Pandemia to był czas, kiedy zostaliśmy zamknięci w swoich czterech ścianach i dużo mówiło się wówczas o zacieśnianiu więzi między domownikami. Wielu liczyło także na wyższy przyrost naturalny. Rzeczywistość okazała się inna - z badań wynika, że liczba relacji seksualnych się zmniejszyła. Jakie były tego przyczyny? O tym w dzień Dobry TVN mówił dr Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny.
Życie seksualne w pandemii
Dzisiaj możemy już mówić o tym, jak pandemia wpłynęła na nasze życie seksualne i jakie przyniosło to efekty. Zdaniem naszego gościa, faktycznie nastąpiły pewne zmiany.
- To wiem zarówno z badań, jak i z doświadczenia w gabinecie. Ta pierwsza hipoteza, że osoby zaczną się zbliżać, że będzie więcej dzieci, że w ogóle zakwitną te relacje. Oczywiście była ona intuicyjna, ponieważ wiele osób wcześniej mówiło o braku czasu, o braku przestrzeni na bycie razem. A tu nagle to się stało - powiedział seksuolog kliniczny, dr Robert Kowalczyk.
- Okazało się w krótkim okresie, że to jest zbyt duży stres, że to jest ogromny kryzys. On oczywiście wynikał też z samego faktu bycia razem, ale też z przytłoczenia informacjami - dodał specjalista.
Na życie seksualne miało w tym okresie wpływ wiele czynników: długotrwałe objawy koronawirusa, czyli zmęczenie, złe samopoczucie, a także niepewność finansowa oraz stres, co powodowało brak sił na współżycie.
Przytłaczający czas pandemii
Początkowo wszyscy byliśmy zadowoleni z dużej ilości czasu, który można spędzić razem. Jednak szybko ta sytuacja zaczęła przytłaczać.
- Ten czas razem był bez możliwości ucieczki. Wszyscy byliśmy zamknięci, nawet bez możliwości wychodzenia z domu i to spowodowało ogromny poziom napięcia w tych relacjach, ponieważ to jest zupełnie nowa sytuacja. Sytuacja kryzysowa dla organizmu, dla relacji i nie wszystkie osoby potrafiły to przepracować. Wiele konfliktów wtedy też się pojawiło - wskazywał dr Robert Kowalczyk.
Jak zaznaczył, ciągłe przebywanie z partnerem, zlepienie się wręcz w jedną całość to jest śmierć dla namiętności.
- Coraz więcej osób, to też jest ciekawe, w pandemii zaczęło interesować się sobą. To znaczy zaczęło korzystać np. z usług psychoterapeutów, zaczęło się przyglądać i przewartościowywać pewne rzeczy w swoim życiu. To jest szansa na zbudowanie czegoś innego, może lepszego - podsumował seksuolog.
Więcej na ten temat dowiesz się w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Marta Podbioł ze "ŚOPW" przeszła spektakularną metamorfozę. "Jaka super zmiana!"
- Michał Milowicz powiedział o kulisach związku z młodszą ukochaną. Zdradził, kiedy i gdzie się poznali
- Elton John kończy karierę. Artysta zagrał ostatni koncert w życiu
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News