Dlaczego kobiety tak rzadko chwalą mężczyzn? "Miłe słowa są bardzo ważne"

Dlaczego tak rzadko chwalimy mężczyzn?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Chwalmy naszych mężczyzn, tak często odchodzą
Chwalmy naszych mężczyzn, tak często odchodzą
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Wyrażanie uznania partnerom przez kobiety - to temat, który wywołało w sieci żartobliwe kazanie ks. Piotra Pawlukiewicza. Jak ważne dla mężczyzn są komplementy? Dlaczego przychodzą nam z trudem? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły Beata Tadla, Agata Rubik i Marzena Mawricz.
Kazanie księdza Piotra Pawlukiewicza

Śp. ks. Piotr Pawlukiewicz w swoim kazaniu opowiadał m.in. o tym, że spotkał się z rodzinami, w których mąż nie usłyszał żadnego komplementu od żony przez ostatnie 20, a nawet 30 lat. Podkreślał, z jaką łatwością przychodzi kobietom krytykowanie, a jednym z przytoczonych przykładów było prowadzenie samochodu.

- Choćby raz się pomylił przy tym wyprzedzaniu na trzeciego, pani ani dzieci byście tu nie siedzieli. On się nie pomylił nigdy  mówił ks. Pawlukiewicz.  Niech pani idzie i powie do niego: chodź tu mój Kubico, niech cię uściskam. Mąż oczywiście powie: a się jeździ, się włącza, się wrzuca, się jedzie. Ale będzie szczęśliwy  żartował duchowny.

Umiejętność doceniania innych

Wszyscy lubimy komplementy, lubimy czuć się doceniani, chwaleni, to dodaje nam pewności siebie i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.

- Wiem co to znaczy, kiedy samemu dostaje się dobre słowa. Uważam, że my w ogóle mówimy sobie wzajemnie za mało dobrych rzeczy. Czy to jest kobieta, czy mężczyzna, my po prostu potrzebujemy tego jak powietrza - mówi dziennikarka Beata Tadla. Jak przyznaje, mówi swojemu mężczyźnie, że jest na przykład bardzo pracowity.

- Mój mąż bardzo lubi komplementy, ja również lubię komplementy i to najprostsze. Wystarczy powiedzieć, że pięknie wygląda i to wcale nie szkodzi, że to jest facet - zaznacza Agata Rubik. - Miłe słowa są bardzo ważne i tak należy zaczynać dzień - dodaje żona kompozytora Piotra Rubika.

Dlaczego więc ten prosty gest przychodzi nam z takim trudem?

- To jest bardzo proste, kiedy my mamy to w sobie wgrane. Wszystko zaczyna się od samooceny, od takiego kompasu wewnętrznego, że czujemy się ze sobą dobrze. A czujemy się ze sobą dobrze, między innymi, kiedy w naszej socjalizacji dostrzegają nas nasi rodzice, opiekunowie, rówieśnicy i dostajemy dużo pozytywnych wzmocnień. Przy czym warto podkreślić też rolę chwalenia czy komplementu. Istotą dobrze powiedzianego komplementu jest wzmacnianie nie tylko naszych cech i umiejętności, ale naszych wysiłków - tłumaczy Marzena Mawricz, psycholog.

- Ważne jest, żebyśmy zwracały uwagę najpierw na to, co mamy w sobie, na to żeby się "dokochać", na to żeby dać sobie podziękowanie, żeby dzień zacząć fajnie, od wdzięczności wyrażanej sobie za takie drobiazgi, a później będzie nam łatwiej zauważać te dobre rzeczy w drugim człowieku - radzi specjalistka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości