Styl życia

Jak uwolnić się od toksycznej osoby? Wypróbuj metodę szarego kamienia

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
papilot.pl
Dłoń sięgająca po szare, gładkie kamienie.

Utrzymywanie bliskiej z relacji z toksyczną osobą nie jest łatwe. Niestety zakończenie wyniszczającej znajomości bywa jeszcze trudniejsze. Bez wątpienia przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował odciąć się od narcystycznego partnera czy fałszywej przyjaciółki. Istnieje jednak sprawdzony sposób na ucieczkę od niezdrowych więzi. Z pomocą przychodzi metoda szarego kamienia. Na czym polega i w jakich okolicznościach warto ją zastosować?

Metoda szarego kamienia - kiedy się przydaje?

Zakończenie toksycznej relacji to nie lada wyzwanie. Należy jednak pamiętać o tym, że czas spędzony w towarzystwie wampira energetycznego, despoty, manipulatora czy narcyza niesie za sobą wyłącznie utrapienie. Dla własnego dobra i komfortu życia warto uwolnić się od takiej osoby, nie dając jej możliwości powrotu.

Toksyczni ludzie zwykle robią wszystko, by zatrzymać przy swoim boku ofiarę. W obliczu nieuchronnego rozstania reagują złością i starają się zrobić wszystko, by nie stracić kontroli nad sytuacją. Często uciekają się do rozmaitych sztuczek, wywołując w drugiej osobie wyrzuty sumienia i poczucie dezorientacji. Można powiedzieć, że karmią się negatywnymi emocjami i cudzym poczuciem niepewności. Okazuje się jednak, że ten mechanizm można z łatwością powstrzymać. Wystarczy sięgnąć po metodę szarego kamienia.

Metoda szarego kamienia - na czym polega?

Toksyczne osoby lubią mieć poczucie, że wywołały w kimś określoną reakcję. Satysfakcję przynosi im widok czyjejś rozpaczy, buntu czy otwartej manifestacji smutku. Najlepszą odpowiedzią na ich działania jest obojętność, stanowiąca podstawę metody szarego kamienia.

Nazwa pozwalającej uwolnić się od toksyka techniki nie jest przypadkowa. Kamienie leżące przy drodze wydają się nudne i bezużyteczne, niczym się nie wyróżniają. Przybranie takiej pozy może okazać się przepustką do zakończenia wyniszczającej relacji. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku całkowity brak reakcji na słowa i czyny toksycznej osoby. Metoda szarego kamienia wymaga ogromnej dyscypliny, spokoju i umiejętności zapanowania nad emocjami, jednak wprowadzenie jej w życie pozwala odciąć się od tego, co nas rani.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: papilot.pl

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Zubkov/Getty Images

Pozostałe wiadomości