Dlaczego pary nie decydują się na ślub?
Statystyki pokazują, że coraz mniej par decyduje się na ślub. Mateusz Kowalski, twórca podcastu "Tutaj" – podcastu o wrażliwej męskości jest zdania, że to pokłosie braku komunikacji. - Ludzie wchodzą w związek, ale nie komunikują się dobrze, nie komunikują się o swoich potrzebach. Komunikacja jest problemem - powiedział w Dzień Dobry TVN.
Katarzyna Kucewicz, psycholożka dodała, że są osoby, które doszły do wniosku, że małżeństwo im się po prostu nie opłaca. - To po pierwsze. Myślę, że się często boją, myślę, że jak patrzą np. na inne małżeństwa, małżeństwa swoich rodziców, czy jakieś nieudane relacje swoich znajomych, po prostu ich to odstrasza. Jesteśmy w takiej bardzo indywidualistycznej kulturze, często jesteśmy tak mocno nastawieni na rozwój siebie, że to zakładanie rodziny, czy wzięcie ślubu jawi nam się, jako ciężkie zobowiązanie, którego trzeba się trzymać - tłumaczyła psycholożka.
Robert Konecki, twórca podcastu "Tutaj" zapytany, czy miałby obawy przed wejściem w nowy związek, odpowiedział, że tak. - Wchodziłby w niego ze strachem i ten strach chciałbym zaakceptować, [...], razem z nim strać się budować jakąś relację. Bałbym się otworzyć emocjonalnie, [...], że otworzę się i zostanę zraniony, albo nie zostanę zaakceptowany - wyjaśnił.
Czego mężczyźni boją się w związkach?
- Jakaś niepewność związana z tym, czym jest związek na początku, czym jest relacja, nie wiemy, co z niej będzie i to jest wpisane w budowanie relacji. To, że my nie wiemy, czy ta osoba będzie z nami zawsze, nie wiemy, czy my za parę lat będziemy się z tą osobą dogadywali. Mówienie o tej niepewności, akceptowanie tego, ale wybieranie tej osoby dalej, [...], mimo tego, że jestem tego niepewny, mimo tego, że się boję i o tym mówię otwarcie. Myślę, że to jest taka najważniejsza rzecz - stwierdził Mateusz Kowalski.
W ocenie Katarzyny Kucewicz fakt, że umiemy mówić o swoich obawach i lękach - tak naprawdę - jest dowodem wielkiej siły. - Z jednej strony się boją, ale z drugiej ten lęk nie jest tak paraliżujący, że całkowicie obezwładnia i nie można wchodzić w relacje. Mówią wprost: "boję się, ale chciałbym próbować". Gorzej jest kiedy, się tak bardzo boimy, kiedy jesteśmy tak bardzo niepewni, tego, co nas czeka w związku, kiedy mamy np. lęk przed drugą osobą, [...], to wtedy rzeczywiście jest problemem i to taki, który by skłaniał do terapii - podkreśliła nasz rozmówczyni.
Jak czasy zmieniły, których żyjemy, zmieniły nasze podejście do związków? Czy wrażliwy mężczyzna jest atrakcyjny dla kobiet? Czy może panie stawiają jednak na siłę i zdecydowanie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co nas denerwuje po ślubie? "Takie coś może wkurzać"
- Samiec sigma to nowy typ toksycznej męskości? "Randkowanie z taką osobą może być fascynującym doświadczeniem"
- Wiesz, że ty także możesz być emofilem? Sprawdź, co to oznacza dla twojego związku
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images