"Kochanie, będziemy mieli... psa!". Oto obraz polskich singli 30+

Aplikacja randkowa
Obraz współczesnego singla 30+
Źródło: Willie B. Thomas/Getty Images
Obraz smutnej i sfrustrowanej starej panny czy zagubionego i zahukanego starego kawalera odchodzi do lamusa. Single 30+ to ludzie pewni swoich potrzeb i skupieni na pasjach - wynika z raportu przygotowanego przez OpinionWay dla portalu randkowego Meetic. Czym się kierują przy wyborze partnera?

Obraz współczesnego singla 30+

Raczej pies niż dziecko, wspólny spacer chętniej niż siatkówka, portal randkowy, a nie siłownia - tak najnowsze badania obrazują polskich singli w przedziale od 30 do 60 lat. Zebrane informacje odsłaniają ich upodobania, a także oczekiwania wobec ewentualnych partnerów. Ujawniają jak i gdzie szukają drugiej połówki, a także, na co zwracają uwagę w tych poszukiwaniach.

Miłość i związki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

- Są to osoby mające oczekiwania, realizujące swoje życie zgodnie z nimi i szukające "wisienki na torcie" w postaci partnera - mówi psycholog par Piotr Mosak. - Idąc dalej tropem owocowych metafor - aktualnie single to już nie są dwie połówki pomarańczy, które dopiero razem tworzą całość, a dojrzałe owoce, poszukujące w życiu partnerstwa - dodaje.

Gdzie single szukają miłości?

Poszukiwania prowadzone są aktywnie i w sposób bardzo różnorodny.

- Współcześni single poszukują i nie zniechęcają się niepowodzeniami - zauważa Piotr Mosak. - Szukają gdzie się da i jak się da. Oczywiście aplikacje randkowe to główny sposób tych poszukiwań dla blisko 40% singli. Na dalszych miejscach znalazły się: spotkania towarzyskie, kluby, miejsca publiczne, znajomi, rodzina - zaznacza.

Kto ma szansę przyciągnąć uwagę? Według analizy single lgną do podobieństw i im ich więcej, tym lepiej. - Kiedy mamy bardzo zindywidualizowany świat, to trudno nam stworzyć związek. Podobieństwo zainteresowań jest ważnym czynnikiem psychologicznym trwałości związku - podkreśla Piotr Mosak.

 • 89% badanych singli stawia na podobne wartości, podobny stosunek do pieniędzy, środowiska i wiary oraz podobne tempo życia,
  • dla 93% ważna jest otwarta głowa,
   • dla 86% poczucie humoru,
    • umiejętność rozbawienia to kompetencja ceniona przez niemal 30% uczestników ostatnich badań.

     Czy ktoś, kto spełni cenione kryteria zostanie na całe życie? Mit "tej jedynej" połówki pomarańczy i tu nie wytrzymuje konfrontacji z badaniami. - Wbrew powszechnym wyobrażeniom nie każdy pragnie być w związku na całe życie – mówi Piotr Mosak i przytacza wyniki, według których aż 65% singli deklaruje, że potrzebuje czegoś więcej, by związać się z kimś na stałe.

     - Oznacza to, że single w ostatnich latach rozglądają się za partnerami do wspólnego spędzania czasu: rozwijania hobby, uprawiania sportu, podróży czy po prostu randek. Co ciekawe 42% mężczyzn pragnie ustatkowanego życia, a kobiet 32% - podkreśla ekspert.

     Wymarzona pierwsza randka

     Obalony mit połówki pomarańczy, spadająca atrakcyjność wizji panny młodej w białej sukni z welonem i obrączki na palcu - czy to znaczy, że romantyzm jest passe? Nie do końca. Gdy poruszyć temat samej randki, wciąż pojawiają się wizje rodem z hollywoodzkich filmów. "Romantyczna kolacja przy świecach i nastrojowej muzyce przy pełni księżyca", "Mężczyzna powinien przynieść róże. Zaprosić na kawę" - w tych wypowiedziach kobiet zdaje się jeszcze wybrzmiewać echo tęsknot za królewiczem na białym koniu, który zauważy, wyłowi z tłumu, przejmie inicjatywę. "Tak mnie wychowano", "nie chcę wyjść na desperatkę" - uzasadniają ankietowane.

     "Królewicz" musi jednak uważać, by z otwartością i inicjatywą nie przesadzić. Narzucanie się, pisanie o seksie, dziwne, nietypowe poglądy - uznawane są za sygnał ostrzegawczy, a "pytanie na pierwszej rozmowie o seks, jak lubię, czy lubię, i żeby wysłać nagą fotkę", to coś, co 37-letniej uczestniczce badania od razu włącza czerwone światło i kończy rozmowę. Dla 42-letniego korzystającego z aplikacji randkowych, nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy "informacje profilowe są sprzeczne z tym, co dana osoba mówi o sobie na czacie prywatnym".

     A co z wyglądem zewnętrznym? Na poziomie deklaracji, nie jest istotny, w każdym razie mniej istotny niż zainteresowania, upodobania. Zdjęcie według badanych to sprawa drugorzędna. Jednocześnie profile na portalach randkowych, które zdjęć nie zawierają, traktowane są jako podejrzane, mniej przyciągające uwagę.

     Natomiast poczucie bezpieczeństwa jest ważne. I tu jest dużo do zrobienia. Zaledwie 30% użytkowników czuje się bezpiecznie korzystając z aplikacji randkowych, wśród kobiet ten odsetek jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 20%. Dlatego ważne jest, by znaleźć takie miejsce, taką przestrzeń, która pozwoli na "wyławianie z tłumu" osób, które w sposób najbardziej zbliżony odpowiadają oczekiwaniom.

     - Takie właśnie powinno być zadanie serwisów czy portali randkowych – trafianie w potrzeby singli, które są tożsame z prawdziwym życiem - mówi Piotr Mosak - Dużo informacji, aby móc sprawdzić kto kim jest, wiele cech, aby sprawdzić, na ile do siebie pasujemy, przejrzystość i bezpieczeństwo autentyczności profili, dopasowanie do kryteriów, żeby nie marnować czasu oraz postawienie na nowoczesne środki komunikacji jak rozmowy wideo czy profile incognito - dodaje.

     Spędzanie czasu z partnerem

     Podstawą relacji - według współczesnych singli - jest zaufanie. To na nim można budować dobry, udany związek – tego zdania są zarówno kobiety, jak i mężczyźni niezależnie od wieku.

     Dla jakości relacji mają znaczenie także wspomniane już wcześniej wspólne lub podobne pasje, ale niekoniecznie wspólne ich realizowanie - tak uważa 39% badanych singli 30+. Wydaje się, że współcześni single kreśląc wizje swoich związków, od razu stawiają na równowagę i harmonię między "razem" i "osobno", między autonomią a zależnością. Do spraw indywidualnych zdaje się zaliczać sport.

     - Współczesny singiel jest bardzo aktywny. Uprawia od biegania, roweru, pływania, przez siłownię, po jogę, nordic walking, tenis, siatkówkę i koszykówkę. Zajmuje mu to prawie godzinę dziennie, a w weekendy ponad godzinę - ocenia ekspert.

     Natomiast pytany już o aktywność, którą najchętniej podejmowałby z partnerką/partnerem, w 57% wskazuje spacer i kontakt z naturą.

     Zwierzęta zamiast dzieci

     Jeszcze nie tak dawno nieodzownym elementem rodziny były dzieci, które pojawiały się jako naturalna, oczywista, niemal niekwestionowana konsekwencja stworzenia związku. Raport przygotowany dla Meetic pokazuje, że dla współczesnych singli o wiele ważniejszy od stosunku do dzieci, jest stosunek partnera do... zwierząt, a być może najpiękniejsze, co można usłyszeć z ust ukochanej osoby to: "Kochanie, będziemy mieli... psa!".

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz także:

     Źródło: Informacja prasowa

     Źródło zdjęcia głównego: Willie B. Thomas/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
     Materiał promocyjny

     Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

     Hejt nasz powszedni. Co robić, gdy dotyka nas lub naszych dzieci? Czat z ekspertem
     Materiał promocyjny

     Hejt nasz powszedni. Co robić, gdy dotyka nas lub naszych dzieci? Czat z ekspertem

     Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

     Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

     Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim

     Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim

     Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

     Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

     Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

     Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

     Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
     Materiał promocyjny

     Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

     "Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
     Materiał promocyjny

     "Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

     Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
     Materiał promocyjny

     Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

     Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
     Materiał promocyjny

     Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

     Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
     Materiał promocyjny

     Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

     Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
     Materiał promocyjny

     Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

     Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
     Materiał promocyjny

     Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

     Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

     Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

     ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
     Materiał promocyjny

     ''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

     Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
     Materiał promocyjny

     Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

     Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
     Materiał promocyjny

     Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

     Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

     Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

     Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
     Materiał promocyjny

     Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

     Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

     Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

     "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

     "Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

     Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
     Materiał promocyjny

     Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

     Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
     Materiał promocyjny

     Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

     Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

     Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

     Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

     Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

     Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

     Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

     Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

     Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

     Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

     Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

     Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

     Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

     Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

     Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

     Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

     Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

     Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

     Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

     Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

     Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

     Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

     Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

     Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

     Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

     Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

     Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

     Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

     Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

     Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

     Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

     Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

     Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

     Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

     Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

     Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

     Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

     Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

     Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

     Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

     Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

     Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

     Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

     #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas