Programy społeczne mające na celu zachęcenie Polaków do powiększania rodzin nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Okazuje się, że lepiej niż finansowa zachęta, może podziałać czas wspólnie spędzony w domu. Tak przynajmniej wynika z niemieckich analiz.
Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat liczby zgonów w 2021 roku. W ciągu minionych miesięcy zmarło ponad pół miliona Polaków. Za główną przyczynę tendencji wzrostowej uznaje się pandemię, ale to nie wszystko.
Polki przestały rodzić dzieci - wynika z danych zgromadzonych przez ostatnie 12 miesięcy. Rząd ogłosił Strategię Demograficzną 2040, jednak brak programów wspierających in vitro i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji nie zachęcają do zachodzenia w ciążę. Tak źle nie było od ponad 70 lat.
W marcu tego roku na każde 10 tysięcy mieszkańców Polski ubyło 15 osób, rok temu było ich 5. Natomiast liczba urodzeń w pierwszym kwartale 2021 r. była o ponad 5 tysięcy niższa niż przed rokiem. Tak wynika z najnowszych danych demograficznych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Smutna tendencja utrzymuje się od kilku lat.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało program Mama Plus, który ma gwarantować emerytury dla kobiet wychowujących co najmniej czworo dzieci. Ma to być kolejny krok do zwiększenia narodzin dzieci w Polsce. Czy to dobry pomysł? A może ten program to czysty populizm? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: eksperta do spraw wizerunku politycznego Mirosława Oczkosia i Mirosława Grewińskiego z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
Marcin Sawicki wybrał się do, wyjątkowego w skali Polski, powiatu kartuskiego, w którym rodzi się najwięcej dzieci w całym kraju! Dlaczego tak się dzieje? O zaletach życia w dużej rodzinie rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, z Pawłem Steczkowskim, Dominiką Figurską i Natalia Szroeder. Ile osób liczy Wasza rodzina?