Parenting

Dlaczego warto rozmawiać z synem o dojrzewaniu? "Wcześniejsze pokolenia były objęte tabu seksualnym"

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Ojciec z synem

Dojrzewanie to proces trudny zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Młody człowiek nie wie, co się z nim dzieje, a wielu dorosłych nie potrafi rozwiać jego wątpliwości. Dlaczego tak się dzieje? Jak rozmawiać z synem, by nie czuł się osaczony czy skrępowany?

Jak rozmawiać z synem o dojrzewaniu?

Dojrzewanie to proces budzący zarówno zaciekawienie, jak i obawy, u chłopców wchodzących w nastoletni wiek. Ciało się zmienia, dziecko przybiera na masie, rośnie. Pojawia się mutacja głosu czy pierwsze polucje. Oprócz zmian hormonalnych występują także te psychiczne. Emocje zaczynają być bardziej intensywne, czasem nieco zbyt gwałtowne, lecz szczere.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Ten okres jest trudny nie tylko dla samego nastolatka, ale również dla rodziców. Oni też muszą dość szybko odnaleźć się w nieco innej rzeczywistości i stworzyć nowy, skuteczny sposób komunikacji z dzieckiem.

Dlaczego warto się odważyć?

Wielu opiekunów zastawia się, jak rozmawiać z synem, który wchodzi, lub niedługo wejdzie, w okres dojrzewania. Z jednej strony nie chcą wychodzić ze swojej strefy komfortu i przy okazji krępować chłopca, a z drugiej obawiają się, że w innym przypadku otrzyma on nierzetelne informacje z nieznanych im źródeł.

- Rozpoczynając rozmowę o dojrzewaniu, przed tym okresem, mamy możliwość przygotowania dziecka na nadchodzące zmiany. Warto rozmawiać ze swoimi dziećmi, aby przekazać im prawdziwą wiedzę - potwierdza psycholog Joanna Stępień. - To, że nastolatkowie szukają informacji o dojrzewaniu, jest całkowicie naturalne - dodaje.

Specjalistka zaznacza, że dzieci i tak będą szukać informacji na nurtujące je zagadnienia. W końcu Internet odpowiada nam na prawie każde pytanie. Pamiętajmy, że okres dojrzewania rzutuje także na całe życie, dlatego podzielenie się własną wiedzą, sprawdzoną i bezpieczną, jest w tym przypadku bardzo istotne.

Jak przygotować się do rozmowy?

Jeżeli zdecydujemy się na rozmowę z synem zadbajmy o odpowiednią merytorykę. Według psychologa warto wskazać, że dojrzewanie to zmiany zachodzące na wielu poziomach: fizycznym, emocjonalnym, psychicznym. Dodajmy, że część zmian, których doświadczy, będzie widoczna tylko dla niego, a część dla wszystkich wokół.

- Myślę, że dziecku będzie łatwiej przejść przez okres dorastania, jeżeli będzie wiedział, że: zmiany w wyglądzie, brzmieniu głosu, ilości owłosienia, masie ciała, większe zapotrzebowanie na jedzenie, buzujące emocje, nowe uczucia i potrzeby, to coś normalnego. Wspierajmy dziecko, a nie straszmy - radzi ekspertka.

Starajmy się też nie pokazywać, że cała sytuacja nas stresuje, bo to może udzielić się też synowi. - Czasami jest trudno nam samym lub po prostu nie mamy pomysłu. Można wesprzeć się doświadczeniem innych albo poradnikami dla dorastających chłopców - proponuje Joanna Stępień. 

Rodzice, którzy nie chcą rozmawiać

Bywa również tak, że niektórzy rodzice nie zamierzają podejmować rozmowy z synem na temat jego dojrzewania. Dlaczego? - Wcześniejsze pokolenia objęte były swego rodzaju tabu seksualnym. To były tematy, na które się nie mówiło, które nie istniały publicznie - tłumaczy psycholog dziecięcy.

- Teraz pojawia się zmiana w podejściu. Wiedza, którą dostaje dziecko w okresie dorastania powinna być rzetelna (...) towarzyszenie, obecność rodzica w wielkich zmianach w życiu dziecka (a dorastanie takie jest), to podstawa relacji. Wzmacnia zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, daje oparcie i poczucie, że nastolatek nie jest sam - podsumowuje Joanna Stępień.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Mixetto/Getty Images

Pozostałe wiadomości