Orbiting: jak nie paść ofiarą nowego "trendu" w randkowaniu?

Kobieta trzyma w ręku telefon i przegląda aplikacje randkowe
Czym jest orbiting? Nowy trend w randkowaniu
Źródło: Luis Alvarez/Getty Images
Kończą relację, ale tylko (lub aż) w rzeczywistości. W świecie wirtualnym wciąż dają o sobie znać - lajkują zdjęcia eks, czytają ich posty, a nawet je komentują. Jak reagować na orbiting, czyli na nowe okoliczności randkowania w dobie social mediów?

Media społecznościowe a relacje międzyludzkie

Wielu psychologów od lat głowiło się nad tym, jak powinny wyglądać początki związku - na co warto zwrócić uwagę podczas odkrywania zalet i wad drugiego człowieka oraz w jakim tempie rozwijać znajomość, by była ona klarowna, trwała i zdrowa. Sposób kończenia relacji jest jednak równie istotny jak jej rozpoczęcia.

Co zrobić, a prędzej czego nie robić, by kulturalnie i ostatecznie zakończyć relację? Media społecznościowe wcale tego nie ułatwiają. Wręcz przeciwnie - dają przestrzeń na pozostawienie otwartych drzwi, które pozornie oddzielają rzeczywistość od wirtualności. Problem pojawia się wtedy, gdy były partner tymi drzwiami wyszedł, porzucając nas w życiu realnym, ale wciąż z tupetem przez nie wraca w życiu wirtualnym, a przeciąg, który tym przechadzkom towarzyszy, zaczyna nam doskwierać. Warto kliknąć "unfollow" i ograniczyć eks dostęp do naszego profilu w mediach społecznościowych, ponieważ padliśmy ofiarą orbitingu.

Miłość

DD_20211230_Skrzypek_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
Pełnosprawni w miłości
Pełnosprawni w miłości
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jakie danie na randkę Małgorzata Socha zaserwowała swojemu mężowi?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Jak znaleźć partnera na portalu randkowym?
Kto płaci za pierwszą randkę?
Kto płaci za pierwszą randkę?

Czym jest orbiting?

Alicja Cembrowska z naTemat.pl jest autorką podcastu "Typiara od typów". Na podstawie własnych doświadczeń w randkowaniu i na podstawie dokładnego analizowania relacji damsko-męskich wyciąga wnioski, którymi dzieli się w sieci. Tym razem skupiła się na orbitingu.

Orbiting to jedna z form ghostingu. Natomiast ghosting, w bardzo skrótowym wyjaśnieniu, oznacza nagłe zniknięcie konkretnej osoby z naszego życia. Partner, z którym randkujemy, bez podawania żadnych przyczyn przestaje się z nami widywać i rozmawiać. A co jeśli nadal jest aktywny w naszym życiu wirtualnym?

- O orbitingu zrobiło się głośno w 2018 roku. Media ogłosiły to "trendem" w randkowaniu, ale nie wiem, czy to odpowiednie słowo, bo trend kojarzy się z czymś pozytywnym. Według mnie jest to bardziej okoliczność. (...) Orbiting polega na tym, że ktoś znika z Twojego życia realnego, ale nie znika z życia wirtualnego - tłumaczy Cembrowska.

Autorka podcastu również doświadczyła orbitingu. Niejasne, wirtualne sygnały od ekspartnera wiązały się z jej płonnymi nadziejami na kontynuowanie relacji.

- Doszukiwałam się w tym jednym lajku, w komentarzu, w tym, że on ogląda moją relację, czegoś więcej. I tu przychodzi ten moment brutalnej prawdy. To nie jest nic więcej. Możemy przyjąć dwie wersje. Albo typ jest ciekawy i robi to wyłącznie z nudy. Gorzej jeżeli ktoś Cię zorbitował, bo jesteś jego opcją zapasową. Orbiting nie jest okej, jeżeli ta osoba trwa w zawieszeniu, jest w jakiejś poczekalni, a my dajemy sobie czas na badanie tematu - słyszymy na nagraniu.

Rozstania w dobie Internetu

Alicja Cembrowska zwróciła uwagę na to, że w dzisiejszych czasach odcięcie się od przeszłości bywa trudniejsze do zrealizowania niż kiedyś. Ludzka ciekawość, która popycha nas do podglądania byłych partnerów, jest często silniejsza od racjonalnego myślenia, a social media stały się idealnym narzędziem do spełniania tych niepohamowanych potrzeb voyeryzmu.

- Współczesne rozstania są cholernie trudne. I nawet zaryzykuję stwierdzeniem, że bardziej bolesne niż kiedyś, bo niestety bardzo często mamy okazję, by w jakimś sensie uczestniczyć nadal w życiu tej osoby. Mamy ją w znajomych, obserwujemy na Instagramie. Jeżeli czujesz, że jest to dla Ciebie niekomfortowe, zrób ostre cięcie. Skoro da się je zrobić w świecie realnym, da się to zrobić w świecie wirtualnym - radzi Cembrowska.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości