpowiadają oczekiwaniom.

     - Takie właśnie powinno być zadanie serwisów czy portali randkowych – trafianie w potrzeby singli, które są tożsame z prawdziwym życiem - mówi Piotr Mosak - Dużo informacji, aby móc sprawdzić kto kim jest, wiele cech, aby sprawdzić, na ile do siebie pasujemy, przejrzystość i bezpieczeństwo autentyczności profili, dopasowanie do kryteriów, żeby nie marnować czasu oraz postawienie na nowoczesne środki komunikacji jak rozmowy wideo czy profile incognito - dodaje.

     Spędzanie czasu z partnerem

     Podstawą relacji - według współczesnych singli - jest zaufanie. To na nim można budować dobry, udany związek – tego zdania są zarówno kobiety, jak i mężczyźni niezależnie od wieku.

     Dla jakości relacji mają znaczenie także wspomniane już wcześniej wspólne lub podobne pasje, ale niekoniecznie wspólne ich realizowanie - tak uważa 39% badanych singli 30+. Wydaje się, że współcześni single kreśląc wizje swoich związków, od razu stawiają na równowagę i harmonię między "razem" i "osobno", między autonomią a zależnością. Do spraw indywidualnych zdaje się zaliczać sport.

     - Współczesny singiel jest bardzo aktywny. Uprawia od biegania, roweru, pływania, przez siłownię, po jogę, nordic walking, tenis, siatkówkę i koszykówkę. Zajmuje mu to prawie godzinę dziennie, a w weekendy ponad godzinę - ocenia ekspert.

     Natomiast pytany już o aktywność, którą najchętniej podejmowałby z partnerką/partnerem, w 57% wskazuje spacer i kontakt z naturą.

     Zwierzęta zamiast dzieci

     Jeszcze nie tak dawno nieodzownym elementem rodziny były dzieci, które pojawiały się jako naturalna, oczywista, niemal niekwestionowana konsekwencja stworzenia związku. Raport przygotowany dla Meetic pokazuje, że dla współczesnych singli o wiele ważniejszy od stosunku do dzieci, jest stosunek partnera do... zwierząt, a być może najpiękniejsze, co można usłyszeć z ust ukochanej osoby to: "Kochanie, będziemy mieli... psa!".

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Źródło: Informacja prasowa

     Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Roksana Węgiel pokazała się w odważnej kreacji. "Jak to możliwe, że z Ciebie taka Bogini?"

     Roksana Węgiel pokazała się w odważnej kreacji. "Jak to możliwe, że z Ciebie taka Bogini?"

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

     Już za chwilę rozkwitnie wiosna, a wraz z nią nowa ramówka w TVN. Poznajcie emocjonujące nowe

     Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

     Książę Harry poniósł druzgocącą porażkę w sądzie. Już zapowiedział apelację

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     "Pokaż nam, jak bardzo kochasz Diunę" i wygraj bilety do kina

     Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

     Zaczęło się od bólu gardła. Skończyło się na amputacji wszystkich kończyn

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     Bradley Cooper szczerze o ojcostwie. "Nie jestem pewien, czy bym żył, gdybym nie był tatą"

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     "Odwilż" - nowy serial kryminalny w TVN. Kiedy premiera?

     Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

     Indyk zamiast przynęty? Nie uwierzysz, co wędkarz złapał na haczyk

     Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
     Materiał promocyjny

     Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

     Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
     Materiał promocyjny

     Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

     Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
     Materiał promocyjny

     Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

     W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
     Materiał promocyjny

     W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

     Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
     Materiał promocyjny

     Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

     Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

     Przyjaźń wśród zwierząt. "Maddie od razu ciągnęła, żeby iść do Luny"

     Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

     Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

     Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

     Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

     Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

     Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

     Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
     Materiał promocyjny

     Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

     Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

     Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

     Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
     Materiał promocyjny

     Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

     Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

     Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

     Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
     Materiał promocyjny

     Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

     Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

     Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
     Materiał promocyjny

     Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

     Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

     Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

     Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

     Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
     Materiał promocyjny

     Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     Uczniowie w wyjątkowy sposób pożegnali szkolną sekretarkę. "Serce zostawiła w ekonomiku"

     Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

     Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

     Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

     Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

     Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

     Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
     Materiał promocyjny

     E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

     Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

     Rok przestępny - magiczny czy pechowy? Według niektórych może być rokiem wojny

     To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

     To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

     Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

     Partnerka Artura Szpilki była ofiarą przemocy. "Miałam nóż na gardle, dosłownie"

     To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

     To miała być niezapomniana impreza. Zakończyła się płaczem dzieci i przyjazdem policji

     Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

     Jednego dnia został tatą 4 dzieci i stracił żonę

     Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

     Tabletka "dzień po" to bomba hormonalna? Lekarz rozwiewa wątpliwości

     "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

     "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

     Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

     Robisz zdjęcia telefonem? W tych miejscach będzie cię to słono kosztować

     Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

     Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

     "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

     "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas